ETİKETLER

network

İÇERİK TÜRLERİ

HTML5 Uygulama Önbellekleme

Bir web sayfasının/uygulamasının bir kez önbelleğe atılınca, çevrimdışı modda da çalışabilir olmasına HTML5'te "Uygulama Önbellekleme" denir.

Web uygulamasının bir çevrimdışı sürümünü yapmak için bir manifest dosyası oluşturmanız ve manifest sınıfını (attribute) belgenin HTML etiketine eklemeniz gerekir:

<html manifest="uygulama1.appcache">
//  ...
</html>

 

Manifest dosyası nedir?

 

Terimler Sözlüğü

ARP Address Resolution Protocol: RFC 826 ile tanımlanan, IP adresinden MAC adresini bulan protokoldür.

Bant genişliği: Ağ sinyalleri arasında kullanılan en yüksek ve en düşük frekanslar arasındaki aralık. Yaygın olarak, bir ağ protokolü veya ortamının, ölçülen throughput (yapılan iş) kapasitesine işaret eder.

Binary: Birleri ve sıfırları kullanan, iki-karakter bir numaralama yöntemi. İkili numaralama sistemi, bilgilerin tamamen dijital gösterimi temeline dayanır.

Routing Türleri

Routerlar 3 farklı şekilde routing tablosu oluştururlar;

Directly connected interfaceler: Önceki örneğimizde gördüğümüz gibi bir router üzerindeki interfaceler’de bulunan IP networklerini birbirleri ile haberleştiriyordu bunun sebebi bir router’da bir interface aktif ederek IP verildiğinde, router bu verilen IP’nin network olarak route tablosuna ekler. Örnekten yola çıkarsak.

C              192.168.5.0/24       is             directly    connected,              FastEthernet0/0

ROUTING

Farklı VLAN ve farklı networklerin birbirleri ile haberleşemeyeceğini belirtmiştik. Peki haberleşme ihtiyacı duyulduğunda nasıl ilerleyeceğiz? Burada devreye routing giriyor. Yönlendirme dediğimiz bu işlemi yönlendiriciler (ROUTER) vasıtasıyla yaparız. Routerlar kendilerine ait bir routing tablosu tutarlar. Routing tablosunda hangi networke hangi yoldan gideceği bilgisi bulunur. Bu sayede farklı networkleri birbirleri arasında haberleştirir.

Fiziksel bağlantı çeşitleri

Network cihazlarının birbirleri ile protokol bazında konuştuklarından bahsettik şimdi de bu cihazların bağlanmasındaki fiziksel kısmı anlayacağız. Ağa bağlanan cihazlar Ethernet teknolojisini kullandığını belirtmiştik bu bağlantıları da belli bir kablo düzeneği ile yaparlar. Bu kablolara RJ-45 denir.

Normalde kablo sıramız straight düzendir. Turuncu-beyaz, turuncu, yeşil-beyaz, mavi, mavi-beyaz, yeşil, kahverengi-beyaz, kahverengi. Dünyada bütün son bağlantılar bu sıralamayla yapılmaktadır.

VLAN

Haberleşme temellerinde broadcast’in ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Bir client diğer bir client’a erişirken broadcast yayıp MAC adresini öğreniyordu. Broadcast, network içinde ulaşabildiği bütün uçlara ulaşıyordu. Tabii biz bu broadcast’in ulaşacağı yerleri sınırlarsak ya da bir cihazdan çıkan bir broadcast diğer cihaza hiç ulaşmazsa bu durumda MAC adresini öğrenemeyeceği için haberleşme gerçekleşmeyecektir. İşte VLAN’ı (Virtual Local Area Network) tanımlayabileceğimiz en basit ifade bu şekilde olur.

DHCP

DHCP (Dinamik Host Yapılandırma Protokolü-Dynamic Host Configuration Protocol) servisi, ağdaki istemcilere otomatik olarak IP adresi atanmasını sağlar. Böylece IP adresleri merkezi bir yerden kontrol edilir, her bir istemciye tek tek IP bilgisi girilmesi engellenir.

Port Numaraları

DNS konusunda 53 portundan bahsetmiştik şimdi bunu detaylandıralım. Günümüz dünyasında birçok işletim sistemi birden fazla programın aynı anda çalışmasına izin vermektedir. Bu programlardan bazıları dışarıdan gelen istekleri (istemci-client/request) kabul etmekte ve uygun gördüklerine cevap (sunucu-server/response) vermektedir (TCP). Sunucuların birbiri arasında bu haberleşmesini IP adresleri üzerinden yaptığını söylemiştik. Peki sunucular eriştiği hedefteki hangi programdan hizmet alacağını nasıl belirler? Bu sorunun cevabı da port numaralarıdır.

TCP-UDP

Şimdiye kadar TCP/IP katmanlarından ilk 3 katmanda çalıştık. Bundan sonra verinin nasıl gideceğine bakacağız. Transport katmanını kontrol edeceğiz. Kullanıcı uygulamalarının IP katmanına doğrudan ulaşımları yoktur. IP ve uygulama programları arasındaki bağlantıyı sağlayan iki protokol vardır: Transmission Control Protocol (TCP)’ ve ‘User Datagram Protocol (UDP)

Abone ol network