Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

app inventor yeterlimi?

27.10.2015 - 01:27

Arkadaşlar uzun bir süredir android öğrenmek istiyordum app.inventor eğitimlerine başladım ama iyi bir uygulama yapmak için yeterlimidir yoksa android studyo'mu tavsiye edersiniz yada xamarin mi? aradaki farkı tam olarak nedir?

3148 Görüntülenme

3 Cevap

eren
27.10.2015 - 15:43

Visual Studio'ya çok hakim olmamdan dolayı Xamarin'i tercih etmek istiyorum ancak türkçe olarak hiç kaynak bulamadım. bildiğiniz bir kaynak varmı?

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Atalay Keleştemur
28.10.2015 - 11:13
Sorunuz, diğer konu başlığı altında yanıtlandı. Sevgiler.
Volkan Kılıç
27.10.2015 - 11:37

Merhaba Eren,

Mobil uygulama ile daha önceden hiç tanışmayıp da App Inventor ile başlamış olman temel anlamda mobil dünyasıyla tanışman için ideal bir seçim. App Inventor ile neler yapılabildiğini görmek için yayınlanan uygulamalara göz atabilirsin.

Xamarin C# diliyle mobil uygulama geliştirebileceğin bir platform. Dolayısıyla C#'a yatkınlığın varsa tercih edebilirsin Ancak Android uygulama geliştirmek için ideal dil Java'dır.  Android Studio ve Xamarin arasındaki farklara kabataslak bakacak olursak, Android Studio'da Java dilini kullanarak sadece Android uyguamaları geliştirebilirsin ve ücretsizdir. Xamarin'de ise C# dilini kullanarak Android, iOS ve Windows Phone uygulamaları geliştirebilirsin ama ücretli olarak.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Atalay Keleştemur
27.10.2015 - 11:36

İyi bir Android uygulaması geliştirmek için iyi bir fikir şart öncelikle. İşin daha low level kısmından bahsediyorsak da Android platformuna uygulama geliştirmek için Android Studio kullanmak birçok geliştiricinin tercihi. Tabii isteyenler, gerekli bileşenleri yükleyerek Eclipse ya da NetBeans gibi farklı bir tümleşik geliştirme ortamı kullanabilir. Bu sayade native Android uygulaması geliştirmek mümkün.

Diğer taraftan Xamarin de çığ gibi büyüyor. Mayıs 2015 itibariyle 1 milyondan fazla kullanıcıya erişmiş durumda. C# programlama dili kullanarak Android, iOS ve Windows Phone platformları için geliştirme yapmak mümkün. Ücretsiz bir sürümü bulunuyor. Dolayısıyla C# programlama diline hakimseniz, Visual Studio geliştirme ortamına aşinaysanız, Xamarin'i de inceleyebilirsiniz.

Bana sorarsanız Geleceği Yazanlar portalındaki Android eğitim içeriklerini inceleyip, geliştirmenizi Android Studio'da yapmanızı öneririm. Ancak ilerleyen zamanlarda tek bir dille tüm platformlar için uygulama yazmak istediğinizde Xamarin'i incelemenizi öneririm.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.