Turkcell | Geleceği Yazanlar

Mobil Programlama

Android

İşleri Arka Plan Servisinde Çalıştırmak

Lisans: Creative Commos (by-nc-sa)12.09.2019 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler:Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Aksini belirtmediğiniz sürece yaptığınız tüm uygulamalar, "UI thread" ya da "main thread" olarak isimlendirilen özel bir iş parçacığında yani ön planda çalışan uygulamalar olacaktır. Bu durum uzun süren işlemlerinin kullanıcı arayüzünü "dondurması" gibi bazı sorunlara neden olur ve bir yandan kullanıcılarınızı rahatsız ederken, sistem hatalarına neden olabilir. Bu kötü durumdan kaçınmanız için Android geliştirme çatısı (framework) size belli başlı sınıflar sunar. Bu sınıflar sayesinde arka planda çalışan ayrı bir iş parçacığında (thread), doldurup boşaltmak suretiyle işlemler yapabilirsiniz. Bu sınıflardan en kullanışlısı IntentService sınıfıdır.

Takip eden eğitim içeriklerinde bir IntentService'i nasıl gerçekleyeceğinizi, ona nasıl iş istekleri göndereceğinizi ve o işlerin sonuçlarını diğer bileşenlere nasıl aktaracağınızı bulabilirsiniz.

 

Bu sayfadaki parçalar Android Open Source Project kapsamında oluşturulmuş ve paylaşılmış içeriğin küçük değişiklikler yapılmış hâlidir ve Creative Commons 2.5 Attribution License'ta belirlenen koşullara göre kullanılmıştır.

Bu eğitim içeriğinin orijinal hâline buradan ulaşabilirsiniz: Running in a Background Service