Turkcell | Geleceği Yazanlar

asp.net mvc web api ile android client üyelik sistemi

Merhaba,

Asp.net mvc web api servisine andorid uygulaması üzerinden login işlemi yaparak erişmek istiyorum, normalde bu işlemi bir browser üzerinden yaptığımızda kullanıcının oturum bilgisini çerezler vasıtası ile elde edebiliyoruz ancak mobil bir cihazda bu işlemi nasıl yöneteceğiz?

örneğin; bir sınav servisi düşünelim, üye öğrenci numarası ve şifresi ile sisteme login oldu ve api den sadece kendisine ait olan sınav listesini çekecek, login işlemi başarılı ancak sınav servisinde de ben üyeyi doğrulamak istediğimde üye id sine nasıl erieşeceğim, her istekte kullanıcı/şifre mi göndermem gerekiyor yada login olduktan sonra mobil client'a bir kod verip her isteğin bununla gönderilip kullanıcının tanınması mı sağlanmalıdır.

  +1

  Gorkem Karadogan

  11 Aralık 2014

  Şöyle olucak mobilden kulanıcı adı ve şifre gonderceksınız karsı tarafta kontrol edıp eger dogruysa kullanıcının temel bılgiler adı soyadı gibi (*Istege kalmıs) ve bir ticket(*Token) oluşturup gönderceksınız bundan sonra o tokenla işlem yapılcak mobılde ve her adam geldıgınde tokenla kullanıcı bulup ıslem yaptırabılırsınız. Global.asax içinde yapacagınız degısıkler ile de tıkcet her methodun ıcınde kontrol etmek yerıne burada kontrol edıp eger hatalıysa gerıye hata dondurursunuz eger hatalı degılse o userinfo ıle ıslemlerı yaptırırsınız.

   yusufdursun

   Per, 11/12/2014 - 21:45
   değerli cevabın için çok teşekkür ederim, çok faydası oldu bana, konu ile ilgili bulup uyguladığım bir makaleyi de paylaşmak isterim http://bitoftech.net/2014/06/01/token-based-authentication-asp-net-web-api-2-owin-asp-net-identity/
  Bu soruya cevap vermek için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.