Android 201Başlangıç seviyesi derslerde Android uygulama geliştirme ortamını detaylı olarak inceliyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

IDE'nin Tanıtılması ve Android Bileşenlerinin Eklenmesi

Kategori : Mobil | Lisans : Creative Commons (by-nc-sa) | En son 05.05.2016 tarihinde güncellendi
Eğitmen : Geleceği Yazanlar Ekibi
Etiketler : android bileşenleri android ve eclipse Eclipse IDE

 

Bir önceki derste nasıl yüklendiğini gördüğümüz Eclipse IDE'sini biraz daha yakından inceleyelim:

Eclipse yüklenmesi tamamlandıktan sonra Google’ın Android geliştiriciler için yazdığı Eclipse eklentilerini kurmamız gerekir. Bunun için Help > Install New Software yolunu kullanarak eklenti yükleme penceresini açtıktan sonra Add... seçeneğine tıklayalım. Karşımıza aşağıdaki pencere gelecektir.

Burada yeni yükleme yapmak için isim (Name) kısmına “Android”, konum (Location) kısmına ise https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ adresini girelim.

Eclipse çalışma ortamı

 

OK tuşuna bastıktan sonra Eclipse belirtilen adresi sorgulayacak ve bulduğu paketleri listeleyecektir.

Yüklenmesi beklenen paketler

 

Burada bütün paketleri seçip Next düğmesine tıklayalım. Sonraki pencerede bizden lisans onaylamamız isteyecek.

 

Gerekli onayı verdikten sonra Finish düğmesine tıklayarak yüklemeyi başlatalım. Bu aşamada dosyalar indirilmeye başlar. Dosyalar yüklendikten sonra Eclipse’ı tekrar başlattığımızda üst pencerede Android ile ilgili iki simge görüntülenir.

 

Soldaki simgeye tıklayarak Android SDK Manager’ı başlatalım ve bize gerekli Android paketlerini indirmeye hazırlanalım.

Android SDK menager ekranı

 

Bu ekranda bugüne kadar Google ve Android projesini destekleyen firmalar tarafından yayınlanmış her türlü geliştirme aracına erişebiliriz. Listeden uygulamamıza uygun Android versiyonunu seçerek indirme işlemini başlatabiliriz. Dilersek birden fazla sürüm yükleyerek uygulamamızın değişik Android sürümlerinde nasıl çalışacağını da takip edebiliriz. Gerekli paketleri seçtikten sonra Install Packages seçeneğiyle yüklemeyi başlatabiliriz.

Yükleme bittikten sonra Android Virtual Device Manager adlı uygulamayı başlatarak kendimize bir sanal cihaz tanımlamamız gerekir.

Tanımlayacağımız sanal cihaz, seçtiğimiz işletim sistemi sürümüne göre bir Android işletim sistemi başlatır ve gerçek bir cihazda çalışır gibi bütün fonksiyonları denememize olanak tanır. Bu ekrandaki New seçeneğiyle yeni bir cihaz tanımlayalım.

Yeni sanal cihaz yaratılması

 

Yukarıda yer alan örnekte, Android 4.1 sürümünü kullanan ve 512 MB harici diske sahip bir sanal makina tanımladık. Ayarlarımız bittiğinde Create AVD düğmesine tıklayarak sanal makinamızı yaratalım.

Sanal cihazların listesi

Sanal cihazı tanımladıktan sonra Start düğmesine basarak artık Android Emülatörü'nü başlatabiliriz. (Android Emülatör'ünün çalışması ilk seferde uzun sürebilir.)

Android 2.3 yüklü Emülatör