Eclipse mi? Android studio mu?

Kod yazmayı yeni öğreneceğim.Android platformuna odaklanacağım.Öğrenmeye Android Studio'dan başlamak istiyorum fakat öğretici içerikler hep eclipse üzerinden anlatıyor.

Çok fark var mı? 

 

  +6

  Ali Serdar Gökcen

  12 Nisan 2014

  Her ikisinide kullanmış biri olarak karşılaştırma yapalım: Eclipse üzerinde: Artıları: Google Plugin desteği veriyor, Device üzerine debug ve publish eclipse daha hızlı, Eclipse durmadan güncelleniyor. Açık kaynak kodlu, Windows için Visual Studio neyse Açık kaynak için eclipse de o bir nevi, Ram tüketimi stabil, İşletim sistemi bağımsız(Platform Bağımsız tam anlamıyla) Eksileri Durduk yere kapanıyor, Otomatik tamamlama kendiliğinden kapanabiliyor, Güncelleme işlemlerini yaparken kitlenebiliyor, Workspace ortamı açıkken ide başka bir ide açtırmıyor(Hepsini tek ide den çalış diyor - VS de alıştığım bir ortamdı bir den fazla açık ekran. bazıları için bu iyi bir özellik ama bana uymuyor) İlk kullanan için çok karışık. Açık kaynak olduğu için bir kütüphane yada plugin bulduğunuzda bunun desteği bitmiş olabiliyor yada saçma dökümantasyon ile uğraşıyorsun! Android Studio üzerinde: Artıları: JetBrains IntelliJ Idea üzerine kurulmuş, Java geliştirmede en rahat idelerden biri hatta en iyileri(Netbeans kullanırım genelde Java geliştirmek için ama bu da çok iyi), Google bunu tamamen elden geçirip bir android geliştirme ortamı sağlamış. Plugin mantığı gibi görünsede değil, SDK yönetimi ve diğer işlemler çok iyi. Gereksiz menülerle gezinmiyorsun, IDE sayesinde Refactor, reflection vb işlemleri çok rahat yapabiliyorsunuz. IDE bütün olanakları sağlamış sana, Kod yazımı çok rahat. IntelliSense yi istersen hızlandırabiliyor ve her şeyi tamamlar hale getirebiliyorsun, Gradle ile istediğiniz dependency - library eklemek çok rahat. Composer - Nuget - Maven kullanmışlar için çok faydalı hale gelebiliyor. Debugger ve Publish çok rahat, Android içinde olup biten çok rahat izleniyor.(Eclipse burda bazen kitleniyor), Designer çok rahat. Gelelim Eksilerine: Gradle bazen sapıtıyor veya çok yavaş çalışıyor. Bekletmesi en sinir olduğum yer, Cihaza yada emulatore deploy ederken beklemek çok can sıkıcı. Eclipse de başlattığınız anda emulator e yada cihaza gönderiyor direkt, Ram kullanımı bazen kontrolden çıkıyor(10 gb ram var makinada ama yaklaşık 3gb ram kullandığını gözlemledim), Arada designer sapıtıyor.   Karşılaştırmayı yaptım. Ben tercihimi android studio dan yana yaptım. Eclipse den gına gelmişti. Tercih sizin.

  +4

  İzzet Kerem Küsmezer

  19 Eylül 2013

  Bu seneki Google IO'da ağırlıklı olarak Development Platform olarak Android Studio'ya destek vermeyi planladıklarını açıkladılar. Ama ürün şu an için yeterince stabil değil. Bundan dolayı ilk olarak Eclipse üzerinde ADT ile başlarsan kaynak bulman ve problem çözümün çok daha kolay olacaktır.

  +1

  Arda Zeytin

  Izmir University of Economics Software Egineering - 19 Ocak 2014

  Merhaba arkadaşlar.Aradan 4-5 ay gibi bir süre geçti ve bu sure zarfında Android Studio fazlasıyla güncelleme aldı.Android Studionun şuanki hali uygulama yazmaya uygun mudur?

  +1

  Ali GOREN

  20 Eylül 2013

  Su anlik onerim Eclipse. Ben eclipse'i sevdigimden degil. scala performansi dahi berbat duzeyde olan bir IDE ne isime yarar ki acaba diye dusunmeden edemiyorum. Fakat ADT(Intellij Idea) tabanli bu da cok ram yiyor. Durdukca da artiyor. Sanki Gargabe Collection islemi hic yapilmamis. Cop toplayicisiz bir IDE olmaz olamaz. Linux altinda Eclipse yine destek veriyordu bu Android Studio onu da vermiyor. Baya kasinti bir sistem bir de 2 gb'dan yuksek ram ve 1 gb ya da ustu ekran karti ile daha rahat uygulama gelistirebilirsiniz. Son olarak C# bilenler icin Xamarin ya da gercek bilinen adiyla Mono Develop android ve ios gelistirme destegi sagliyor. android icin java byte code'a ceviri yapiyordu. Signed ve unsigned type 2 adet dosya veriyor size. :) 

  0

  Burak KAYA

  02 Şubat 2017

  Arkadaşlar sene olmuş 2017, Java bilmiyorum, herhangi bir programlama dili bilmiyorum. Hangi ide üzerinden başlamamı önerirsiniz? Ayrıca önerebileceğiniz kaynaklar var mıdır bu alanda? Teşekkürler.

  0

  Fikri Can

  01 Temmuz 2015

  Bu konu açılalı 2 yıla yakın bir süre geçmiş. Bende android platformuna yöneldim kendimi geliştirmek istiyorum.  Şu anda Eclipsenin ve google Android Studio nun durumu nedir bilgi verebilecek var mı? Teşekkürler.

   ozersengezer

   Per, 18/02/2016 - 12:16
   Kesinlikle Eclipse ile başlaman daha sağlıklı olur. Android studio sadece hantallaştırır ve ciddi zamanını alır am sağlam bir şekilde kod geliştirmek istersen Eclipse her zaman için beklediğini verir.

  0

  Bahadır KAÇMAZ

  28 Mayıs 2015

  Android Studio kullanmak istiyorsanız 4 veya 8 GB'lik flash takın ve ReadyBoost kullanın... ben çok performans aldım. I5 4 GB PC'de çok kasma vardı. ReadyBoost ile sorunu ortadan kaldırdım...

  0

  Uğur Kantekin

  04 Mart 2015

  Eclipse IDE olarak profesyonel kalıyor kesinlikle. Ama Android studio' da gradle mekanizması daha geliştirilse düşünülebilir ama çok yavaş kalıyor. Diğer yandan diğer özellikleri idenin güzel bence arayüzü kullanışlı ve rahat IntellijIDEA imzası var. Kaynak : https://www.airpair.com/android/android-studio-vs-eclipse

  0

  Mahmut KANTAR

  Sanko Holding - 27 Şubat 2015

  Şuandaki güncel durum nedir acaba ?

  0

  Cihat Kama

  29 Haziran 2014

  Bunlardan hariç olarak benim çevremde Adobe firmasının Flash Professional programı ile de uygulama geliştirenler var. Flash ile Android Studio arasında kıyas yapabilecek var mı? 

  0

  hesap silinebilir

  17 Haziran 2014

  Kesinlikle Android Studio .. Eclipse Java için güzel bir IDE fakat Android için berbat bir IDE çok sorunlu XML geçişleri yavaş .. kısaca 101 eğitiminde eclipse kullan java için ama 201 301 ve 401 eğitimlerinde android studio ..

  0

  ömer

  12 Nisan 2014

  Bence Android studio bende kodlamayı yeni öğreniyorum eclipseyi kullandım fakat çok karışık. Ama Android studio daha rahat kullanışlı.

  0

  Mustafa Olkun

  Zingat.com - 12 Mart 2014

  Eclipse bana ömür törpüsü gibi geliyor. Android Studio artık yeterince stabil bir hal aldı. Zaten Android Studio kullandığınız zaman bir daha eclipse dönüşü yapamazsınız. Jetbrains ürünleri gerçekten çok iyi  oluyor.

  0

  İbrahim TUNA

  Network Yazılım - 20 Eylül 2013

  Eclipse ile başla, geçiş yapman zor olmaz.

  0

  Can Uludağ

  20 Eylül 2013

  Android Studio henüz hazır değil. Çok kısa aralıklarla update alıyor. O yüzden pek de güvenilir bir geliştirme ortamı sunmuyor şimdilik. Eclipse ile başlamak şu aşamada daha iyi olacaktır. Ama Google'ın amacı geliştirme ortamını Android Studio'ya kaydırmak olduğundan bir yandan da bu IDE'yi takip etmekte fayda var.

  0

  Halil Keskin

  Artistanbul - 19 Eylül 2013

  Bir kodun neyle yazıldığından daha çok ne yazıldığı daha önemlidir diye düşünüyorum. Kullanıcak IDE'ler kodun ne kadar kolay yazıldığını etkiler. Eclipse bu konuda fena degil, ayrıca Android Studio stabil hale gelene kadar eclipse kullanman yararına olacaktır.

  0

  Oytun Eren Şengül

  ShiftDelete.Net - 19 Eylül 2013

  Android için şu an en hazır geliştirme ortamı Eclipse olduğundan anlatımlarda bu tercih edildi. Ancak ileri de Android Studio anlatımları da gelecek. Bu yüzden şimdi Eclipse ile başlamanızı, daha sonra kendinizi bu alanda geliştirdikçe, eklenecek Android Studio eğitimleriyle de çok daha iyi bir noktaya geleceğinizi tahmin ediyorum.

  Bu soruya cevap vermek için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.