Turkcell | Geleceği Yazanlar

iOS 201Başlangıç seviyesi derslerde iOS uygulama geliştirme ortamını detaylı olarak inceliyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Uygulamanın Cihaz Üzerinde Denenmesi

Kategori : Mobil | Lisans : Creative Commons (by-nc-sa) | En son 12.09.2019 tarihinde güncellendi
Eğitmen : Geleceği Yazanlar Ekibi
Etiketler : apple-hesabi uygulama-test apple-id ios

Uygulamayı cihazlara dağıtmak için ilk olarak cihazınızı hesabınıza kaydetmeniz gerekir. Bunun için Apple Geliştirici Hesabı Nasıl Alınır? eğitiminde bahsedilen yollar izlenip hesap oluşturulduktan sonra http://developer.apple.com/membercenter adresindeki Devices sekmesine gelip ilgili cihazları ekleyelim:

Önceden eklenmiş cihazlar

Devices ekranında izinli cihazlar listelenecektir. Device Name cihaza sizin belirlediğiniz bir isimdir ve cihazın kime ait olduğunu hatırlamanız için önemlidir. Device ID cihaza ait benzersiz UDID değeridir ve kesinlikle doğru girilmesi gerekir. Eğer burada hata yaparsanız oluşturulan sertifika uygulamayı cihazda çalıştıramayacaktır. Profiles sütunu cihaza ait kaç adet sertifika oluşturulduğunu tutar. Actions ise cihazı silmek ya da değiştirmek için kullanılır. Bu ekranda AddDevices düğmesine tıklayarak cihazımızı ekleyelim. Cihaz eklendikten sonra listede belirecektir.

Uygulamalarınızın listesi

Cihanızı başarıyla kaydettikten sonra Xcode'a dönüyoruz. Burada uygulamanızın altında team yazan kısımdan(önceden tanımlamadıysanız fix error diyecektir) geliştirici hesabınıza bağlıyorsunuz. 

Her uygulamanın kendine özel bir tanımlayıcısı olmalıdır

Team kısmından geliştirici hesabınızı ekleyebilirsiniz.

Yeni bir sertifika oluşturmak için gerekli bilgileri dolduralım

Bu işlemi tamamladıktan sonra uygulamanızın cihaz üzerindeki tüm tanımlamaları otomatik olarak Xcode tarafından yapılacaktır. Xcode'un üst köşesinden cihazınızı seçip Play tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Cihaz üzerinde çalışan uygulama