Google Play haksızlıklara son versin daha adil olsun

Arkadaşlar, Google Play'in geliştiricilerin haklarını hiçe sayan bildirimsiz uygulama ve hesapların askıya alınması, benzer uygualmaların onlarca örneği markette yer alırken sadece belirli uygulama ve geliştiricileri hedef alan taraflı tutumunun kalkması için lütfen destek birimlerine sürekli mail atalım. Geliştirici hesapları basit nedenlerde 3 defalık askıya alınmayla yok olmasın. Para ödeyerek aldığımız bu hizmetin karşılığı bize böyle ödetilmesin.

 

Google Play'in geliştiricilerin uygulama ve hesaplarını bildirimsiz askıya alması, nedenini sonra açıklaması, geliştiricilerin uygulamaları için harcadığı onca emeğin, zamanın yok edilmesi anlamına geliyor.

Bildirimsiz yapılan 3 defa askıya alınma, geliştirici hesabınızın da askıya alınması, uygulamaların ve onlara ait yorumların marketten silinmesi demek.

Kısacası ne ödenen 25$, ne de harcadığınız onca emek, basit nedenlerle heba oluyor gidiyor.

 

Google Play'in kullanıcılar ve üçüncü kişilerin haklarını korumakta gösterdiği özeni aynı ölçüde markete katkıda bulunan geliştiriciler için de göstermesi gerekiyor.

Onların emeklerine, çalışmalarına biraz da olsa saygı gösterilmeli.

 

Eklenen uygulamalar robotik süzgeçten geçirilerek, yine robotik olarak askıya alınabiliyor.

Bazen iyi niyetli olsanız da bilmeden kullandığınız bir başlık, belki bir simge, veya tahmin etmediğiniz biz içerik bunun gerekçesi olabiliyor.

Geliştirici insandır, robot değildir, bilmeden hata yapabilir. Milyonlarca üçüncü taraf içeriğini tarayamaz. Sorunun ne olduğunu öğrenmeye hakkı vardır.

 

Size ait olmayabilen(resimler,simgeler vs)  üçüncü taraf içeriğini bazen "Public Domain", "GNU" ya da "Creative Commons" olanlardan seçiyorsunuz. İyi bir geliştirici olsanız da iyi bir grafiker olmadığınızda simgeleri vs internetten edinmeniz gerekebiliyor. Gerekirse link ile atıfta bulunarak yasal olduğundan emin olunmaya çalışılıyor.

Her ne kadar emin de olsanız da, bazen verilen bilgiler doğru olmuyor ve telif hakkı ihlali gerekçesi ile uygulamalarınız askıya alınıyor. Destek ekibine ulaşıp durumu izah etseniz de artık yeni bir kırmızı işaretli(askıya alınma) kaçınılmaz oluyor. 3 defa uyarı artık developer(geliştirici) hesabınızın fesh edilmesi ile sonuçlanıyor.

 

Milyonlarca telif hakkıyla korunan içerik, isimler(başlıklar) robot ikolarak taranabiliyorsa bunu geliştirici nasıl yapabilir?

Programınızı yayınlanmadan 2 saat önce  askıya alan sistem neden daha önce uyarıp geliştiriciye uygunsuzluğu bildirmiyor?

 Nedir bu bir tür ceza mekanizması mı?

Hangi içeriğin buna sebep olduğunu bilmiyorsunuz. Ayrıntılar paylaşılmıyor. Sadece "Violation of Ip Infringement-Telif hakkı" şeklinde mail alıyorsunuz.

Kurallara uygun versiyonunu gönderin (policy compliant version) deniyor. Peki sorun nedir bilmezseniz kendinizce değişiklik yapsanız bile nasıl ikinci kez riske girerek uygulamayı ekleyebileceksiniz. Suçlandığınız nedeninin ayrıntıları verilmiyor. Telif hakkı ihlali deniliyor o kadar.

Google Play önce uygulamayı  yayınlatıp uyarmak yerine, askıya alındıktan sonra mail gönderiyor.

 

 

Geliştirici sözleşmesinde bizim önceden uyarma zorunluluğumuz yok, önce sözleşmeyi oku deniliyor. Tamam telif hakları vs ihlali olmadığından emin olarak yayınlayın deniliyor. Hepimiz buna azami göstermeye çalışan geliştiricileriz.

Destek yönünden de maalesef çok gevşek bir politikaya sahipler. Engellenen hesapların ya da uygulamaların itirazlarıma rağmen tekrar kurtarıldığına şahit olmadım.

 

Markette onlarca benzer uygulama varken sadece sizin uygulamanız kurban seçilebiliyor. Yıllarca Windows versiyonu olan Tv programım

her defasında askıya alındı. Diğer programların uygunsuzluğu bizi ilgilendirmez diyorlar.

"Applications has no bearing on the compliance of your own Google Play catalog of applications".

 

Uygunsuz olan içerik her geliştirici için uygunsuzdur. Hala bu uygulamanın benzerleri marketi süslüyor.

Bir pazarda 10 kişi çürük elma satıyorsa bunları görmeyip sadece bir kişiyi hedef alıyorsanız çifte standart yapıyorsunuz demektir. Ve bunu "no bearing" diye açıklamak çok mantıksız. O zaman buradan geliştiricilere farklı müsamahalar gösterildiği ortaya çıkar. Adil ve güvenilir olma vasfınız ortadan kalkar.

 

Google Play Geliştirici sözleşmesinde değişikliğe gitmelidir ve bu soruları cevaplamalıdır?

 

1- Kullanıcılar uygulama askıya alınmadan neden daha önce uyarılmıyor? Youtube'da olduğu gibi telif hakkı, üçüncü taraf içeriği, eşleştirme  sizinle paylaşılabilir.

Sözleşmede hayır  Google Play sizi uyarmak zorunda değildir deniliyor. Peki geliştirici uyarılsa ve hatasını bilse, bunu düzeltme imkanı olsa ne olur ne kaybedilir? Bir ön inceleme kısmı neden konsola koyulmuyor?

Neden her duruma vurdumduymaz ve bencilce yaklaşılıyor.

Kısacası geliştiricileri hiçe sayan, bu umursamaz, gevşek tutumlar geliştiriciye zarar veriyor. Android'den ve Google'dan soğutuyor.

Geliştiriciye karşı daha adil, daha şeffaf olmak Google Play ve ekibinin görevidir. Bu tutum milyon dolarlık bir şirkete yakışmıyor.

Bu durumun değişmesi her geliştiricinin buna itiraz etmesi gerekiyor.

 

 KAMPANYA TÜRKÇE

KAMPANYA İNGİLİZCE

 

    Bu soruya cevap vermek için üye olmanız veya giriş yapmanız gerekmektedir.