Turkcell | Geleceği Yazanlar

Flutter hk

Merhaba arkadaşlar,

Flutter kütüphanesi kullanılarak hem ios hemde android işletim sistemine uygulama yapılabiliyor. Android ve IOS geliştiren arkadaşlar google ın çıkardığı bu kütüphane hakkında ne düşünüyorsunuz?  

  0

  Özlem Körpe

  Turkcell Global Bilgi - 28 Mart 2019

  Mobil uygualama geliştirmeye ben android ile başlamıştım. Crossplatform geliştirmek çok daha mantıklı. Çünkü kişisel olarak bile pazara bir uygulama çıkarmak istediğinizde sadece android kullanıcılarını hedeflemek kitlenizi çok fazla düşürüyor. Diğerlerine oranla Flutter'e harcanan zaman kesinlikle değecektir. Eğer web teknolojilerine hakimseniz crossplatform için Cordova'yı da araştırabilirsiniz.

   ramazan.timur

   Per, 28/03/2019 - 22:46
   Cevaplarınız için teşekkür ederim.

  -1

  Özlem Körpe

  Turkcell Global Bilgi - 28 Mart 2019

  Flutter aslında bir kütüphane değil tamamen farklı bir teknoloji. Son yıllarda Xamarin, React Native vb cross platform  teknolojilere oranla çok hızlı yükseliyor. Tamamen ayrı bir SDK kullandığı için pek çok farklı platformda kullanılabiliyor. Dart dilini öğrenmek başlangıç için zor gibi görünse de syntax olarak Java'yı anımsattığı için Java bilgisi olan kişilerin alışması çok daha kolay olacaktır. Negatif özellik olarak ise henüz yeni popülerleşen bir teknoloji olduğu için sağlanan kütüphane sayısı çok düşük, React Native için yazılmış pek çok kütüphane rahatlıkla bulunabilirken, Flutter'de bu sayı çok daha az. Fakat Flutter kullanımındaki hızlı artışa bakılırsa yakın zamanda bu imkan artacaktır. 

   ramazan.timur

   Per, 28/03/2019 - 22:38
   Yorumunuz için teşekkür ederim. Flutter kendini konuşturmaya başladı ve benimde dikkatimi çekti. Mobil geliştirmeyi öğrenmek istiyorum. Flutter a zaman harcamak doğru mu değil mi onu anlamaya çalışıyorum.

  0

  Levent KANTAROĞLU

  01 Mayıs 2019

  Hem cross platform olsun hem de native olsun diyenler için güzel bir alternatif. Muadillerine göre oldukça yeni, hatta ilk stabil sürüm daha üç ay kadar önce çıktı ancak mevcut hali tamamen (nacizane tecrübem) yeterli.

  React Native'den geçiş yaptım, oldukça da doğru bir karar olmuş kendi adıma.
  Şuan  flutter ile bir proje yapıyorum. Gayet iyi gidiyor. ;)

  Google, Flutter'ı kolay kolay rafa kaldırmaz kanaatindeyim. (bkz: Fuchsia)

  Bu soruya cevap vermek için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.