Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

ListView iki parçaya ayırmak

18.01.2014 - 10:23

İyi günler 

Arkadaşlar listView iki parçaya ayırmak istiyorum sol kısım da sayılar sağ kısımda girilen bilgiler yer alıcak ayıramadım iki farklı listview yapıldıgında birbirinden bağımsız oluyor nasıl yapılcağı hakkında bilgisi olan var mı ?

2970 Görüntülenme

3 Cevap

Ali CAN
20.01.2014 - 13:41

Nihat Merhaba;

Benzer bir cevap olacak ama ben de tek listview kullan diyeceğim. Listenin her bir elemanına, row tasarımı yaparak istediğin kadar elemanı koyabilirsin.

Bunun için kendine özgü (ileride de geliştirilebilir) yeni bir class oluşturup listenin adapterına olarak bu classın objelerini barındıran bir List vermen en güzeli olacaktır. Bu şekilde bir geliştirmede listenin adapterı için de IconicAdapter kullanmalısın.

Böylelikle tek bir liste ile listviewini istediğin gibi yönlendirebilirsin. 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Caner Güral
20.01.2014 - 10:49

İki ayrı veri için iki ListView kullanmak yerine tek ListView'da iki farklı veriyi gösterebilirsiniz. Enes Şen'in dediği gibi özelleştirilmiş bir ListView oluşturmanız gerekiyor.

Android 301 - ListView Özelleştirmesi içeriğindeki örnekten esinlenebilirsiniz. Örnekte listede satır olarak "resim - metin" gösteriliyor fakat onu dediğiniz gibi "metin - metin" şeklinde göstermek tamamen size kalmış.

Bu arada 1-2 güne bu eğitim içeriğini de güncelliyoruz. 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Enes Şen
20.01.2014 - 10:33

Selam Nihat,

2 Ayrı Listview yaptıysan, listView ler arası bir iletişimle smoothScrollToPosition gibi methodlarla ayrı ayrı hareket etmelerini engelleyebilirsin. Ancak benim tavsiyem Custom bir liste elemanı layoutuyla iki veriyide aynı satırda göstermen olacaktır.

Kolaylıklar.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.