Turkcell | Geleceği Yazanlar

GELECEĞİ YAZANLAR BLOG

Yeni Blog Yaz

Geleceği Yazanlar Elçileri ile 2015

Mehmet Aca - 19 Şubat 2016

Genç nesillerin teknolojinin mobil yüzü ile tanışması, bu konuda bireysel ve toplumsal olarak vizyoner bir bakış kazanmaları ve bu alanda hızlı ve derinlikli bir şekilde bilgi edinmelerini amaçlayan bu proje farklı çözümler geliştirmeye devam etmektedir. Bu çözümlerden en önemlilerinden bir Geleceği Yazanlar Elçileri oldu. Üniversitelerimizden gönüllü olarak bize katılan genç arkadaşlarımız, ülkemiz ve gençliğimiz için ufuk açıcı bu yolda enerjilerini, emeklerini ve dostluklarını bizimle paylaştılar.

Değerli katkıları sayesinde Geleceği Yazanlar içeriklerimizi programlamaya yeni başlayanlara ulaştırma amacıyla Scratch ve App Inventor video içerikler hazırladık. Bu videolar kısa bir süre içerisinde yüz binden fazla izlendi. Elçilerimizden arkadaşlarımız üniversitelerde ve farklı platformlarda bu konuda eğitimler verme tecrübesi yaşadı.

 Eğitimlerin hazırlanmasının yanında 4 hafta boyunca Geleceği Yazanlar Android uygulamasını geliştirdik. Planlama, tasarım ve üretim aşamalarının tamamını elçiler ekibi ile geçirdiğimiz bu süreç kendilerine öğrencilik döneminde çok değerli tecrübeler kazandırdı. Zaten amaçlarımızdan biri de genel eğitimlere ve site içeriğine ek olarak mümkün olduğunca fazla kişinin mobil ile doğrudan temas kurmalarına yardımcı olmaktır. Geleceği yazanlar elçilik programı bu yolda en başarılı işlerimizden birisi oldu. Bu program ile üniversitelerle yakın ve kaliteli bir iletişim kurarak etkin bir süreç geliştirdik.

Etkili, verimli ve keyifli geçen; yeni dostlukların kurulduğu başarılı bir elçilik döneminin ardından enerjisini, zamanını ve dostluğunu bizimle paylaşan tüm elçi arkadaşlarıma, Android uygulama geliştirme aşamasında bize destek veren tasarımcı arkadaşımız Feyza Okumuş’a ve bu projeyle her birimize tek tek ve ülkemize bir bütün olarak  artı değer katan Turkcell’deki ekip arkadaşlarım ve yöneticilerime çok teşekkür ederim. Elçi arkadaşlarımızın edindikleri tecrübe ve dostluklarla yollarına daha güvenli ve emin adımlarla devam etmelerini dilerim. 
 

Mehmet Aca

 

 

 

 

Üniversite Elçilerimizin Düşünceleri:

 

Abdullah Sarıkaya – Kocaeli Üniversitesi

Elçiliğin hayatıma farklı bakış açıları kazandırdığını söylemeliyim. Farklı ve pozitif insanlar ile tanışıp Turkcell Geleceği Yazanlar adına farklı projeler yapmamız bile beni çok motive etti. 

Ayrıca Mehmet Aca hocam ile Türkiye'nin farklı bölgelerinde ve farklı birçok ilinde eğitim vermemiz de bana çok şey kazandırdı. Bize her türlü desteği sağlayan Turkcell'e çok teşekkür ederim.

 

Ahmet Anıl Yaylalıoğlu – Balıkesir Üniversitesi

"Öncelikle,elçilik sürecinin, başvuru aşamasından bugune kadar olan süreçte beni bu ailenin bir parçası olarak gören tüm Geleceği Yazanlar ekibine teşekkür etmek istiyorum.Başvuru aşamasının yüzyüze Hangouts görüşme kısmında Orhan Abi ve Cansu karşısındaki heyecanımı hala unutamam :).Elektrik - Elektronik mühendisliği öğrencisi olsam da içimdeki mobil geliştiricilik aşkını hiçbir zaman kenara atamadım.Geleceği Yazanlar ailesine katılmam mobil teknoloji alanındaki ilgimi daha da artırdı ve bu alanda kendimi geliştirme isteğim,bu alanda ilerleme isteğim benim için farklı bir boyuta ulaştı.Öğrencisi olduğum Balıkesir Üniversitesi'nde de arkadaşlarımı ve öğrencileri özellikle mobil teknoloji alanlarında bilinçlendirmeye çalıştım.App Inventor eğitimini hazırlamak için diğer elçi arkadaşlarımla İstanbul'da buluşmadan önce içimde garip bir his vardı.Sonuçta ilk defa göreceğim arkadaşlarımla 1 hafta geçirecektim.Başlarda gergin olsam da Mehmet Abi'nin bana ve hepimize olan güleryüzlü davranışı,bir abi bir arkadaş gibi bize yaklaşması beni hiç yabancı hissettirmedi :).Diğer elçi arkadaşlarımı da tanıdığım andan itibaren çok sevdim ve onlar arasında bulunmamdan dolayı ne kadar şanslı olduğumu hatırladım.Uzun lafın kısası buradan edindiğim bilgi birikimi ve tecrübe bir yana,çok güzel dostluklar kazandım ve çok iyi insanlarla tanıştım.Elçi arkadaşlarıma ve tüm Geleceği Yazanlar ailesine sevgiler,selamlar..sizleri seviyorum :)"

Ahmet Üstem – Namık Kemal Üniversitesi

Geleceği Yazanlar Elçiliği'ne ilk kabul edildiğim andaki heyecanımı hatırlıyorum. Mükemmel bir histi.. Ekip olarak gerçekten çalışmalara başlamayı sabırsızlıkla bekledik. Mehmet Aca önderliğindeki ilk çalışmalarımız çocuklarla birlikte App Inventor olduğu için çok renkli geçti. Ve bu eğitimlerin sürekliliği için daha çok çalışmalar yapıldı. Ekip olarak her şeyin üstesinden gelindiğini bu çalışmaların neredeyse hepsinde gördük. Geleceği Yazanlar Elçiliği'nin bana ve ekibe olan katkılarını unutamam..

Ceren Coşkun – Yıldız Teknik Üniversitesi

Cok fazla eğlenceli bir o kadar da öğretici olan bir elçilik süreci yaşadığımı belirtmek isterim. Elçi arkadaşlarımla beraber çok güzel bir uyum yakalayıp şahane bir arkadaş ortamı oluşturmamız kazandıklarım arasında önemlilerden biridir. Bunun yanında diğer elçi arkadaşlarımın hazırlamış olduğu benim de uzaktan katılmaya çalıştığım eğitimler ile fazlasıyla öğrenmis, kendimi gelistirmis olduğumu gördüm. Böyle güzel bir ortam ile tanışmamıza vesile olan Turkcell Geleceği Yazanlar Ekibi'ne cok teşekkür ediyorum. 

Doğukan Yıldırım - Pamukkale Üniversitesi
Öncelikle, bu süreçte emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler !

 Turkcell Geleceği Yazanlar ile tanışmam internette programlama eğitimleri ararken sitedeki içerikle karşılaştıktan sonra oldu. Bu bölümleri geçip sizlere elçilik sürecinden ve ortaya koyduğumuz projelerden bahsetmek istiyorum
Yaz döneminde App Inventor eğitimlerini hazırlamakla başladık.Daha sonra Scratch eğitimleri hazırlamak için bir araya geldik. Hazırladığımız eğitimler web sitemizin içeriklerine eklendi. Başarıyla tamamladığımız projelerden sonra içeriklerimizin mobil dünyada da daha rahat bir şekilde kullanılabilmesi için ekip liderimiz-saygıdeğer hocam Mehmet Aca- bizlere mobil uygulama geliştireceğimiz yeni bir projenin haberini verdi. Ağustos - Eylül 2015 aylarında bir araya gelip yaklaşık bir ay süren çalışmalarımız sonunda Geleceği Yazanlar Android uygulamasını hayata geçirdik.
Devam eden zamanda üniversiteler eğitime başladı. Ekip liderimizle birlikte - bizim de üniversitelerimiz devam ettiği için- uygun olan arkadaşlarımızla beraber üniversitelerde eğitimler verdik. Türkiye'deki üniversitelerin yanısıra KKTC 'deki üniversitelerde de bulunduk.
Elçilik süreci benim için çok keyifliydi. İçerisinde bulunduğumuz, başarıyla tamamladığımız projeler aslında proje sürecinde sizlerle birlikte olan ve sizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan takım arkadaşlarınızın size bir yansıması gibi.
Bu süreçte on altı üniversiteden ve farklı illerden arkadaşlarla tanıştım. Hepsiyle aile gibi olduk. Bundan dolayı çok mutluyum. Buradan hepsine sevgilerimi gönderiyorum.
Başından sonuna kadar gece-gündüz demeden bizimle birlikte olan ve desteğini hiçbir zaman esirgemeyen çok sevdiğim Mehmet Aca'ya sonsuz teşekkürler!

Sevgiler. 

 

Gizem Nur Yurdagül - Çankaya Üniversitesi

Turkcell Geleceği Yazanlar elçiliği hayat boyu unutulamayacak mükemmel bir deneyimdi. Ekip olarak çok çalıştık, emek verdik, yorulduk. Bizim için en kıymetli nokta ise bu emeğin sonucunda aldığımız dönütler ve insanlara faydalı olabilmekti. Bir yıl içine çok güzel arkadaşlıklar, anılar, projeler sığdırdık. Kendimi bir parçası olduğum için şanslı hissettiğim Turkcell Geleceği Yazanlar ekibine, tüm projelerde yanımızda olan  Mehmet Aca'ya ve elçi arkadaşlarıma bana kattıklarından dolayı teşekkür ederim. İyi ki varsınız! 

Halil Öncen - Fırat Üniversitesi

Geleceği Yazanlar Uygulama Maratonu’yla başlayan bu değerli topluluğa katılımım akabinde üniversite elçiliği ile devam etti. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde birçok üniversitede Geleceği Yazanlar Topluluğunu tanıtmak için eğlenceli ve faydalı etkinlikler düzenleme fırsatı bulduk. Aramıza katılacak yeni elçiler ile çok daha büyük işler yapacağımıza inanıyorum. 

İbrahim Höbekkaya - Cumhuriyet Üniversitesi

Elçilik sürecinde ilk olarak girdiğim sınavlardan sonra seçilip seçilemediğim konusunda bir bekleyiş vardı, bu bekleyişin sonunda okulda bir ders zamanında elçi seçildiğimi öğrenip çok sevinmiştim. Daha sonra ise elçilikle ilgili bana verilecek bilgileri beklemiştim bu bekleyişe de sağolsun Mehmet Aca Android geliştirici günlerinde son verdi orada diğer eliçi arkadaşlarımızdan birkaçı ile de tanıştım ve gerçekten çok içten kişilerdi. Haziran ayında app inventor eğitimi için İstanbula gittiğimde ise gerçekten kendi adıma büyük bir sürprizle karşılaştım seçilen tüm elçiler çok candan ve kafa dengi kişilerdi. Eğitimde ise özverili bir şekilde, yardımlaşarak tam bir ekip ruhu içerisinde geçirdiğimiz 5 gün sonunda 4 saati aşkın bir eğitim setimiz oldu. Yetişemeyecek diye geceleyin hüzünlenen hatta sabahlayan arkadaşlarımız oldu. Bir kez daha istekli bir ekip ile çalışmanın ve üretmenin keyfini yaşadım kendi adıma. Eminim ki bu çalışmamız çok fazla insanın hayatına değer katacaktır. Daha sonra yine çalışmalar oldu ancak stajım dolayısıyla katılamadım ama şundan eminim ki katılamadığım çalışmalarda elçi arkadaşlarım ve Mehmet abi ellerinden gelen her şeyi en iyi şekilde yapıp herkese yardımcı olacak, değer katacak yeni ürünler çıkarmayı başarmıştı. Bu süreçte yaşadığım her şey için başta Mehmet Aca olmak üzere tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

İlkan Engin – İstanbul Teknik Üniversitesi

Geleceği yazanlar elçiliğinin bana kazandırımları daha elçi seçilmeden başladı. Benden istenilen görevleri gerçekleştirdikçe kendimi yeniden keşfetmemi sağlayan bu sürecin ardından elçi olarak devam edilen süreçte birçok arkadaş edinmenin yanında, farklı konularda farklı bakış açısıyla nasıl güzel sonuçların ortaya çıkabileceğini, bir takım olarak çalışıldığında bir işin daha kolay ne kadar yürütülebileceğini öğrenmiş oldum. Uzun soluklu bu projenin çok daha verimli geçeceğinden de şüphem yok.

 

Kadirhan Ekmekçioğlu – Dumlupınar Üniversitesi

Aslında tek kelimeyle de özetleyebilirim “Mükemmeldi”. Geleceği Yazanlar elçilik serüvenimiz, sadece kendi adıma konuşmayacağım benimle birlikte bu yapının içinde olan diğer 15 arkadaşım için de bize kattıkları ve bize öğrettikleriyle gerçekten edinilmesi kolay olmayan bir tecrübeydi. Hep hareket halindeydik, faydalı kaynaklar oluşturmakla başladık. Önce App Inventor eğitim setini oluşturduk, daha sonra Scratch’e el attık. En sonunda da neden Geleceği Yazanların mobil uygulaması yok sorunun cevabını hazırladık. Bunlarla da yetinmedi bu ekip, üniversitelerde yapılan mobil uygulama eğitimlerinde de bulunma fırsatı yakaladı. Ben şahsen hayatımda görmek istediğim ama gidemediğim birçok ile Geleceği Yazanlar’ın düzenlediği mobil uygulama eğitimleriyle eğitmen olarak katıldım. İşte kendimi şanslı hissettiren ön önemli anlardan bazıları bunlardı.

Tabi tüm şansı, fırsatları ve destekleri sağlayan özel insanlar da var. Önder Filiz, Görkem Çetin ve bizim büyükelçimiz Mehmet Aca hocam. Sizler sayesinde birçok insan için yepyeni bilgi kapıları açabildik, çok güzel dostluklar ve tecrübeler edindik. Tecrübelerimizi artık aktarma zamanıydı, başta teşekkür etmedim sanırım ama bizlerle olan herkese sonsuz teşekkürler :)

 

Taner Utku – Maltepe Üniversitesi

Elçilik süreci boyunca 1 yıl benim için sosyal ve teknik açıdan çok verimli geçti. Çok güzel dostluklar kurduk, beraber yarışmalara katılıp dereceler aldık ve birlikte çok şey öğrendik. Geleceği yazanlar üniversite eğitimleri kapsamında Mehmet Aca ile birlikte 9 farklı şehirde(İstanbul, Ordu, Giresun, Bayburt, Kırklareli, Kütahya, Karaman, Kırşehir, Nevşehir), kendi üniversitem de dahil olmak üzere 10 üniversitede eğitim verme fırsatı buldum. Benim için harika bir tecrübeydi. Başta Mehmet Aca olmak üzere tüm Turkcell Geleceği Yazanlar ekibine bize kattıkları bu güzel tecrübe için teşekkür ederim.

Tuğçe Gürsoy – Bahçeşehir Üniversitesi

Elçilik benim için ilk profesyonel ekip çalışmamı yaptığım, kendime özgüvenimi kazandığım, Türkiye için, çocuklar için bir değer oluşturarak sonsuz manevi mutluluğa eriştiğim ilk süreçti. Elçi olduğum süre boyunca iyi ki başvurdum dedim ve elçiliğe seçildiğim için kendimi şanslı hissettim. Elçilik sürecini tamamlasam da bu görevde bulunduğum için büyük gurur ve mutluluk duyuyorum. Bence herkes bu süreci yaşamalı.

Fotoğraf olarak da çalışmaya başladığımız ilk günkü fotoğrafımızı ben çok sevdiğimden onu eklemek istiyorum :)

 

Volkan Kılıç – Korkut Ata  Üniversitesi

Bu kutsal göreve başladığımdan itibaren üreten, paylaşan ve ekip ruhunun önemini aşılayan güzel bir ortam ve arkadaş çevresi edindim. Bu ortam yalnızca ürettiğimiz değil, kendimizi de geliştirdiğimiz ve tecrübelerimizi paylaştığımız bir ortam oldu. Herkesin emeğini ortaya koyduğu, özveriyle çalıştığı, gecesini gündüzüne katarak emek harcadığı bu yolda, hiçbir çabamız sonuçsuz kalmadı. Emeği geçen bütün ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Yusuf Eren Utku – Selçuk Üniversitesi Elçisi

Gerçekten inanılmaz bir deneyimdi!

Geleceği Yazanlar Üniversite Elçisi olduktan sonra birçok projede görev aldım. Her biri bana çok güzel değerler kattı.  App Inventor ve Scratch hakkında eğitimler, sınavlar hazırladık ve bunları gelecek nesillerimize armağan ettik. Yine elçilerle birlikte Geleceği Yazanların Android uygulamasını geliştirdik. Bu süreç bittikten sonra liderimiz ve hocam Mehmet Aca’ ya Üniversite Eğitimleri’ nde eşlik ettim. Aynı zamanda GDG Devfest Ankara ve Eskişehir’ e konuşmacı olarak katıldım. Turkcell Geleceği Yazanların ülkemize kattığı değerlerde küçükte olsa katkım olduğunu biliyorum. Bunun verdiği maneviyatı hiçbir şey veremezdi. Bu süreçlerin tamamında Turkcell, başka hiçbir şey düşünmeden işimize odaklanmamız için tüm olanakları sağladı. İçerisinde elçilerin de olduğu bir ekip oluşturarak 2 yarışmada dereceye girdik (Masters of Code, ING Bank Hackathon). Sonrasında ING Bankasında Mobil Yazılım Mühendisi olarak işe başladım.

Ekip liderimiz ve Turkcell Ürün Yöneticisi Mehmet Aca’ ya ve Turkcell’ e bunları yapabilmemiz için her türlü desteği sağladığı için tüm arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Çok kısa olmayan ama çok çabuk geçen bir süreçti. Hayatımda hiç unutamayacağım bir dönem olarak hep hafızamda kalacaktır...

2 Cevap

Mehmet Turgut

25 Şubat 2016

Bu elçiler arasında yer almak çok isterdim :(

Şükrü Berkay

20 Şubat 2019

Uzaktan eğitim öğrencileri için de bir elçiniz var mı?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.