Siber Güvenlik

Operasyonel Teknoloji Güvenliği ( OT Security) 3– SCADA Güvenliği ve Tehdit Modellemesi

Bu yazımda sizlerle önceki yazılarımda da bahsettiğim OT güvenliğinin temel bileşenlerinden SCADA ve ICS sistemlerindeki tehdit modelinden bahsedip bir senaryo tasarlayacağız. Mevcuttaki riskler neler? Gerçek bir atak durumunda bir üretim tesisi nasıl etkilenecek? Simülasyon üzerinde göstermeye çalışacağım. Haydi başlayalım.

Çağrı yiğit |

21.04.2022

SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) merkezi izleme, kontrol ve veri toplamanın kısaltılmış halidir. Scada bir yazılımdır. Telefona, tablete, bilgisayara yüklenir. Bu yazılım geniş hacimli tesislerde izleme ve kontrol yapılmasına olanak sağlar. Elektrik, otomotiv ve gıda gibi birçok sektör tesislerinde kullanılır. Sistemin işleyişi ile ilgili anlık bilgi toplanır, zaman ve iş gücünden tasarruf edilir, arıza riski olan bölgelerin tespiti için SCADA olmazsa olmazdır.

 

Scada sistemlerinde ağ sınırlaması yoktur. Yani her ağdan veri alıp işlenebilir. Düzenli bir veri kontrolü yoktur ve aldığı değişken verileri işler. Eski sistemde Firewall’lar ile korunan bu yapılar tesiste kesintiler ile önemli düzeyde zararlara yol açtığından çoğu işletmeler Scada sistemlerinin FW’unu kapalı tutmuşlar ve SOC hizmetine dahil olma eğilimine girmişlerdir. İnternet ortamında kullanılan Http, SMTP gibi protokoller bu sistemlerde yerini Modbus, Profibus gibi az bilinen ya da markadan markaya değişen protokollere bırakır. Önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi ekstra bu protokolleri anlayan Listener cihazlara ihtiyaç duyulur. Peki bu sistemlerde tehdit nasıl oluşabilir? Tehdit modelini inceleyelim.

 

Operasyonel Teknoloji Güvenliği ( OT Security) 3– SCADA Güvenliği ve Tehdit Modellemesi

 

Yukarıdaki görselde olduğu gibi ya sahadan bir müdahale, ya OT Network çalışanları tarafından doğrudan içeriden müdahale ya da siber saldırganlar tarafından IT Networkü üzerinden müdahaleler ile OT sistemlerinde bir tehdit oluşabilir. Bu tehditlerle örneğin cihaz ve komponent üzerlerindeki parametreler değiştirilip tesis işleyişi aksatılabilir. Hadi bir senaryo ile bu durumu canlandıralım.

 

Operasyonel Teknoloji Güvenliği ( OT Security)

 

Yukarıdaki resimde gördüğümüz işletme bir PLC yardımı ile konveyör sistemi üzerinde ürünlerinin taşımasını gerçekleştiriyor. Resmin sol alt tarafında da kutulara yön veren bir de döndürücüye mevcut olsun. Kutular yeni yönlerine döndürücüler aracılığı ile kavuşuyorlar. 

 

Herşey yolunda giderken uzaktaki bir saldırgan spearphishing saldırısı ile SCADA yazılımı kurulu bir makinenin kullanıcı bilgilerini ele geçiriyor ve sisteme erişim elde ediyor. Amacı zarar vermek olan bu saldırganımız Scada ve ICS sistemleri üzerinden döndürücü üzerindeki tanımlı zamanlama ve dönme derece değerlerini değiştiriyor. Böylece kutular zamanında ve tam olarak yeni yollarına giremediğinden takılıp takılıp düşüyorlar. Saldırganın bu tehdidini aşağıdaki gibi modelleyebiliriz.

 

Operasyonel Teknoloji Güvenliği ( OT Security)

 


Böylece tüm bant sistemi yavaş yavaş yanlış çalışıp, devre dışı kalıyor ve işletme zarar görüyor. Yine aşağıdaki simülasyon çıktıları ile adım adım görülebilir.

 

Operasyonel Teknoloji Güvenliği ( OT Security)

 

Operasyonel Teknoloji Güvenliği ( OT Security)

 

Bu tehditleri önceden belirleyebilmek, üretim tesisinizdeki operasyonu aksatmamak, 7/24 SOC ekibi tarafından izlenerek risksiz çalışma ortamınızı sağlamak için yerli ve milli BOZOK tehdit istihbarat ürünümüzden, Turkcell SOAR ürünümüzden ve SOC hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

 

İlerleyen blog yazılarımda bahsetmemi istediğiniz konuları yine yorumlarda belirtebilirsiniz. Blog serimi okuyup tamamladığınız için teşekkür ederim.

Çağrı yiğit |

21.04.2022

Yorumlar

Anna Stark
05.05.2022 - 11:06

Free online word finder
Are you a lover of finding and discovering new words?
  If that's the case, then this Word Finder is a tool you just can't do without. Word Finder will be very helpful. It will help you both as a word discovery and as a reference tool that you and your playmates can use as a way to resolve disputes over the validity of any particular word.

Anna Stark
06.05.2022 - 07:53

You are a football enthusiast. If so then you should try our game .Retro Bowl is a nostalgic American football game in which your aim is to coach your team and win the prize at the end of each season. You will play the role of the manager in charge of signing contracts, cutting players.
Wish you happy gaming.

hall sunny
13.05.2022 - 08:03

This is an excellent article. This website has a lot of important information. The two games I'll show you today, Gartic Phone and OvO Game, are among the most popular nowadays. Let's play and have fun. 

noha ahmed
14.05.2022 - 12:30

Kingdom Services Company..air conditioner maintenance
Kingdom Services Company .. maintenance of air conditioners in proportion to their type and commitment to providing the necessary spare parts and repairing all problems that exist in the fastest time and with the highest possible quality, in addition to the presence of trained technicians and experience commensurate with those specific tasks that require professionalism.
شركة صيانة مكيفات فوجي بالرياض

We need the Kingdom Services Company .. maintenance of air conditioners so that the distinctive maintenance of all air conditioners that are located in homes, palaces, companies and others is carried out, and through this service, Freon charges the devices, repairs various faults and performs periodic cleaning.
شركة صيانة مكيفات بالرياض
There are many advantages that the Kingdom Services Company possesses.. Maintenance of air conditioners and we will explain them through the following points:
• It can deal with all types of window, split and desert air conditioning.
• You can clean air conditioners with safe materials and appropriate methods to protect them from damage.
• Get rid of things stuck in the air-conditioner, which cause a reduction in the efficiency of its pipes.
• There are technicians and workers trained and specialized in this type of maintenance and cleaning, and they can check for Freon leaks and other tasks.
Central air conditioning maintenance company in Riyadh
Many people need the Kingdom Services Company... to maintain central air conditioners in major companies, palaces, homes and other places where this type is installed. Therefore, it is a leading company in this field without competitors because of the advanced method of cleaning, maintaining and maintaining it.
Concealed air conditioner maintenance company in Riyadh
Special and professional workers are brought in to deal with hidden air conditioners, as they contain many elements that differ from the normal type. Therefore, the Kingdom Services Company is distinguished by the maintenance of air conditioners in the presence of the professional team to deal with these types of air conditioners.
The latest equipment used by the Cassette Air Conditioning Maintenance Company in Riyadh
Equipment is an important part in carrying out maintenance in an appropriate manner for all types of air conditioners. Therefore, the company that provides all the equipment that suits these tasks, in addition to the original spare parts for different types, must be chosen so that the task is completed successfully and as quickly as possible.
The importance of the need for air conditioning cleaning and maintenance
Attention should be paid to cleaning and maintaining air conditioners at the specified times, by doing the required maintenance and constantly cleaning all air vents, disinfecting the air conditioner so that the air comes out clean and without bacteria, in addition to using filters and filters so that dust does not spread in the rooms so as not to cause some diseases for adults and children Which are the following:
• Allergies, which occur due to the accumulation of dust and its distribution to the room through the air conditioner after it stops for a period of time, and thus bacteria and dust increase inside it.
Sinusitis is caused by viruses and bacteria that increase infections that appear in the form of suppuration inside the pharynx, and sometimes surgical intervention is required to treat this condition.
• Dust in air conditioner contains Legionella bacteria and causes Legionnaires' disease in the respiratory system.
• The conditioner causes dryness of the skin, especially for sensitive skin, which is greatly affected by the presence of dust.
Sterilization and disinfection company in Riyadh
The sterilization company deals in a distinctive and appropriate manner to the state of anticipation that exists in the world at the present time, and thus works to provide materials for sterilization and disinfection that help to prepare all places in the required manner, protect those in them from various diseases and eliminate bacteria, viruses and germs that spread in many places.
شركة تنظيف مكيفات السبلت بالرياض
The Kingdom Services Company .. maintenance of air conditioners is committed to implementing all the steps for cleaning split air conditioners, and they are as follows:
https://www.youtube.com/watch?v=icNT-bOPxnk
• Electricity is disconnected from all parts of the air conditioner so as not to cause damage or damage during cleaning.
• The technician deals with the air conditioner according to its components and type.
• Begins to clean the filters and prepare them to be placed again.
• During cleaning, the indoor unit is covered with plastic material so as not to damage furniture, curtains and walls.
• The photovoltaic panel of the air conditioner and the motor must be insulated as well.
• The water pump is used to clean the air conditioner with the highest quality.
• After all the cleaning steps are completed, work is done to assemble the unit correctly and reinstall it professionally.
شركة تنظيف وصيانة مكيفات بالدمام
An air conditioner cleaning and maintenance company in Dammam has the ability to carry out tasks either manually or by using the advanced tools that you have with the specialized technician in order to avoid errors and damages that can occur in the absence of professional dealing with air conditioners.
A company to dismantle and install air conditioners in Riyadh
Sometimes we need specialists in dismantling and installing air conditioners of all kinds
شركة خدمات المملكة

Emine Öz
18.05.2022 - 12:54

tebrikler güzel blog yazısı olmuş.