Turkcell | Geleceği Yazanlar

GELECEĞİ YAZANLAR BLOG

Yeni Blog Yaz

Firebase nedir? Avantajları nelerdir?

Serdar Şen - 23 Mayıs 2016

Google tarafından yeni özelliklerin eklenmesiyle gelişen Firebase, bütün bu ihtiyaçları karşılayabilme iddiasında ücretsiz kullanım da sunan bir platform. Herhangi bir platformda uygulama geliştirmeye bir sebeple başlayıp daha sonra bir kontrol paneli ve her durumda ulaşılabilir kullanıcı veri deposuna ihtiyacınız olduğunu hemen hissetmişsinizdir. Günümüzde uygulamalar platform farketmeksizin aynı veriye her cihazdan erişmek istiyor. Uygulaması, birçok kullanıcı tarafından yüklenen geliştiricilerin de kayıt - oturum bilgilerini tutma, uygulamaların kullanım verilerini analiz etme, yeni duyurular yapmak için aynı zamanda kullanıcıya bildirim gönderme, uygulamayı test etme gibi işlemleri rahatlıkla yönetebileceği bir yönetim paneli gerekiyor. İşte Google tarafından yeni özelliklerin eklenmesiyle sürekli kendini geliştiren Firebase, bütün bu ihtiyaçları karşılayabilmek için uygulama geliştiricilerine ücretsiz kullanım da sunan bir platformdur.

 

 

 

Uygulama yönetim, kullanım takip, veri depolama, bildirim gönderme gibi işlemleri, extra bir sunucuya ve sunucu taraflı kod yazmaya gerek kalmadan halleden Firebase, yeni geliştirici dostu arayüzünde Realtime Database, Notification, Remote Config gibi özelliklerle donatılmış her uygulama için ayrı ayrı ulaşım imkanı veriyor.

FCM - Firebase Cloud Messaging servisiyle de şimdiye kadar geliştiricilerin anlık bildirim - push notification göndermek için kullandığı GCM - Google Cloud Messaging’ in yerini alacak olan Firebase, bildiğimiz tablolar ve sql yerine verileri root-child şeklinde organize edilen json veri parçacıklarında saklıyor.

 

Firebase'in geliştiricilere sunduğu birçok avantaj ve argüman için Firebase dökümanlarına mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Firebase dökümanlarını incelemek için tıklayın.

8 Cevap

Adil

07 Haziran 2016

Güzel bir yazı olmuş, teşekkürler.

Serdar Şen

07 Haziran 2016

bişey değiil :)

Tolga

09 Haziran 2016

Benim için de faydalı oldu :)

Baris Guler

10 Haziran 2016

Merhabalar,

Yazı için teşekkürler. Faydalı olabileceğini düşündüğüm için Angular Bootcamp'te yaptığım sunumun videolu hali ile paylaşmak istedim.

Firebase ile BackendSİZsiniz: Sunum Video

Kolay gelsin.

Enes Açıkoğlu

10 Haziran 2016

Tam okurken AngularJs vs ile nasıl çalışıyordur demeye kalmadan sizin yorumu gördüm eline ağzına sağlık çok güzel paylaşım.

Sayfalar

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.