Konteyner Zafiyet Yönetimini Nasıl Yapmalıyız?

Konteyner altyapıya sahip sistemlere ilgi her geçen gün artmaktadır. Fiziksel sunucuların zamanla yerini sanal sunuculara bırakmasının ardından şimdi de benzer bir geçiş konteynerlere doğru olmaktadır. (Resim 1.) Büyük çaplı şirketlerde de bu yayılım çok hızlı olmaktadır. Artık şirketler büyük ve önemli uygulamalarını bu altyapıya taşımakta veya yeni uygulamalarını bu altyapı ile kullanmak üzere geliştirmektedir.

Hardware Security Module (HSM)

Donanımsal Güvenlik Modülleri olarak adlandırılan HSM cihazları; kriptografik anahtarları üreten, koruyan, yönetimini sağlayan ve bu anahtarlar ile şifreleme, dijital imzalama, imza doğrulama gibi kripto işlem yapabilen özel üretilmiş cihazlardır. Yaygın olarak takılabilir kart veya harici ağ cihazları şeklinde kullanılırlar.

Firewall Sıkılaştırma Ayarları

Firewall Sıkılaştırması nedir?   Firewall Sıkılaştırma, firewall cihazlarının güvenlik derecesini arttırma ve olası saldırılara karşı saldırganların işini zorlaştırmaya yönelik ayarları ve düzenlemeleri kapsayan, olası risklere karşı önlem niteliğinde yapılan çalışmalardır.   Bu ayarlara örnek verecek olursak:   Güçlü Parola Kullanımı Şifreler en az 10 karakt...