Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

iOS vs. Android - Önerileriniz Neler?

18.02.2014 - 23:50

Merhabalar arkadaşlar... Android ve iOS arasında kararsızlık yaşarken;

- C++ biliyor olmam. Şuana kadar daha hiç Java ile çalışmamış olmam.

- Bir defa yaz, tüm apple cihazlarda sorunsuz olarak çalışsın. (Android için yazılan bir uygulamayı her cihaz desteklemeyebiliyor çünkü. Bu da baş ağrısı olabilir.)

gibi sebeplerden dolayı iOS öğrenmeye karar vermiştim fakat;

-iOS geliştirebilmek için bir Apple bilgisayar olması zorunluluğu varmış ve benim Apple bilgisayarım yok. Alması da bayağı bir maliyetli kaldı ki bilgisayarım henüz yeni.

-AppStore'a uygulama yüklerken sıkı bir denetimin yanında, yıllık 100 dolarlık bir maliyete sahip olması (Google Play'a daha az bir miktar para ödeniyormuş ve bir defalığına ödeniyormuş.)

tarzında şeyler okuyunca internet ortamında bir anda kararsız kaldım. Andorid mi başlasam diye düşündüm ama Java bilgim yok ve daha çok C++ biliyorum. Siz yerimde olsanız nasıl bir seçim yapardınız?

2953 Görüntülenme

5 Cevap

Kubilay Can DEMİR
19.02.2014 - 18:11

zaten c++ bildiğin için java yı kolay öğrenirsin eğer zaten maliyetini karşılayamaycaksan ios ve android arasında kalmanın anlamı yok ciddi bir mali yükü var çünkü 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

egemen durmuş
19.02.2014 - 15:37

ios a başlayalı 1.5 ay gibi bir süre oldu evet programlama açısından javadan rahat görsel olarak iyi neticeler alabiliyorsun , javaya gelince şahsi fikrim belki uğraştırır deliye dönebilirsin günlerce yaptığında çok büyük haz alırsın ben şuana kadar ios ta alamadım pek artı olarak java yı sadece android için düşünme başka şeylerde yapabilirsin sınır tanımaz gibi bişi benim gözümde java yani sadece android olarak bakmamanı öneririm...yada mobil olarak en azından benim bakış açım bu yönde

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Coşkun
19.02.2014 - 02:17

Merhaba Güzel Insan,

Eğer imkanın varsa IOS öğrenmeni tavsiye ederim.Evet gerçekten ekipmanları ile birlikte maliyetli bir yazılım dili. Önce bir mac, sonra developer hesabı ve tabiki de  test edebilmen için de bir ios cihazının olması gerek. Ama şunu söylemeliyim iosu geliştirmek android geliştirmekten daha kolay ve pratik.Şu anda android cihazlara da uygulama geliştiriyorum ve inanılmaz bir kod angaryası var. Piyasaya baktığında da ise ios developerın kazancı androide göre daha fazla.Tabiki de seçim senin, mobil sektörün revaçta olduğu bu sıralarda seveceğin bir dili yazman dileği ile. 

İyi çalışmalar.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Emre KARLIDAG
19.02.2014 - 02:03

Kişisel bır cevap vereyım sızın yerınızde olsam  c++ a devam ederdım ve tizen topluluguna katılırdım... Hatta android kernel sevıyesıne ınerdım ve java katmanını kaldırırdım...

 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Bora KARAMANLI
19.02.2014 - 00:09

Ücretli bir program düşünüyorsan ios derim. Free bişeyler yapacaksan android google playe bile koymasan apk. Olarak dağıtabilirsin site vb. Üstünden diye düşünüyorum.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.