Nuclei ile Otomatize Zafiyet Taraması 

Nuclei, web uygulama güvenlik açıklarını otomatik olarak tespit etmemize olanak sağlayan bir güvenlik aracıdır. Go programlama dili kullanılarak yazılmıştır. Nuclei, özelleştirilmiş tarama işlemleri yapmamıza olanak sağlar. 

NIST Phish Scale: Oltalama Testlerinin Optimize Edilmesi

2020 yılında ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) tarafından akademik bir çalışma olarak ortaya çıkan ve halen geliştirilmekte olan Phish Scale bir Oltalama Test Zorluk Ölçeğidir. Hedefi kuruluşların çalışanlarına daha iyi eğitim vermesine yardımcı olmak ve çalışanların neden Oltalama maillerine tıkladıklarını daha iyi anlaması için yapılan analitik bir değerlendirme ölçeğidir.

Akıllı Telefonlarda Güvenlik Riskleri

GSMA’nın canlı verilerine göre şu anda dünya üzerinde yaklaşık olarak 5.3 milyar mobil cihaz kullanıcısı var, bu da dünya nüfusunun %67’sine denk geliyor. Ailemizle ve arkadaşlarımızla iletişimimizi, seyahat planlamalarımızı, bankacılık işlemlerimizi, online alışverişimizi, kısacası neredeyse her işimizi akıllı telefonlarımızla yapıyoruz. Pandeminin de etkisiyle beraber, buna artık işle ilgili çalışmalarımızı da ekledik. Bu da birçok kişisel ve iş verisinin akıllı telefonlarımızdan geçtiğini gösterir. Büyük kolaylıkların yanında, akıllı telefonlar güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor. Kullanıcıların verilerini korumak için dikkat etmesi gereken başlıca güvenlik risklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Çocuklar Evde Ama Güvende Mi?

Pandemi başından beri yaklaşık 1,5 yıldır evde kalan çocuklarımıza daha önceden koyduğumuz ekran sınırları maalesef kalktı. Buna hem uzaktan eğitim hem de oyun zamanının yetmediği durumlardaki video izlemeleri sebep oldu. Yapılan araştırmalar ekran süresinin 5-12 yaş aralığındaki örneklemde %63,7 oranında arttığını göstermektedir.

Unutulmayacak Güçlü ve Karmaşık Şifreler Nasıl Belirlenir?

We Are Social Digital 2020 raporuna göre; 4.54 milyar internet kullanıcısı, 5.19 milyar tekil mobil cihaz kullanıcısı, 4.54 milyar internet kullanıcısı, 3.80 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı bulunmaktadır ve 2019-2020 arasındaki artış ise toplamda ortalama %5’dir. Bunun yanında Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre İnternetten Yapılan Kartlı Ödeme raporuna göre Yerli Kartların Yurt İçi ve Yurtdışı Kullanımı işlem adedi bazında 2020 yılında 2019 yılına göre artış yaklaşık olarak %41’dir.

İnternetten Alışveriş Yapılırken Yararlanılabilecek 10 Bilgi

Hepimizin çoğunlukla evde vakit geçirdiği ve tüketim alışverişlerinin online'a döndüğü bu günlerde, internet alışverişlerimizde dikkat etmemiz gereken noktaları Mahmut Sözeri sizler için yazdı!