GELECEĞİ YAZANLAR BLOG

Yeni Blog Yaz

Scratch 3.0 Projesine Türkçe Dil Desteği Kazandırdık

Mehmet Aca - 04 Şubat 2019

Geleceği Yazanlar ekibi olarak  Scratch 3.0 projesinin Türkçe’ye çevrilmesi sorumluluğunu üstlendiğimiz  çalışmayı gönüllülerin desteğiyle başarılı şekilde tamamladık.

Bu süreçte bizlere destek olan gönüllülerimize teşekkür ediyoruz.

Scratch 3.0 için tıklayınız

Gelin birlikte Scratch 3.0 ile gelen yenilikleri inceleyelim. 

1- Arayüz 
 

Scratch 3.0 ile dikkatimizi çeken en büyük yenilik Scratch 2.0'da sol köşede olan sahnenin artık sağ köşeye alınıp kod bloklarının sol köşeye alınmış olmasıdır.
Kod blokları bölümünde aşağıya doğru inildiğinde blok kategorileri arasında geçiş özelliği kullanıcı deneyimini artıran özellikler arasında diyebiliriz. Scratch 3.0 ile içerik daha renkli ve eğlenceli! 
 

2- Telefon ve Tablet için Uyumluluk 
 

Scratch 3.0, HTML 5 standartlarını destekleyerek tablet ve telefonlar ile uyumlu hale geldi. Önceki versiyonda flash tabanlı olmasını HTML 5 teknolojisine bırakarak modern tarayıcılar ile olan uyumluluğunu da artırmış oldu. 

3- Eklentiler 

Kod bloklarının altında bulunan eklenti butonuna bastığımızda bizi karşılayan yeni eklentilere göz atalım. 

 

Çeviri 

Bu eklenti Google Çeviri ile metinleri desteklenen tüm dillere çevirmenizi sağlıyor. Aşağıdaki örneğimizde "Merhaba Dünya!" cümlesini İngilizceye çevirerek kuklamıza söyletmiş olduk.

Metinden Sese

Bu eklenti metinlerinizi sese çevirmenizi sağlıyor. Aşağıdaki örneğimizde bayrağa tıklandığında Metinden Ses'e eklentisine ait kod bloklarını kullanarak "Hello World!" cümlesini seslendirmiş olduk.

 

Micro:Bit

Micro:Bit eklentisini aktifleştirdiğimizde, micro:bit’e ait kod blokları şekildeki gibi kod sekmemize eklenir. Buradan setimiz ile bağlantımızı gerçekleştirip kodlamaya başlayabiliriz.

 

Lego EV3 

Lego EV3 eklentisini aktifleştirdiğimizde, Lego EV3’e ait kod blokları şekildeki gibi kod sekmemize eklenir. Buradan setimiz ile bağlantımızı gerçekleştirip kodlamaya başlayabiliriz. 

WeDo 2.0 

WeDo 2.0 eklentisini aktifleştirdiğimizde, WeDo 2.0’a ait kod blokları şekildeki gibi kod sekmemize eklenir. Buradan setimiz ile bağlantımızı gerçekleştirip kodlamaya başlayabiliriz. 

4- Yeni karakterler, Sesler ve Arkaplanlar 

Karakter, ses, ve arkaplan konusunda sayılarda artışın yanında kullanıcı deneyiminin iyileştirildiği dikkat çeken noktalardan bir diğeri diyebiliriz. 

Kukla ve Seçimi 

Kukla seçimi için sahnenin altında bulunan görselde eklediğimiz seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Sürpriz kısmında sizin için sürpriz bir kukla seçimi yapılıyor. 

Ayrıca seçeceğiniz kuklanın sahip olduğu hareketleri görmek için üzerinde beklemeniz yeterli. 

Sahne Seçimi 

Sahne seçimi için sahnenin altında bulunan sahne butonu ile seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Sürpriz kısmında kukla seçiminde olduğu gibi sahneler için de sizi için sürpriz bir sahne bekliyor. Sahne için arama özelliği bu sürümle kullanıcılar için iyi bir deneyim sunuyor. 

Ses Seçimi 

Ana üç sekmemizin üçüncü sekmesi olan “Sesler” sekmesi ile sizi ses üzerinde işlem yapabileceğiniz basit bir arayüz karşılıyor. 

Farklı sesleri seçebileceğiniz zengin bir kütüphane, kendi sesinizi kaydetme, bilgisayarınızda bulunan bir sesi ekleme gibi seçenekler için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz. Burada da sürpriz unutulmamış. 

Bu yenilikler ve başarılı Türkçe çeviri desteği ile daha çok üretmeye ! 

 

8 Cevap

eda

11 Şubat 2019

Mobilyalar konusunda başarılı bir grafik performans gösteren FK Mobilya stant mobilyalarımağaza mobilyaları ve butik mobilya üretimi konularında kendisini kanıtlamış, kısa zaman içerisinde büyük mesafeler katederek sektörde adından söz ettirmiş başarılı bir firmayız.

Enes Yıldız

15 Şubat 2019

İzmirde güvenlik kamera sistemleri hizmeti veren kurumumuz Megapol Güvenlik olarak Scratch 3.0 Projesine Türkçe Dil Desteği kazandırdığınız için çok teşekkür ederiz.Arkadaşlarımın bu konuda yardımlarınızından bahsetmesi üzerine buraya gelip teşekkür etmek istedim.

doğa

16 Şubat 2019

Çok başarılı harika bir çalışma olmuş emeğinize sağlık teşekkür ederiz

 

https://www.focaotel1887.com/

Ömer Alper

16 Şubat 2019

Sahne üzerinde fare imlecinin geldiği yerin X ve Y koordinatlarının anlık gösteriminin olmaması olumsuz bir durum. Halbuki bu fonksiyon bir önceki versiyonda sahnenin altında görülebiliyordu.

DoMyEssayFast

20 Şubat 2019

A surprise scene awaits you for the scenes as well as inside the choice of puppets. you could pick one of the alternatives we delivered inside the Do My Homework image underneath the scene for the puppet choice. you may select one of the options we added in thepicture under the scene for the puppet choice.

Sayfalar

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.