Turkcell | Geleceği Yazanlar

Soru & Cevap

wix.com tarzı sitelerden site kurmak ile normal kod yazarak site kurmak arasında ne fark var?

07.10.2020 - 10:04

o tarz sitelerin ne gibi dezavantajları vardır?

225 Görüntülenme

5 Cevap

Mehmet Kurtgoz
03.11.2020 - 11:55

Eğer işletme sahibi iseniz ve bütçeniz yoksa günü kurtaracak bir site yapmak için wix kullanırsınız. Eğer geliştirici iseniz ve bu işleri yaparak para kazanmak istiyorsanız wix ve benzeri siteler ile iş çıkarıp müşteriye teslim edemezsiniz. Evet yapanlar var. Fakat bugün varlar yarın yoklar. Bir geliştirici kendi kodunu yazabilmeli. Özellikle web tasarımcılar kodlamaya müdahale edebilmeli. Wix size sunucu erişimi vermez. Web geliştirici sunucusunu konfigüre edebilmeli. Sunucu kontrol panelini kurup optimize edebilmeli. İçine koyduğu yazılımın sunucu yapısı ile uymasını sağlamalı. Tüm donanım ve yazılım süreçlerinden sonra kodlamaya başlamalı. Tabii tasarım kısmına hiç girmiyorum bile. Wix ile bu sektörü kıyaslamayın lütfen. Onlar ticari amaç ile kurulmuş projeler. İmkanı olmayan insanlara geçici ya da basit çözümler üretiyorlar. Fakat siz hizmet verecekseniz müşterilerinizin tüm taleplerini karşılar pozisyonda olmalısınız. Bunu da wix ile yapamazsınız. WordPress açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemi. tabii ki alıp kullanın. Neden vakit kaybedesiniz? Müşteriniz wordpress site istemiyorum mu diyor? beğenmediği yeri kodlar geliştirirsiniz. Tema desteği oldukça fazla ve bu size hız kazandırıyor. Nimetlerden fayfalanın. Wix nimet değildir :) 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Efe Öztin
19.10.2020 - 22:23

Öncelikle merhaba!,

Öncelikle Wix ile başlayacağım (çok fazla kullanmadığım için eksikler/yanlışlar olabilir şimdiden özür diliyorum...), Wix hazır şablonlar üzerinde sadece resim ve yazılar ile oynamanıza ve aynı zamanda yazıların sıralamasında değişiklik yapabilmenize (Bu yazı en altta gözüksün bu açılış yazısı olsun vb.) olanak verir. Wix üzerinden etkinlik başlatabilir veyahut satış yapabilirsiniz...

"Yeni blog yazarlarından dünyanın en büyük markalarına internetin %38 gibi bir orandan fazlası Wordpress'i tercih ediyor." - Wordpress.com

WordPress ise daha çok bloglarda kullanılır. Eklentiler ile bir kaç dokunuş ile bir Forum sayfası oluşturabilir, Html ile site üzerinde düzenleme yapabiliriz.

Ama şöyle bir durum varki bu iki sitede hazır şablonlar üzerinde çalışmanıza imkan verir :/

Şimdi asıl konuya gelicek olursan kod ile yazmak... Bu site oluşturucular ile site oluştursanız bile istediğiniz herşeyi buraya ekleyemezsiniz. Ekleyebiliyor dahi olsanız kullandığınız tema izin vermediği sürece istediğiniz şekilde karşılık almaya bilirsiniz fakat eğer kendiniz yazar iseniz sadece internetten kodları bulup IDE'nize yapıştırmanız bile yeterli olacaktır. Daha zevkli zaman geçirmenizi sağlıyacak ve sınırı sadece hayal gücünüze bırakıyor olacaksınız...

Sanırım düşüncemi anlamışsındır iyi çalışmalar dilerim... :)

 

 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Şenay
09.10.2020 - 11:01

Yazılım ile ilgileniyorsan elbette kod yazarak yapmak daha faydalı hem geliştirme açısından hemde yeni fikirler tasarım açısından 10 adım önde oluyorsun.

Kalıplaşmış tasarımlar yerine daha farklı tasarımlar yapıyorsun.

hem kendini geliştimen açısından harika, kod yazarak yapmak.

 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Eren yıldırım
12.10.2020 - 10:08
teşekkür ederim
Eda Aksuna
09.10.2020 - 02:26

1) Wix vb sitelerden yardım alarak site hazırlamak size zaman kazandırır, fakat bu konuda kendinizi geliştirmekse amacınız sizi tembelliğe sürükler.

2) Bu tarz siteler ile çok kısa sürede harika, mobil uyumlu ve modern siteler oluşturabilirsiniz fakat yaratıcılığınızı sınırlar, kendi belirlediği ölçülerde tasarım yapabilir veya özellik kullanabilirsiniz.

3) Bir site oluştururken sadece web sitesi yapmanın dışında, hosting yönetimi, domain yönetimi vb konularda bilgi sahibi olmanız gerekir, bu tarz siteler ile bu yönetimler hakkında da detaylı bilgiye sahip olmanız gerekmez.

4) Ümit Bey'in bahsetmiş olduğu wordpress ile wix çok ayrı platformlardadır aslında (bence), onu wordpress ile ilgili sorunuz olduğunda yardımcı olabilirim. Ben bu avantaj ve dezavantajları wix vb. siteler için yaptım. Wordpress farklı bir kategoridedir.

5) Wix'e bu hizmeti karşılığında düzenli olarak ödeme yapılması gerekir, kendiniz yazdığınızda sadece yıllık domain ve hosting ücretini ödersiniz. 

6) Wix'de google'da üst sıralara çıkma çalışmaları yapamazsınız ya da sınırlı yaparsınız.

7) Wix ücretini ödemediğiniz takdirde yedek almanız mümkün değildir. Fakat kendi sitenizi yazdığınızda kendi kodlarınıza sahip olursunuz yedek alabilirsiniz hostinginizden düzenli olarak. Hosting ücreti ödenmediğinde siteniz kapandığında elinizdeki yedeği başka bir hostingde yine yayına alabilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar...

 

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Eren yıldırım
12.10.2020 - 10:08
çok teşekkürler
Ümit Uslu
07.10.2020 - 12:42

Vix ya da wordpress türü sitelerin site açılış hızı genelde yavaş olur. Sürekli güncellemen gerekir. Ama normal kod yazarak site kurarsan daha faydalı olur düşüncesindeyim.

Sitede yorum yapabilmek için giriş yapın ya da üye olun.

Eren yıldırım
07.10.2020 - 13:00
teşekkürler

Sitedeki sorulara cevap verebilmek için giriş yapın ya da üye olun.