Turkcell | Geleceği Yazanlar

iOS 201Başlangıç seviyesi derslerde iOS uygulama geliştirme ortamını detaylı olarak inceliyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Interface Builder Kullanımı

Kategori : Mobil | Lisans : Creative Commons (by-nc-sa) | En son 12.09.2019 tarihinde güncellendi
Eğitmen : Geleceği Yazanlar Ekibi
Etiketler : obj-c-interface-builder ios

Şimdi dilerseniz uygulamamızın genel tasarımını yapalım. Mevcut proje taslağında hazır gelen Master View Controller uygulamanın ilk ekranını temsil ediyor olsun. Bu ekranda eğer varsa kullanıcının girdiği eski notlar bir tablo içinde görüntülensin. Kullanıcı dilerse sağ üstte yer alacak bir düğme ile yeni notlar girebilsin.

Interface Builder ekranı

 

Interface Builder ekranını genel olarak tanımlarsak sol tarafta ekranda yer alan öğeler listelenir. Şekildeki listede bir adet tablo bileşeni (Table View) görünmektedir. File’s Ownerxib dosyasının hangi ViewController dosyasına ait olduğunu anlatır. Aynı zamanda delegate metotlar da buradan tanımlanabilir. Ekranın ortasında ise sürükle bırak yöntemiyle değiştirebileceğimiz komponent yer almaktadır. Ana ekranımız için sadece bir tablo yeterli olacağından mevcut ekran bizim için yeterlidir. Sağ tarafta ise seçilen komponent ile ilgili özellikler yer almaktadır. Yukarıda yer alan 6 sekme ile seçili komponente ait özellikler değiştirilebilir. Sağ menünün alt tarafında ise sürüklenip bırakılabilen komponentler yer almaktadır. Uygulamaya yapmak istediğimiz eklentilerde bu komponentlerden faydalanacağız.

Interface Builder, Xcode 4 versiyonundan önce ayrı bir program olarak sunulmaktaydı. Eğer böyle bir versiyonla geliştirme yapıyorsanız Interface Builder nesneleri Xcode harici bir programda açılacaktır.