Turkcell | Geleceği Yazanlar

GELECEĞİ YAZANLAR BLOG

İyi Hissetmek

Birgül Koca

İyi hissetmek isteyenler için Geleceği Yazanlar'daki bu yazımda iyi hissetmek için tavsiyeler vereceğim. Zaman zaman hepimiz kendimizi kötü hissederiz. Kendimi kötü hissediyorum diyorsanız ve iyi hissetmek istiyorsanız doğru yazıdasınız demektir. Geleceği Yazanlar'daki bu yazımda iyi hissetmek için vereceğim tavsiyelerin çok işinize yarayacağına inanıyorum. Çok uzatmadan konuya girip bu konu hakkında kendimden de bahsedeceğim...

Hayatımın karmaşık bir döneminde ciddi bir belirsizliğin ve boşluğun içindeydim. Bu belirsizlik ve boşluk durumu iyi hissetmek istesem de hep kötü hissetmeme yol açıyordu. Öyle ki ben ne kadar iyi hissetmek istesem de üstesinden gelemiyor ve her sabah uyandığımda aynı boşluk ve belirsizlik yüzünden yalnız hissedip kendimi de çok kötü hissediyordum. Önceleri bunun için oldukça fazla tavsiye arasam da bir türlü bu sorunu aşmanın bir yolunu bulamadım. Fakat bazen hayat çok tuhaftır, kimin verdiği tavsiyenin durumunuzu düzelteceğinizi bilemezsiniz. İşte tam da bu noktadan bahsetmek istiyorum.

Çok sevdiğim bir arkadaşımla konuşurken ona kendimi iyi hissetmek istediğimi söyledim. Çünkü sabahları uyanmak, işe gitmek ya da gündelik hayatın akışına ayak uydurmak artık beni çok yoruyordu. Kendimi iyi hissetmek isterken iyi hissedemediğim için de bu durumdan kurtulamıyordum. Arkadaşıma kendimi nasıl iyi hissederim diye sorduğumda bana verdiği o tavsiye sayesinde iyi hissetmek istediğimde iyi hissetmeye başladım. Dedim ya, size iyi gelen tavsiyenin nereden geleceğini bilemezsiniz bazen. Bu nasıl mı oldu? Anlatıyorum hemen...

Arkadaşım bana cozumlec.com adındaki bir internet sitesinden bahsetti. Bu internet sitesi şu şekilde çalışıyor. Siteye girip kayıt oluyorsunuz, beş farklı kişiye yardımcı oluyorsunuz. Tabii ki kendinizi kötü hissettiğiniz için öncelikle birilerine yardımcı olmak size bir nebze de olsa iyi hissettiriyor ve kendi sorunlarınızı unutuyorsunuz. Bu beş farklı kişiye yardımcı olduktan sonra site size kendi sorununuzu paylaşma hakkı tanıyor. Üstelik bunu yaparken kimseden çekinmeden, korkmadan kendi sorununuzu paylaşıp çözüm arayabiliyorsunuz. Çünkü bu internet sitesi sorunlarınızı anonim olarak anlatma ve kişilerin size ister kullanıcı adıyla ister anonim olarak yanıt verme hakkı tanıyor. Böylece herkes korkusuzca kimseye anlatmadıklarını anlatıyor ve birbirine yardımcı oluyor. Sorununuzu paylaştıktan sonra aynı kısıtlama kendi sorunlarını paylaşmak ve bu sorunları çözüp iyi hissetmek isteyen başka insanlar tarafından yanıtlanmaya başlıyor. Başkaları da sizin gibi kendi sorunlarını anlatıp çözüm bulmaya çalışmak ya da başkalarının sorunlarıyla ilgilenip kendi sorunlarını unutarak iyi hissetmek için size çözümler üretiyor. İşte tam da bu noktada sistem muhteşem ilerliyor. Herkes herkesin sorunlarına yardım ederek hem iyi hissetmek istiyor hem de herkes kendi sorunlarını anlatarak gelen çözümlere göre iyi hissediyor.

Bu siteye üye olduktan sonra iyi hissetmek için çaba harcamama gerek kalmadı. Çünkü başkalarının sorunlarına çözümler üretirken kendimi iyi hissettiğimin de farkına vardım. Aynı zamanda her şeyi anonim olarak yanıtlayabildiğim ve beş farklı kişiye yardımcı oldukça kendi sorunlarımı anlatıp sorunlarıma yönelik insanların anonim olarak yazdığı çözümleri okuduğum için kendimi iyi hissettim.

Kısacası internet üzerinden okuduğum tavsiyeler bir yere kadar işe yaramıştı. Fakat bu internet sitesinde takıldığımdan beri kendimi iyi hissediyorum diyebilirim.

Siteye göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz: Cozumlec.com

Sizler için bana iyi gelen diğer tavsiyeleri de başlık başlık anlatmak isterim. Fakat ben kesin çözümü cozumlec.com adresinde buldum. Bu internet sitesi hayatımı değiştirdi diyebilirim. Bu yüzden mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyorum. Sorunları olan ve iyi hissetmek isteyen insanlar burada birbirlerinin sorunlarına çözümler üreterek ve kendi sorunlarına çözümler bularak iyi hissediyor. Eminim ki kullanmaya başladıktan sonra siz de kendinizi çok iyi hissedeceksiniz.

Işte size verebileceğim diğer tavsiyeler...

Kendini iyi hissetmek isteyenlere bir nebze de olsa iyi hissettirebilecek tavsiyelerimi hemen alt bölümde sıralamaya başlıyorum. Umarım bu tavsiyeler de kendini iyi hissetmek isteyenlere oldukça çok yardımcı olur. Çünkü bunu çok isterim. Bu yazının boşa gitmemesini ve birilerine iyi gelmesini gerçekten isterim...

1- İyi Hissetmek İçin Hayaller Kurun

İnsanlar genelde hayal kurmayı bıraktığı zaman yaşama şevkleri de kırılır. Çünkü hayalleri olmayan insanların amaçları da olmaz. Hayal kurmayan insanlar yaşamak için bir sebep bulamadığını düşünür ya da sürekli bir boşluk ve belirsizlik içinde hayatına devam ederler. Eğer kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız mutlaka hayaller kurmalısınız. Çünkü hayalleri olan insanlar güçlüdür ve bu hayallerin peşinden giderken savaşırlar. Kurduğunuz hayaller tam kendinizi kötü hissederken aklınıza geldiğinde önceliğiniz olur. Bu sayede de birçok sorununuzu sönümlendirebilir ve kurduğunuz hayallere tutunabilirsiniz. Tutunduğunuz her hayal sizi kendinizi kötü hissetmekten kurtarıp yapmanız gerekenin ne olduğunu yeniden hatırlatır. Her hatırladığınızda ise hayata daha sıkı tutunur ve kötü hissetmek yerine mücadele etmeye devam edersiniz. Shakespeare der ki “önce hayaller ölür, sonra insanlar.” Burada anlatmak istediği aslında oldukça açık. Hayalleriniz yoksa ölü gibi yaşarsınız. Hayalleri olmayan insanlar yaşamak için çırpınmaya devam etmek istemez. Bir köşede oturur ve her şeyin bir son bulmasını beklerler. Bu yüzden mutlaka hayalleriniz olmalı. Herkesin bu hayatta sevdiği elbet de birçok şey var. Sizinki nedir? Önemli olan soru bu belki de. Bu soruyu düşünüp sevdiğiniz şeyleri bulduktan sonra bunlar üzerine kuracağınız her hayal bir sürü hayaliniz olmasını sağlayabilir. Böylece birçok hayaliniz olduğu için kendinizi sürekli kötü hissetmezsiniz.

2- Yeni Arkadaşlar Edinmek İyi Hissetmek İçin Birebir!

Herkes yeni arkadaşlar edinmeyi hak eder bu hayatta. Siz de yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Biriyle arkadaş olmak o kadar da zor değildir. Arkadaş olmak istediğinizi söylemek ya da yeni birileriyle tanışmak için farklı platformlar kullanmak elbet de arkadaş edinmenize yardımcı olacaktır. Bir sürü arkadaş edinip onlarla vakit geçirerek kendinizi kötü hissettiğiniz anları sineye çekebilirsiniz. Arkadaşlarla gidilen bir mekandaki kahve muhabbeti, küçük bir gezinti ya da benzeri her şey gündelik hayatın akışında kendi sorunlarınızı unutmanızı sağlar. Bu da elbet de size çok iyi gelecektir. Ne kadar yeni arkadaş edinirseniz onlarla o kadar vakit geçirir ve kendi sorunlarınızdan da o kadar uzaklaşırsınız. Bu da her anlamda size çok fayda sağlar ve iyi hissetmek durumunda kaldığınızın farkında bile olmadan iyi hissedersiniz. Arkadaşlarınızın sorunları ya da onlarla yapmak istediğiniz her şey size ve hayatınıza katkı sağlar. İyi arkadaşlar her zaman hayatınızda önemli roller oynar. Onlarla sorunlarınızı paylaşmak ya da onların sorunlarını dinlemek hayatınızdaki bir bölümü dolduracak ve eksik bıraktığınız tabloyu tamamlamaya başladığınızı fark edeceksiniz. Mutlaka ama mutlaka yeni arkadaşlar edinin, arkadaş çevrenizi genişletin.

3- İyi Hissetmek İçin Hobiler Edinmek

İyi hissetmek için doğru hobiler edinirseniz elbet de bu da sizin iyi hissetmenizi sağlar. Bazıları iyi hissetmek için satranç oynar, bazıları ise koşuya çıkar. Sizin sevdiğiniz eylem hangisi? Yeni bir oyun keşfetmek mi yoksa koşuya çıkmak mı? Tabii ki bu ikisi yalnızca örnek. Eğer siz de bir hobi edinmek istiyorsanız önce hoşlandığınız, sevdiğiniz eylemin ne olduğunu bulmalısınız. Böylece kendinize en doğru hobiyi bulabilir ve kötü hissettiğiniz anlarda bu hobiye tutunabilirsiniz. Bu iyi hissetmek için en güzel yollardan biridir. Ne kadar gelip geçici olsa da elbet de bir yere kadar sizi idare etmeye devam edecektir. Tek yapmanız gereken yeni bir hobi edinmek ve kötü hissettiğiniz anlarda bu hobiyle meşgul olmak. Sonra farkına varacaksınız ki aslında iyi hissetmek o kadar da zor değilmiş!

4- İlgi Alanlarınıza Yönelmek İyi Hissetmek İsteyen Herkese Yardımcı Olur

Herkesin mutlaka ilgi alanları vardır. Yok diyen yalan söylüyordur. Bazıları bir şeylere kafa yormayı sever, bazıları kitap okumayı, bazıları film izlemeyi. Peki ya siz? Siz neyi seviyorsunuz? Çünkü insanın sevdiği her eylem ilgi alanına girer. Bu bir eylem de olmayabilir üstelik. Bir konu hakkında ilgi alanınıza giren yazılar okumak ya da benzeri her şey size kendinizi hissettirir. İyi hissetmek için ilgi alanlarınızı keşfetmek, bu ilgi alanlarına yönelmek, kötü hissettiğiniz anlarda size çok yardımcı olacaktır. Mutlaka ama mutlaka ilgi alanlarınızı keşfedin. Çünkü ilgi alanlarınız sizi standart yaşamdan uzaklaştırır ve kendi meşguliyetinizi kazandırır. İlgilendiğiniz bir şeyle meşgul olurken kendinizi çok iyi hissedersiniz.

5- Yeni Olan Her Şey İyi Hissetmek İçin Yardımcı Olur!

Yeni olan her şey iyi hissetmek için yardımcı olur yazım. Çünkü yeni olan her şey merakınızı arttırır. Yeni bir film keşfetmek, yabancı dizi izlemek ya da bir kitap fark edip okumaya başlamak... Bunların hepsini arttırabiliriz. Bir film keşfettiğinizde o sizin için yenidir ve merak edip açtığınızda kendinizi iyi hissetmek durumunda kalırsınız. Çünkü oradaki amacınız filmi izlemek ve merakınızı gidermektir. Merakınızı giderirken fark edersiniz ki kendinizi iyi hissediyorsunuz. Aynı şey yeni bir yabancı dizi izlemek ya da kitap okumak için de geçerlidir. Yeni bir şeyler keşfetmek için tek yapmanız gereken elinizin altındaki interneti kullanmak, sinemaya, konserlere bakmak. Yanlış duymadınız. Bir arkadaşınızla konsere gidip sosyalleşmeniz bile iyi hissetmeniz için yeterli olur bazen.

Bütün bu tavsiyelerden sonra sizlere söyleyebilirim ki... Bunların hepsini denedim fakat içlerinden bana en çok yardımı dokunan ve iyi hissetmemi sağlayan cozumlec.com adlı internet sitesi oldu. Bu tavsiyeler hayatınızın belli bir bölümünde kullanabileceğiniz tavsiyeler. Fakat cozumlec.com öyle değil. Her an orada takılabilir ve sorunlarınızı paylaşabilirsiniz. Bu yüzden en çok o tavsiyemi dikkate alırsanız sevinirim.

Buraya kadar yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Umarım biraz da olsa bu yazı size yardımcı olabilmiştir. Çünkü yardımcı olmasını çok istedim.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.