Turkcell | Geleceği Yazanlar

GELECEĞİ YAZANLAR BLOG

Yeni Blog Yaz

Android Studio 1.4 ile Gelen Yenilikler

Volkan Kılıç - 21 Ekim 2015

Android Studio 1.4 geldi ama ne gibi yeniliklerle geldi ve bu yeniliklerle bizleri ne gibi kolaylıklar bekliyor, kısaca bir değinelim. Öncelikle bu sürümle gelen yeniliklere kısa başlıklarla göz atalım.

  • Vector Assets - Vektörel Varlıklar
  • Theme Editor – Tema Editörü
  • Project Templates – Proje Sihirbazı
  • Performance Monitors – Performans İzleyicileri
  • Developer Services – Geliştirici Hizmetleri

Vektörel Varlıklar ile Studio'nun bize sunduğu halihazırda birçok vektörle karşılaşacaksınız. Şunu söylemeliyim ki, eğer uygulamalarınızı yazarken frontend tarafıyla da bizzat siz ilgileniyorsanız, bu özellik sizi büyük bir yükten kurtarıyor olacak. Saatlerce uygulamalarınızda kullanmak üzere uygun vektör aramayı bir kenara bırakıp, bu güzel çizimlerin tadını çıkarabilirsiniz. Dilerseniz kendinize ait vektörel çizimleri de dâhil edip, uygulamanızı özelleştirebilirsiniz.

 

Android Studio 1.4 bir geldi, pir geldi!

Theme Editör, en çok hoşuma giden özellik oldu açıkcası. Aslında bakarsanız sanki Android Studio, frontend tarafında yakınanlar için geliştirmiş bu sürümü. Gerçekten de gelen güncellemeye bakılırsa, "Frontend tarafında saatlerce oturup saç baş yolduracak kadar insanı uygulama geliştirmekten de soğutulan biz Frontend mağdurları için çıkarmışlar bu sürümü" demeden alıkoyamıyorum kendimi. Bu güzel özellikle var olan bileşenleri renkten renge sokup, kendi temalarınızı da oluşturabiliyorsunuz.

 

Güncellenen Geleceği Yazanlar eğitimleri

Android Studio 1.4 ile birlikte gelen birkaç güzellikten bahsettik. İster istemez bu yeni sürümle birlikte Geleceği Yazanlar'daki bazı eğitim içeriklerini de neredeyse baştan yazmak zorunda kaldık.

Aşağıdaki listede güncellenen eğitmlerimizi görebilirsiniz:

Lafı çok fazla uzatmadan, gelişmeleri Tenghui Zhu'nun kendisinden dinleyelim.

Konuyla ilgili detaylara eğitim içeriğimizden de ulaşabilirsiniz.

2 Cevap

Ali Işıngör

30 Ekim 2015

Arkadaşlar;

Önce 1.4.1, sonrasındaysa 1.5 sürümleri yaklaşıyor. 1.4.1'de Tema editörü ve Gradle hata düzeltmeleri dışında pek bir şey yok ama Android Studio 1.5 sürümü sağlam yeniliklerle geliyor.

Aysun Beyhan

01 Kasım 2015

evet  merakla  bekliyoruz

 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.