Geleceği Yazanlar Uygulama Maratonu

Genel Sorular

Geleceği Yazanlar Uygulama Maratonu nedir?
Geleceği Yazanlar projemizle başlattığımız yerli mobil yazılım seferberliğinde mobil ekosistemdeki firmaların da katılımıyla Geleceği Yazanlar üyelerinin gelişimine katkı sağlamak; katılımcılarla birlikte uçtan uca mobil uygulama geliştirme süreçlerini yaşamak; danışman, online eğitimler ve ekosistem buluşmalarıyla geliştiricileri destekleyeceğimiz ve katkılar sunacağımız gelişim programıdır.
6 hafta sürecek maratonda mobil geliştiriciler ekosistemin önde gelen isimleriyle tanışacaklar, yine ekosistemin deneyimli isimlerinden oluşan danışman kadrosuyla birlikte uygulamalarını geliştireceklerdir.
Bu programın hedefi nedir?
Geleceği Yazanlar ile başlattığımız mobil uygulama ekosistemi için yarattığımız değeri daha da büyütmek, üyelere siteden aldıkları eğitimler ve danışmanlık koşullarını yüzde yüz vererek sektöre nitelikli mobil uygulamalar kazandırmak, katılımcı ekiplerin mobil uygulama geliştirme aşamalarına dair fikirden uygulama marketlerine yükleme sürecine kadar olan tüm süreci birlikte yaşamak, çeşitli uygulama geliştirme yöntemleri ile mobil uygulama geliştirme deneyimi kazandırmaktır.
Bu gelişim programında, katılımcıların mobil uygulama geliştirme aşamalarına dair tasarımdan pazarlamaya geniş bir yelpazede metodoloji ve perspektif sahibi olmaları beklenmektedir. Ayrıca bu eğitimlerle ekiplerin kendi projelerini geliştirmelerine destek olmak ve 6 haftanın sonunda çıkaracakları uygulamaları çeşitli uygulama marketlerine yüklemelerine olanak sağlamak da amaçlar arasındadır.

Başvuru Süreci

Maratona nasıl başvurabilirim?
Geleceği Yazanlar’a üye girişiyaparak Geleceği Yazanlar Mobil Uygulama Maratonu sayfasından başvuru yapabilirsiniz.
Maratona hangi tarihler arasında başvuru yapabilirim?
13 Mart 2014 Çarşamba - 30 Mart 2014 Pazar tarihleri arasında başvuru yapabilirsiniz.
Ön seçim ve elemeler nasıl yapılacaktır?

Katılımcıların mobil uygulama geliştirme tecrübeleri, varsa mevcut uygulamaları, Geleceği Yazanlar üzerindeki başarı belgeleri, daha önce yer aldığı projeleri, stajları ve öncelikli alanlar kapsamında gerçekleştirmek istedikleri mobil uygulamalar göz önünde bulundurularak Turkcell, maraton paydaşları ve danışmanlardan oluşan jüri tarafından yapılacak ön eleme gerçekleştirilecektir. Ön elemeden geçen katılımcılarla irtibata geçilecek ve katılımcı listesi netleştirilerek Geleceği Yazanlar üzerinden duyurulacaktır.

Fikrin/uygulamanın bir sunucu ile iletişim ihtiyaçlarının Turkcell Usergrid(mobil veritabanı) servisi ile karşılanmasına yönelik gelecek fikirler de jüri tarafından olumlu notlandırma olarak değerlendirilecektir.

Geliştirmek istediğim uygulamayı yazmam şart mı?
Katılımcıların geliştirmek istedikleri uygulama ile ilgili ön bilgileri iletmesi beklenmektedir.
Kişisel başvuru mu yapmam gerekiyor, yoksa takım olarak mı başvurmalıyım?
Maratona hem bireysel hem de takım başvuruları alınmaktadır. Fikir aşamasından markette yayınlama aşamasına kadar olan tüm aşamalardan geçileceği için takım olarak başvuru yapılması ve maratonun takım oyunuyla tamamlanması önerilir.
Birden fazla fikirle başvurabilir miyim?
Katılımcılar birden fazla fikirle de başvurabilirler. Süreç sonunda tüm katılımcılar bir mobil uygulamayı jüriye sunacakları için süreç içerisinde bir fikir üzerinde yoğunlaşmak gerekmektedir.
Uygulama alanları bölümündeki alanlar nasıl belirlendi?
Mobil trendler ve sektör ihtiyaçları göz önünde bulundurularak Turkcell ve katılımcı firmalar ile birlikte öncelikli alanlar belirlendi.
Seçtiğim uygulama alanları dışında uygulama geliştirebilir miyim?
Katılımcılardan seçilen uygulama alanında/alanlarında mobil uygulama geliştirmeleri, uygulama alanları dışında bir mobil uygulama geliştirmek isteyen geliştiricilerin ise diğer seçeneğini seçip, geliştirmek istedikleri uygulamayı net bir şekilde aktarması beklenmektedir. Başvurular uygulama alanlarına göre kategorize edilecek ve değerlendirmede geliştirmek istenen mobil uygulama fikirleri de önceliklendirilecektir.
Markette yüklü uygulamamla maratona başvurabilir miyim?
Mobil uygulamaların maraton süresince geliştirilmesini, uygulama geliştirilirken uçtan uca bir deneyimi ekiplerle gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Bu sebeple mevcut mobil uygulama ile başvurular kabul edilmeyecektir.
Maratona herkes başvurabilir mi?
Maratona Geleceği Yazanlar üyesi herkes başvurabilir ancak belirli bir kontenjanımız olduğu için bazı öncelikler belirledik.
Maraton sonucunda tüm ekip/bireysel katılımcıların mobil uygulamalarını bitirmelerini ve markete yüklemelerini bekliyoruz. Bu yüzden bireysel olarak katılmak isteyenlerin daha önce geliştirme yapmış olması, markette uygulaması olması, Geleceği Yazanlar başarı belgeleri gibi kriterleri sağlamış olmaları beklenmektedir. Ekip başvurularında da en az bir kişinin üstte yer alan özelliklere sahip olması beklenmektedir.
Maratona başlarken gerçekleştirilecek kod yarışmasında ekipler ile danışmanlar bir araya gelecekler, danışmanlar ekipleri yaptıkları çalışmalara göre daha yakından tanıma şansı bulacaklardır. Bu nedenle kendinizle ilgili ne kadar çok bilgi verirseniz, maratona katılma şansınızı o kadar çok artırırsınız.
Maratona katılımda yaş sınırı var mı?
Maratona katılımda herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. 18 yaşından küçükler için yasal vasi izni gerekebilir.
Maratona İstanbul dışından katılabilir miyim?
Türkiye’nin her yerinden başvurular alınmaktadır. Değerlendirme sonucu ön elemeyi geçen ekiplerin 2 kez (Kod Geliştirme Etkinliği & Geleceği Yazanlar Buluşması) İstanbul’da bir araya gelmesi beklenmektedir.

Başvuru Sonuçlarının Açıklanması

Ön seçim ve elemeler hangi kriterlere göre yapılacaktır?
Katılımcıların mobil uygulama geliştirme tecrübeleri, varsa mevcutta uygulamaları, Geleceği Yazanlar başarı belgeleri, daha önce yer aldığı projeleri, stajları ve odak alanları kapsamında gerçekleştirmek istedikleri mobil uygulamalar göz önünde bulundurularak Turkcell, maraton paydaşları ve danışmanlardan oluşan jüri tarafından yapılacak ön eleme gerçekleştirilecektir. Ön eleme sürecinde puanlama aşağıdaki şekilde gerçekleştirilecektir:
 • Başarı Belgesi (30)
 • Fikir (25)
 • Uygulama ve proje deneyimi (25)
 • Ekip & birey uyumu (20)
Başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?
Başvuru sonuçları 31 Mart 2014 Salı günü Geleceği Yazanlar üzerinden ilan edilecektir.

Kod Geliştirme Etkinliği

Maraton nasıl başlıyor?
5-6 Nisan 2014 tarihlerinde Turkcell’in Arge Merkezi olan Teknoloji Plaza’da gerçekleşecek Kod Geliştirme Etkinliği ile maraton süreci başlayacaktır.
Kod geliştirme etkinliğinde ne amaçlanıyor?
Geliştirilecek uygulamalar öncesi sektörel problemleri ekiplere aktarmak, teknoloji ile fayda yaratacak uygulamaların ekosisteme kazandırılması öncesi ekiplerin ihtiyaçları net bir şekilde görmeleri amaçlanmaktadır. Ayrıca bu etkinlik ile birlikte ekiplerin birbirlerini tanıması, danışmanlar ile ekipler arasındaki eşleşme süreci öncesi birbirlerini tanıması gibi yan kazanımlar da olacaktır.
Kod geliştirme etkinliğinde bizi neler bekliyor?
5 Nisan Cumartesi günü 10.00’da tüm ekipler Turkcell’in Arge merkezi olan Teknoloji Plaza’da buluşacaklardır. 12.00-18.00 saatleri arasında sektörün önde gelen isimleri sektörel problemleri ekiplere aktaracak, geliştirilecek uygulamalar için önemli noktaları ekiplerle paylaşacaklardır. Sonrasında ekipler kod geliştirmeye başlayacaklardır.
Kod geliştirme etkinliğinde ekiplerden uygulamalarına yönelik ilk çalışmaları yapmaları beklenmektedir.
6 Nisan Pazar günü 14.00’a kadar sürecek kod geliştirme etkinliği boyunca danışmanlarımız, Turkcell ekibi ve sektörden isimler ekiplerle buluşacak, çalışmalar hakkında bilgi alacaklardır.
Bu etkinlikte herhangi bir ödüllendirme ya da jüri aşaması olmayacaktır.
Kod geliştirme etkinliği sürecinde ekiplerden ne bekleniyor?
Kod geliştirme etkinliğinde ekiplerden uygulamalarına yönelik ilk çalışmaları yapmaları beklenmektedir.
Ekip-Danışman eşleşmesi nasıl gerçekleşecek?
Kod geliştirme etkinliği süresince ekipleri ve ekiplerin çalışmalarını yakından tanıyacak danışmanlar 6 hafta boyunca yakından ilgilenmek istedikleri ekipleri Geleceği Yazanlar ekibiyle paylaşacaklar, danışmanların da isteği doğrultusunda ekip-danışman eşleşmesi ekibimiz tarafından gerçekleştirilecektir.
Kod Geliştirme Etkinliğinde yanımda ne getirmeliyim?
Kod geliştirme için gerekli cihazları yanınızda getirmeniz yeterli olacaktır.

Online Eğitimler

Maraton boyunca hangi eğitimler verilecek?
Maraton boyunca canlı yayınlar ile geliştiricilere uçtan uca mobil uygulama geliştirme sürecini aktaran eğitimler verilecektir. Bunun dışında ekipler geliştirme süreçlerinde yaşadıkları problemler ile ilgili Soru-Cevapsayfamızdan destek alabilirler.
Eğitim programına nasıl ulaşabilirim?
Eğitim programı daha sonra Geleceği Yazanlar üzerinden paylaşılacaktır.

Ekosistem Buluşmaları

Ekosistem buluşmaları ile ne amaçlanmaktadır?
Mobil geliştirme yapan sektörün önde gelen firmalarını ziyaret ederek geliştiricilere ekosistemi daha yakından tanıtma, ekosistem oyuncuları ile bire-bir iletişim, ofis ziyaretleri ile çalışma ortamlarını da geliştiricilere aktarmak amaçlanmaktadır.
Ekosistem buluşmalarında neler konuşulacak?
Firmaların başarı/başarısızlık hikayelerini, çalışma dinamiklerini, yaptıkları projeler bizzat firmaların sahipleri tarafından dinleyeceğiz. Firmalardaki geliştiricilerin de konuşmacı olarak yer alacağı ekosistem buluşmalarında özel sektördeki geliştirme dinamiklerini de yakından tanımış olacağız.
Ekosistem buluşmalarında kimler konuşacak?
Sektörün önde gelen firmalarının kurucuları, yöneticileri, geliştiriciler ekosistemde konuşmacı olarak yer alacak.
Ekosistem buluşmalarına hangi ekipler katılabilecek?
Öncelikli alanlara göre mobil uygulama geliştiren ekipler kendileriyle uyuşan ekosistem buluşmalarına öncelikli olarak davet edilecektir. Ekosistem buluşmaları firmaların ofislerinde gerçekleştirileceği için ekiplerin katılımları sınırlı sayıda olacaktır. Buluşmalar öncesi ekiplere duyuru yapılıp katılım gösterecek ekiplerin talepleri alınacaktır.
Ekosistem buluşmalarına katılamazsam nasıl takip edebilirim?
Ekosistem buluşmaları Geleceği Yazanlar üzerinden canlı yayınlanacaktır. Canlı yayınlar sonrası içerikler yine Geleceği Yazanlar üzerinden paylaşılacaktır.
Ekosistem buluşmalarının zaman planı nedir?
Ekosistem buluşmaları 8 Nisan - 7 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Ekip-Danışman Buluşmaları

Ekip-danışman buluşmaları nedir?
Ekosistemin önde gelen isimlerinden, mobil geliştirme süreçlerine hakim, mobil ekosistemi takip eden ve yönlendiren isimlerden oluşan danışmanlarımız ekiplerle bir araya gelerek uygulama geliştirme süreçlerini takip edecek, ekipleri yönlendireceklerdir.
Ekip-danışman buluşmalarında ne amaçlanmaktadır?
Mobil geliştirme yapacak ekiplere uçtan uca tüm geliştirme süreçlerini sektörün deneyimli isimleri tarafından aktarılması ve ekiplerin bu süreçleri deneyimli danışmanlar ile birlikte yaşamaları amaçlanmaktadır.
Danışmanlar kim olacak?
Mobil geliştirme süreçlerine hakim, deneyimli, ekosistemin önemli isimleri maratonda danışman olarak yer alıyor. Bu isimlere Danışmanlarsayfasından ulaşabilirsiniz.
Ekip-Danışman buluşmaları hangi sıklıkta olacak?
Maraton süresince her hafta ekiplerle danışmanların en az 1 kez bir araya gelmeleri beklenmektedir.
Ekip Danışman buluşmalarında neler konuşulacak?
Uygulamanın son durumu, geliştirme planı, geliştirmede yaşanan problemler, uygulamanın yetenek seti, özellikleri, dünyada bu alanda hangi uygulamalar var, nasıl daha farklı yapılabilir, nasıl daha iyisi yapılabilir gibi konular konuşulacak.
Ekip-Danışman buluşmaları nerede gerçekleşecek?
Ekipler ve danışmanların uygunluk durumuna göre danışmanların ofislerinde ya da hem ekiplere hem de danışmanlara uygun dış mekanlarda buluşmalar gerçekleşebilir. Talep edilmesi durumunda Turkcell Plaza’larda da buluşmalar gerçekleştirilebilir.
Danışmanlar İstanbul dışından katılacak ekiplere nasıl destek verecekler?
İstanbul dışından maratona katılım şansı yakalayan ekiplere bulundukları bölgeye en yakın danışmanlar destek vereceklerdir.

Uygulamaların Markete Yüklenmesi

Geliştirilen uygulamaların ne zaman marketlere yüklenmesi gerekmektedir?
Geliştirilen uygulamaların 9 Mayıs 2014 tarihine kadar marketlere yüklenmesi beklenmektedir. Bu tarihten sonra markete yüklenen uygulamalar final sunumları için değerlendirilmeye alınmayacaktır.
Marketlere yüklenen uygulamalar nasıl değerlendirilecektir?
Marketlere yüklenen uygulamalar
 • Kullanılabilirlik
 • Özgünlük
 • Yaratıcılık
 • Sosyal ve sektörel etki
 • Değer yaratma ve sosyal fayda
özellikleri göz önünde bulundurularak ara değerlendirme sürecinde incelenecektir. Ara değerlendirme sonrası en iyi 10 uygulama seçilerek Geleceği Yazanlar buluşmasında bu uygulamaları geliştiren ekipler final jürisine sunum yapacaklardır.
Geleceği Yazanlar Uygulama Maratonu'nda yer alan uygulamanın fikri ve sınai mülkiyet hakları kime ait olacak?
Uygulamanın tüm fikri hakları size veya anlaşmalı olduğunuz kişi ve/veya kuruluşlara aittir. Fikri ve Sınai Mülkiyet haklarından doğan her türlü sorumluluk size aittir. Bu maratona katılmakla uygulamanızın ve sizlerin tarafımızca tanıtımına veya görsellerinizin (uygulama ve/veya geliştiriciye ilişkin isim ve ünvanları, ilgili tanıtım materyalleri) kullanımına izin verdiğinizi kabul etmiş olmaktasınız.

Final

Geleceği Yazanlar Buluşması nedir?
Mobil ekosistemdeki geliştiricileri, firmaları, sektörün önde gelen isimlerini bir araya getirecek ve maratonun final sunumlarıyla birlikte en iyi 5 uygulamanın seçileceği etkinliğimizdir.
Geleceği Yazanlar Buluşması ne kadar sürecek? Program ne zaman açıklanacak?
Geleceği Yazanlar Buluşması bir gün sürecek, program detaylı haliyle nisan ayı içerisinde Geleceği Yazanlar üzerinden açıklanacaktır.
Geleceği Yazanlar Buluşması’nda tüm ekipler uygulamalarını tanıtacaklar mı?
Geleceği Yazanlar Buluşması’nda tüm ekiplere uygulamalarını tanıtabilecekleri bir ortam sağlanacaktır. Etkinlik süresince ekipler mobil dünya ile ilgili etkinliğe katılan herkese erişim şansına sahip olacaklardır.
Jüri kimlerden oluşacak?
Ekosistemin önde gelen firmalarının kurucuları ve üst düzey yöneticilerden oluşan jüri nisan ayı içerisinde Geleceği Yazanlar üzerinden açıklanacaktır.
Final sunumlarında nelere dikkat edilecek?
En iyi 5 uygulamayı geliştiren ekiplerin jüriye yapacakları sunum öncesi tüm uygulamalar jüri tarafından detaylı bir biçimde incelenecektir. Geliştirilen uygulamaların
 • Kullanılabilirlik
 • Özgünlük
 • Yaratıcılık
 • Sosyal ve sektörel etki
 • Değer yaratma ve sosyal fayda
 • Gelir Modeli
özellikleri ön planda tutularak jüri tarafından değerlendirilecek ve en iyi uygulama seçilecektir.
Dereceye giren uygulamaları neler bekliyor?
Final jüri değerlendirme sonrası en iyi 5 mobil uygulama seçilecek ve bu uygulamaları geliştiren ekiplere çeşitli hediyeler verilecektir. Ödüllere bu sayfadanulaşabilirsiniz.
Ekipte kişi sayısı 3’ten az ise ve ilk 5’e girilmişse tüm hediyeler verilecek mi?
Hediyeler ekipteki kişi sayısına göre verilecektir.

Diğer

Bu program sonunda işe alınacak mıyım?
Maraton katılımcıları özgeçmişleri (CV'leri) Turkcell ve maraton paydaşlarında bulunan iş ve staj pozisyonlarında değerlendirilecektir.
Maratona kimler katılamaz?
Turkcell grup çalışanları ve 1. Derece yakınları Geleceği Yazanlar Uygulama Maratonu’na katılamazlar.
Takımların çıkardığı uygulamanın hakları kimde olacak?
Mobil Uygulama Maratonu’nda hayata geçirilen projelerin tüm kullanım, paylaşım ve yayın hakları ekiplere aittir.
Hangi lisansı seçmem bekleniyor?
Katılımcılar istedikleri lisansı kullanarak uygulamaları dağıtabilirler.
Hangi dilde yazmamız gerekiyor?
Katılımcılar mobil platformlara çıkış verebilen her programlama dilini kullanabilirler.
Ben bu programı nasıl tanıtabilirim?
Tüm sosyal ağlarda arkadaşlarınla paylaşabilir ve blogunda tanıtabilirsin.
Süreç sonunda ne olacak?
Maraton süresince geliştiriciler uçtan uca uygulama geliştirme süreçlerini yaşayacaklar, online eğitimlerle kendilerini geliştirecekler ve ekosistem buluşmalarıyla sektörün önde gelen isimleriyle tanışacaklardır.
Danışmanlar ile her hafta buluşarak yaptıkları çalışmaları anlatacak olan ekipler aynı zamanda kariyer planlama konusunda da danışmanlardan yön alabileceklerdir.
Süreç sonunda nitelikli 60 mobil uygulama ekosisteme kazandırılacaktır.
Maratona neden katılmalıyım?
Mobil uygulama geliştirme süreçlerini uçtan uca yaşamak, mobil ekosistemin önde gelen isimleriyle bir araya gelmek, mobil uygulamanı geliştirip tanıtımını yapmak, hayalini gerçekleştirmek istiyorsan başvur!
Buradaki sorular dışında sorum var. Nereye sorabilirim?
maraton@turkcell.com.tradresine e-posta gönderebilirsiniz.