Gameventure Proje Hakkında

Turkcell Geleceği Yazanlar, Arıkovanı ve Game Factory ile birlikte harekete geçerek oyun geliştirme sektörüne yeni kahramanlar kazandıracak Gameventure projesine hayat verdi. Kendi oyunlarını geliştirmek ve oyun sektörüne giriş yapmak isteyen 18 yaş üzeri herkes, Gameventure projesine katılarak ihtiyaç duyduğu tüm desteğe kavuşacak.

Eğitim Fazı

Geleceği Yazanlar

Hızlandırıcı Faz

Gamefactory

Fonlama

Arıkovanı

Eğitim Fazı

Türkiye’nin en büyük yazılım topluluğu Geleceği Yazanlar’da eğitimleri alarak, oyun dünyasının geleceğini kodlamaya başla!

Dünya’nın en gelişmiş ve en yaygın kullanılan oyun motoru Unity ile C# programlama dilini adım adım öğren. Eğitimleri tamamladıktan sonra çoklu platformlarda çalışabilecek 2D oyunlarını hayata geçir.

101

Programlamanın Temelleri, Visual Studio, C#

201

Unity’e Giriş

301

Uzay Savaşı Oyunu

401

Uzay Macerası Oyunu

4 modülden oluşan eğitimde programlamanın temellerinden başlayarak ilk oyununu geliştirebilecek seviyeye gel ve sertifikanı al. 16 saatlik eğitimin ardından 2D oyunlar tasarlamak için hazırsın. Üstelik Bonus modülü de alarak oyunların ilgili cihazlarda nasıl çalıştığını ve reklam entegrasyonunun nasıl yapıldığını öğrenmek senin elinde. Hızlandırıcı faza geçmeden önce Unity 101 sertifikanı almalısın. İlgili eğitime buradan ulaşabilirsin.

Hızlandırıcı Faz

Artık kendi oyununu üretebilecek teknik bilgiye sahip olduğuna göre, oyun kuluçka merkezi Game Factory’nin sunduğu desteklerden faydalanmaya hazırsın.

Game Factory kanalları içerisinde danışman ve mentorlardan birebir destek alarak tüm etkinliklere katılma ve diğer deneyimli ekiplerle tanışma fırsatı yakala.

Bu aşamada alacağın destekler ise şöyle;

Bu bir takım oyunu!

Ekibini tam olarak oluşturmadıysan, Game Factory çalışanları görüşmeler yaparak aktif projelerde yer almanı sağlayacak. Unutma, bu bir takım oyunu!

Mentorluk

Game Factory Mentor ağı, fikir aşamasından geliştirme ve yayın aşamasına kadar daima yanında olarak, ihtiyaç duyduğun desteği alman için konunun uzmanlarıyla iletişim kurup bir araya gelmeni sağlayacak.

Geliştirme

Kuluçka aşamasında hızla oyun geliştirmeye başlaman gerekiyor. Deneyimli ekipler, geliştirme sürecinde projenin etkin bir şekilde yürütülmesine destek olacak.

Etkinlik ve Network

Sektörün önde gelen kişileriyle online olarak bir araya gelerek başarılı stüdyolarla tanışma ve ağını genişletme fırsatı yakala.

Oyun Testi

Oyunun hazır duruma geldiğinde Game Factory’nin açık beta ve test yayınlarına kadar bir dizi desteğinden yararlan.

Partner Destekleri

Game Factory partnerlerinin indirimli veya ücretsiz olarak sunduğu fırsatlar daha hızlı yol almanı sağlayacak.

 
 
 

Fonlama

Oyunun hazır hale geldiğinde kaynak yaratmakta güçlük çekeceğini düşünüyorsan yanılıyorsun. Türkiye’nin kitlesel fonlama platformu Arıkovanı, bu aşamada yardımına koşarak ihtiyaç duyduğun maddi kaynağı yaratmana destek olacak.

Projen fonlamaya hazır hale geldiğinde Arıkovanı’nın deneyimli ekibiyle birlikte lansmanını yap ve oyununu daha geniş kitlelere yayabilmek için destek topla.

Oyunun insanların ilgisini çekti ve Arıkovanı’nda topladığın desteklerle hedefine ulaştın. Kendini kanıtladığına göre oyununu yayınlamaya ve milyonlara ulaşmaya hazırsın. Artık, kendi oyununun kahramanısın.

 
Başvuru Tarihleri

3 Aralık - 26 Şubat

Katılımcıların Duyurulması

5 Mart

 
Unity Eğitimi

3 Aralık - 26 Şubat

Online Webinar’lar

3 Aralık - 26 Şubat

 

 

Hızlandırıcı Faz

 

Fonlama

 

Programa başvurabilmek için gerekli koşullar aşağıda belirtilmiştir:

  • 18 yaşından büyük olmak
  • En az lise mezunu olmak,
  • Geleceği Yazanlar Unity 101 Sertifikası’na sahip olmak.

Astroventure

 

Milyonları peşinden sürükleyecek oyunlar geliştirebileceğine biz inanıyoruz. Peki yer çekimine karşı gelebilir misin? Kendi oyununun kahramanı olmadan önce Astronot’u kurtar ve bizim oyunumuzun kahramanı ol!

Danışmanlar

Fatih Can Temel

Vida Games

İnci Alper

Rollic

Tansu Kendirli

Oyunder

Serkan Karaman

On11

Murat Kahraman

Game Factory

Cengiz Barkın Öztürk

Eğitmen

Naz Çolakoğlu

Tilting Point

Burak Vardal

Rollic

Tolga Öztürk

Hi Games

Eren Er

Hi Games

Furkan Bice

Funmoth Games

Zeynep Açıkbaş Kılıç

MovieGo

Efe Küçük

Game Factory

Doğukan Yelseli

Funmoth Games

Güven Çatak

Bahçeşehir Üniversitesi (BUG)

Aslı Karabulut

Rovio

Erkin Akbulut

Testinium

Kübra Gündoğan

Crescive Games

Damla Dokuzoğlu

AppNava

Burak Soydan

Funmoth Games

 
 
 
 

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler katılabilir?

Projeye oyun geliştirme alanında kendine yer edinmek isteyen 18 yaş üzeri herkes katılabilir.

Proje sürecinde hangi teknik eğitimler veriliyor?

Oyun geliştirme sürecinde Turkcell Geleceği Yazanlar’da yer alan Unity eğitimi verilecektir. Başvuru ön koşulu olarak Unity 101 Sertifikasını almış olman, Hızlandırıcı Faz’a geçebilmek için de tüm Unity sertifikalarını tamamlaman gerekiyor. Aynı zamanda program süresince sektörün önde gelen isimlerinin yer alacağı online webinar’lar aracılığıyla da kendini geliştirebilirsin.

Eğitim kaç aşamadan oluşuyor?

Unity eğitimi 4 aşamadan oluşuyor. Ayrıca Bonus Modül içerisinde de oyunların ilgili cihazlarda nasıl çalıştırıldığı ve reklam entegrasyonunun nasıl yapıldığı açıklanmaktadır.

Eğitim kaç saat sürüyor?

Unity eğitimi 16 saat sürüyor.

Eğitim sonunda sertifika alabilecek miyim?

Her modül sonunda bir sertifika sınavı seni bekliyor.

Bir sonraki sertifika sınavına girebilmek için bir önceki modülün sertifikasını almalısın.

Hızlandırıcı faza geçmeden önce tüm sertifikaları almalı mıyım?

Hızlandırıcı faza geçebilmek için Unity 101 sertifikasına sahip olmalısın.

Eğitimleri tamamlamadan sertifika sınavına girebilir miyim?

Unity konusunda bilgine güveniyorsan eğitim videolarını izlemeden sınav aşamasına gelerek sertifikanı alabilirsin.

Eğitimler ücretli mi?

Proje kapsamındaki her aşama tamamen ücretsizdir.

Online olarak katılabilir miyim?

Tüm proje online olarak yürütülecektir.

Başka sorularım var, nasıl iletişime geçebilirim?

Diğer tüm soruların için bizimle destek@gelecegiyazanlar.org adresi üzerinden iletişime geçebilirsin.

Game Factory nedir?

Game Factory bir oyun girişimi, kuluçka ve hızlandırma programıdır. Detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Game Factory bana neler sağlayacak?

Gameventure programı süresince Game Factory Discord sunucusunda eğitim kanallarına erişim hakkı kazanacaksın. Program süresince Game Factory etkinliklerine katılma, mentorlar ve kendi oyunlarını geliştiren deneyimli ekiplere ulaşabilme şansın olacak.

Oyun dünyası ve oyun geliştirmeyle ilgili çok sayıda etkinliğin yanı sıra Game Factory katılımcıları arasında düzenlenen mini oyun turnuvaları, canlı sohbet oturumları, üzerinde çalışılan projeleri ilk test eden ekiplere dahil olarak yeni oyunları daha yayınlanmadan oynayabilme, dünyada farklı oyun etkinliklerine davetiyeler, GameJam davetiyeleri gibi birçok eğlenceli aktivite de seni bekliyor olacak.

Game Factory Kuluçka aşamasına katılabilecek miyim?

Eğitim fazını tamamladığında Game Factory Kuluçka aşamasına katılma hakkı kazanacaksın.

Kendi takımımı nasıl oluşturabilirim?

Kuluçka aşamasında kendi takımını kurarak veya mevcut takımlardan birine dahil olarak oyun projelerini hayata geçirmeye başlayabilirsin. Takımların oluşturulması konusunda Game Factory ekibi sana destek verecek.

Bir katılımcı birden fazla proje ile katılabilir mi?

Geleceği Yazan Kadınlar Projesi kapsamında bir katılımcının bireysel veya ekip olarak sadece 1 proje ile katılım sağlama hakkı bulunmaktadır.

Game Factory içerisinde geliştirdiğim oyun proje süreci nasıl ilerleyecek?

Game Factory içerisinde geliştirdiğin tüm oyunların tüm hakları senin olacak. Game Factory yayınlamak istediğin oyunların geliştirilme aşamasında sana mentorluk desteği verecek, istediğin yayıncılarla oyunlarını test etmene yardımcı olacak.

Oyun projen hazır olduğunda Arı Kovanı ile kitlesel fonlama kampanyası başlatabilir, yayıncılara oyununu sunabilir, yatırımcılarla gerçekleştirdiğimiz demo day’lere katılabilir hatta Turkcell partner programına dahil olma şansı da yakalayabilirsin.

Game Factory süreçleri nasıl işliyor?

Game Factory’de tüm süreç Game Factory Discord sunucusu üzerinden yürüyor ve tamamen online. Kurduğun takımınla beraber istediğin yerden ve istediğin zaman çalışabilirsin. Game Factory ekibi ve mentorları sunucuda online olduğu sürece hepsine istediğin gibi ulaşabilir, diğer deneyimli takımlar ve katılımcılarla bilgi ve fikir alışverişi yapabilirsin.

Partner desteklerinden nasıl faydalanabilirim?

Eğitim sonrası Game Factory bünyesindeki tüm desteklerden yararlanabilirsiniz.

Arıkovanı’nda toplanan fon nereden gelir?

Arıkovanı bir kitlesel fonlama platformudur. Burada toplayacağın fon kitleden gelir. Bu nedenle oyununun kitlenin ilgisini çekebilmesi ve destek motivasyonu oluşturabilmesi gerekir.

Proje için toplanan fon miktarı, hedeflenenin altında ya da üzerinde gerçekleştiği takdirde ne oluyor?

Kampanya süresi sonunda proje için toplanan fon miktarı, hedeflenen fon miktarının altında kalırsa toplanan tüm fon destekçilere iade edilir. Eğer hedeflenen fon miktarı yakalanırsa, toplanan tüm fon proje sahibine aktarılır. Fon toplamada bir üst sınır yoktur. Böylece, oyun projen finansal bakımdan daha rahat olabilir, projenin yaratıcılık seviyelerini yukarıya taşıyabilir, ya da projeni beklenenden daha kısa sürede hayata geçirebilirsin.

Arıkovanı olarak topladığım fondan herhangi bir kesinti veya hisse talep ediyor musunuz?

Projelere verilmiş olan destek miktarlarından Arıkovanı komisyon almaz, hisse talep etmez. Sadece ödeme sistemi sağlayıcısının aldığı ücret toplanan fonlardan kesilerek girişimciye aktarılır.

Arıkovanı ya da proje destekçileri şirketime ortak oluyor mu?

Arıkovanı üzerinden seni destekleyen hiçbir destekçi şirketine ortak olmaz. Sadece önceden belirlediğin destek paketlerine sahip olma hakkı kazanırlar.

Arıkovanı’nda fon toplamaya ne zaman başlayabilirim?

Oyunun tasarım aşamasını geçmiş, prototipini tamamlamış ve kısa zamanda da son haline gelebilecek bir halde olmalıdır.

Oyun projemde ne gibi destek paketleri sunabilirim?

Oyuna eklenecek hikayeler, karakterler, kimsede olmayan skin’ler vb. özel hissettirecek ödüller sunabilirsin. Aynı zamanda ekipten biri gibi hissettirecek kupalar, tişörtler gibi minik paketler hazırlaman da işe yarar.