Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

java.io.IOException kütüphanesi

27.01.2014 - 22:09

Andorid101 eğitim örneklerinin çoğunda bu kütüphane uygulamaya dahil edilmiş. Sebebi nedir ? Ne iş yapar bu arkadaş ?

11901 Görüntülenme

3 Cevap

Ali KIZILARSLAN
08.04.2017 - 22:13

Nokta atışı cevap için teşekkürler...

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

emre
12.08.2015 - 11:10

yok hiç uzatmamışsınız. yorumunuz ne kadar işime yaradı anlatamam. teşekkür ederim:))

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Caner Güral
27.01.2014 - 23:56

[code]import java.io.IOException;[/code]

ile Java'nın temel girdi-çıktı (G/Ç-I/O) kitaplığındaki IOException sınıfını kodunuza dahil edersiniz. IOException sınıfı hatalı ya da çalışırken sorun çıkan temel girdi-çıktı işlemlerindeki sorunları programcının daha iyi yönetebilmesi için yazılmıştır.

Bu ifadenin yer aldığı çoğu örnekte kullanıcıdan klavye yoluyla girişler alınmakta. Yani bir girdi söz konusu. Bu girdiler de Scanner sınıfı sayesinde alınıyor. Scanner sınıfının tasarımcıları, kullanıcıdan alınan girişlerde  beklenenin dışında bir durum (istisna-exception) olduğunda, programcının bu istisnai durumu idare edebilmesi (handling) için IOException sınıfı üzerinden hata gösteren belli gerçeklemeler yapmışlar.

Programcı olarak bu IOException sınıfını kullanıp kullanmamakta tamamen özgürsünüz. Eğitim içeriklerindeki "import java.io.IOException" ve main fonksiyonunun ilanı sırasındaki "throws IOException" gibi ifadeler hep Eclipse IDE'nin tavsiyesi üzerine oradalar. Eclipse, programcıya çalışması sağlama alınmış kodlar yazması yönünde yardımlar sunar. Geleceği Yazanlar ekibi de kodlarını Eclipse üzerinde yazdıklarından ve okuyanların içeriklerdeki kodları doğrudan Eclipse üzerinde denediği istatistiğinden yola çıkarak Eclipse alışkanlığına uygun bir şekilde kodları eğitim içeriklerine yerleştirir. 

Uzatmışsam kusuruma bakmayın lütfen. :)

Yorum Yap

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Bilal Ünal
28.01.2014 - 12:36
Cevap için teşekkürler. Exception fırlattığını anlamıştım fakat hangi durumlarda olduğunu tam kavrayamamıştım. Tekrar teşekkür ederim :)
Ömer Faruk Peynirci
27.08.2014 - 23:30
gerçekten tatmin edici bir cevap olmuş teşekkür ederiz

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.