Turkcell | Geleceği Yazanlar

301: JavaScriptBaşlangıç seviyesi derslerde Web Programlama uygulama geliştirme ortamını detaylı olarak inceliyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Nitelik (Property)

Kategori : Mobil | Lisans : Creative Commons (by-nc-sa) | En son 12.09.2019 tarihinde güncellendi
Eğitmen : Geleceği Yazanlar Ekibi
Etiketler : web-programlama

Bir nitelik (property) dediğimiz zaman gerçekte söz konusu olan şey nesneye ait bir değerdir. Bir sınıftan üretilmiş her nesne o sınıfın niteliklerini taşır, ancak bu nitelikler o nesnenin kendisine ait özgün değerlere sahiptirler.

Programlama dilleri açısından daha somut olarak konuşacak olursak, nitelik gerçekte bir değişkendir (variable) ve dolayısıyla nesnenin oluşturulduğu dilde bir değişken hangi veri tiplerinde olabiliyorsa nitelikler de aynı veri tiplerinde olabilir.

Niteliklerden bazıları sonradan değiştirilebilir niteliktedir bazıları ise sadece okunabilir nitelikte (read-only) olur. Bunun sonucunda bu tür nitelikler üzerinde bir değişiklik yapılamaz. Nesne adı ile özelliği arasında bir nokta (.) sembolü bulunur. Bir nesne başka bir nesne içinde ise bu durumda nesne adları arasına da nokta (.) sembolü konulmalıdır.

 

Örnekler

t = document.lastModified;
document.form1.txtOut.value = "MİMAR SİNAN"

Burada lastModified, document nesnesinin sadece okunabilir türde bir niteliğidir. txtOut nesnesinin value niteliği ise değiştirilebilir özelliktedir ve buna değer olarak "MİMAR SİNAN" string'i atanmaktadır.