Geleceği Yazan Kadınlar

Geleceği Yazan Kadınlar

Geleceği Yazan Kadınlar

Proje Hakkında

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Turkcell işbirliğinde başlatılan Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’nin amacı kadınları yazılım konusunda eğiterek, mobil uygulamalar geliştirmelerine destek olmak, kadınların bu alanlardaki istihdam kapasitesini ve girişimciliğini artırmaktır.
Projenin hedef grubu; Lise mezunu, üniversite öğrencisi veya mezunu olan, mobil teknoloji endüstrisinde çalışmak veya mobil teknolojileri kullanarak iş fikrini hayata geçirmek isteyen 18 yaş üzerindeki kadınlardır.

Proje Takvimi Proje Takvimi
Eğitim Programı

Eğitim Programı

Başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar Android uygulama geliştirme eğitimleri hem online olarak hem de projenin düzenlendiği illerde sınıf içi verilecektir. Eğitimlere ek olarak öğrencilere teknik danışmanlık ve proje danışmanlığı verilecektir.

Proje kapsamında yüzyüze eğitimlerin verileceği iller:

 • İstanbul
 • Ankara
 • İzmir
 • Şanlıurfa
 • Gaziantep
 • Trabzon
 • Kayseri
 • Antalya
 • Denizli
 • Van
 • Adana
 • Eskişehir
 • Sivas
 • Samsun
 • Aydın
 • Karabük
 • Diyarbakır
 • Elazığ

Eğitim Programı

Proje Aşaması

Eğitimleri takiben katılımcılara 1,5 aylık proje geliştirme süresi verilecek ve dileyen katılımcılar ekip oluşturarak proje hazırlayabilecekler. Katılımcılar önce eğitim aldıkları illerde projelerini sunacak ve her ilin birinci ekibi belirlenerek İstanbul’da düzenlenecek final buluşmaya katılmaya hak kazanacak.

İstanbul’da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ,Turkcell Genel Müdür'ü Kaan Terzioğlu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurul Başkanı Evrim Aras’ın da olduğu büyük jüriye sunum yapacak 15 ekipten kazananlar çeşitli fırsatlara sahip olacak.

Takvim

Başvuru tarihleri
24 Nisan – 29 Mayıs

Katılımcıların Duyurulması
5 Haziran

Eğitim Aşaması

Android 201 Android 301 Android 401
Sınıf İçi Eğitim
Tarihleri

10-11 Haziran

17-18 Haziran

8-9 Temmuz

Online Eğitim
Tarihleri

12-16 Haziran

19 Haziran -7 Temmuz

10-23 Temmuz

Sınavı Tamamlama
için Son Tarih

16 Haziran
öğlen 12:00

7 Temmuz
öğlen 12:00

23 Temmuz
öğlen 12:00

Android 201 Android 301 Android 401
Sınıf İçi Eğitim
Tarihleri
10-11 Haziran 17-18 Haziran 8-9 Temmuz
Online Eğitim
Tarihleri
12-16 Haziran 19 Haziran -7 Temmuz 10-23 Temmuz
Sınavı Tamamlama
için Son Tarih
16 Haziran
öğlen 12:00
7 Temmuz
öğlen 12:00
23 Temmuz
öğlen 12:00

Proje Geliştirme Aşaması

Turkcell Akademi'den
Online Eğitimler

2 Ağustos - 16 Eylül

İş Danışmanlığı
5 Ağustos - 19 Ağustos -
16 Eylül
10:00 - 14:00

Teknik Danışmanlık
5 - 6 Ağustos
9 - 10 Ağustos
9 Eylül

Final Aşaması

Proje Sunumları ve
Finalist Seçimleri

23 Eylül – 24 Eylül

Yarı Final
6 Ekim
İstanbul

İstanbul Finali

23 Ekim

Başvuru

Programa başvurabilmek için gerekli koşullar aşağıda belirtilmiştir:

 • En az lise mezunu olan 18 yaş üstü kadınlar başvurabilir.
 • Geleceği Yazanlar portalindeki Temel Java Programlama dilinin öğretildiği Android 101 modülünü tamamlamak ve sınavını geçerek başarı belgesini almak.
 • Sayfada bulunan başvuru formu link’inden başvuru formunu eksiksiz doldurmak.
 • Program kontenjanı 1000 kişiyle sınırlıdır. Başvurular alındıktan sonra değerlendirme yapılarak programa katılımaya hak kazananlar 5 Haziran’da açıklanacaktır.
 • Katılımcılar sınıf içi eğitimlere kendi laptop’ları ile katılacaktır.

Başvurularınızı 24 Nisan-29 Mayıs tarihleri arasında yapabilirsiniz.

Başvuru sonuçlarını görmek için tıklayın

Eğitim Programı

Ödüller

Teknoparklarda staj, istihdam veya Kuluçka Merkezi’nden faydalanma imkanı
Silikon Vadisi Ziyareti
Arıkovanı’nda fonlama

Katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Sık Sorulan Sorular

Proje geliştirme sürecine kimler katılabilir?
Android 401 başarı belgesini almış, ve sınıf içi eğitimlere en az 3 gün katılmış olan katılımcılar Proje Geliştirme Sürecine devam edebilirler.
Hazırlayacağımız projelerde konu sınırlaması var mıdır?
Projelerle ilgili herhangi bir konu sınırlaması yoktur. İstediğiniz konuda proje geliştirebilirsiniz.
Projemizi hazırlarken danışmanlık hizmeti sağlanacak mı?
Proje geliştirme sürecinde iş geliştirme konusunda mentorlarımız ve teknik destek ekibimiz danışmanlık sağlayacaktır. Bunun yanı sıra katılımcılara Turkcell Akademi’nin hazırladığı sunum yapma teknikleri, girişimcilik vb. konularda online eğitim verilecektir.
Daha önce farklı bir yarışmaya katıldığım projeyi bu programda da kullanabilir miyim?
Projenin “Geleceği Yazan Kadınlar”programı kapsamında yeni geliştirilen bir proje olması beklenmektedir.
Program kapsamında geliştirdiğim projenin fikri hakları korunacak mı?
Projenizin online ortamlarda yayınlanması veya 3. kişilerle paylaşmanız durumunda oluşabilecek durumlarda, projenizin korunma haklarıyla ilgili bir çalışması ve taahhütümüz bulunmamaktadır. İsterseniz projenizin çalınmasını önlemek adına patent başvurusu yaparak, projenizi koruma altına alabilirsiniz.
Eğitimin diğer katılımcılarıyla birlikte ekip oluşturup proje geliştirebilir miyiz?
Projenizi bireysel olarak geliştirebileceğiniz gibi, kendi sınıfınızdaki diğer katılımcılarla da oluşturabilirsiniz. Ekibiniz maksimum 3 kişiden oluşmalıdır.
Projem başarılı olursa nasıl bir staj/istihdam olanağı sunacaksınız?
Jüri tarafından seçilen başarılı projeler Teknoparklada staj, istihdam veya Kuluçka Merkezi’nden faydalanma gibi çeşitli fırsatlara sahip olacak.
Proje ekibinde dışarıdan katılımcı yer alabilir mi?
Proje ekibinde yalnızca Geleceği Yazanlar Programı’na başvurarak yüz yüze ve online eğitim programlarını tamamlayarak sınavlarını geçmiş olan katılımcılar yer alabilir.
Proje sunumları hazırlarken nelere dikkat edilmeli ve sunumda hangi başlıklara yer verilmelidir?
Proje fikri, hedef kitle, sektör ve pazar analizi, rekabet analizi, ürün yol haritası(roadmap), finansal bilgiler ve pazarlama ve satış planları gibi başlıkları içeren bir iş planı sunumu hazırlamanız beklenmektedir. Başarılı bir iş planı hazırlamayla ilgili sizlere atayacağımız online eğitimlerden faydalanabilir veya danışmanlarınızdan yardım alabilirsiniz.
Proje geliştirme süreci sonunda tamamen çalışan bir ürün mü olmalı yoksa prototip aşamasında ürünü sunabilir miyiz?
Proje Geliştirme Süreci içerisinde geliştireceğiniz uygulamada; yüzde yüz tüm özellikleri çalışmasa bile, proje fikrinizin olmazsa olmaz en temel özelliklerinin çalışması beklenmektedir. Uygulamanızın henüz geliştirmediğiniz özelliklerini ise ürün yol haritasında(roadmap) belirtmeniz beklenmektedir.
Final süreci kaç adımdan oluşuyor?
Proje geliştirme süreci sonrasında sizleri 3 aşamalı bir final süreci bekliyor. Bunlar sırasıyla: 16-17 Eylül’de yapılacak il finalleri, 22 Eylül’de İstanbul’da yapılacak Ara Final ve 25 Eylül’de yapılacak İstanbul Finali’dir.
İllerdeki finaller nasıl yapılacak?
Seçim sürecini daha adil hale getirmek için aynı ilde yer alan tüm sınıflar ortak bir jüriye sunumlarını yapacaklar. Jürinin yaptığı değerlendirmeye göre her sınıftan bir sınıf birincisi belirlenerek büyük final öncesindeki Ara Final’e katılmaya hak kazanacaktır. İstanbul, Ankara ve İzmir’de daha fazla katılımcı olduğu için proje ekipleri gruplandırılacak, ve her ekibin eşit sayıda ekiple yarışması sağlanacaktır.
Büyük final öncesi yapılacak Ara Final süreci nasıl yapılacak?
22 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek Ara Final’de tüm sınıf birincileri ortak bir jüriye sunumlarını yapacak ve jüri değerlendirmesine göre İstanbul Final’ine katılacak 10 proje belirlenecektir. Ara Final’den önce proje sahipleri, projelerini yazılı olarak anlatacaklar ve sunum öncesi tüm projeler bir dosya halinde ön inceleme için jüriye teslim edilecek. Ayrıca Ara Final’in yapılacağı yerde tüm projelerin sergileneceği sergi alanında katılımcılar projelerini sergileyebilecek.
İstanbul finali nasıl yapılacak?
25 Eylül tarihinde Final aşamasına kalan 10 proje TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ,Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurul Başkanı Evrim Aras’ın da olduğu jüriye sunumlarını gerçekleştirecek ve dereceye giren ilk 3 proje belirlenecektir.
Proje geliştirme süreci sınıf içinde yüzyüze mi gerçekleştirilecek?
5-6 Ağustos ve 19-20 Ağustos tarihlerinde sınıf içinde eğitmenlerimizin katılımıyla, buna ek olarak ihtiyaç duyduğunuzda uzaktan destek verilerek proje geliştirme süreci gerçekleştirilecektir.
Final sürecindeki değerlendirme kriterleri nelerdir?
Projeler İl Seçmeleri, Ara Final ve İstanbul Finallerinde aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilecektir:
 • Geliştirilen Uygulama
 • Özgünlük ve Yaratıcılık,
 • Kullanılabilirlik,
 • Sosyal ve sektörel etki,
 • İş Modeli
 • Sunum tekniklerine uygunluk
 • Geleceği Yazan Kadınlar projesi kapsamında katılım/başarı sertifikası verilecek mi?
  Geleceği Yazan Kadınlar projesi kapsamında aldığınız online eğitimler için Başarı Belgesi, proje sürecini tamamlayıp il finallerinde sunum yapan katılımcılara ise Başarı Belgesi’ne ek olarak Katılım Belgesi verilecektir.
  Final sürecinde sunulan projelerin fikri ve sınai mülkiyet hakları kime ait olacak?
  Geleceği Yazan Kadınlar projesi kapsamında projelerin fikri ve sınai mülkiyet hakları projeyi geliştiren Geleceği Yazan Kadınlar katılımcısına aittir.
  Proje geliştirme sürecinde ne gibi danışmanlık-mentorluk hizmetleri verilecek? Bu süreçte eğitmenlerden nasıl yardım alınabilir?
  Proje geliştirme sürecinde; iş fikrinizi olgunlaştırmak için danışabileceğiniz TOBB tarafından belirlenen, sektöründe lider konumda bulunan bir iş insanı “Ticari danışman” olarak, teknik sorularınız için de eğitmenlerimiz “Teknik danışman” olarak destek verecek. Belirlenmiş tarihlerde (5-6 Ağustos ve 19-20 Ağustos) sınıf içi yüz yüze ve ihtiyaç duyulduğunda da uzaktan destek verilerek proje geliştirme süreci gerçekleştirilecektir.
  Proje geliştirme sürecinde online eğitimler verilecek mi? (nerede?, ne zaman)
  Proje Geliştirme Sürecinde Turkcell Akademi’den iş planı hazırlama, girişimcilik, inovasyon ve sunum teknikleri gibi konularda çeşitli online eğitimler sunulacaktır. Bu online eğitimleri ilgi ve alakayla takip etmeniz sizi büyük finale hazırlayan önemli etkenlerden olacaktır.
  Farklı il veya sınıflardaki katılımcılarla proje geliştirebilir mi?
  Projelerinizi sadece kendi sınıfınızda yer alan katılımcılarla ekip olarak geliştirebilirsiniz. Ekipler en fazla 3 kişiden oluşabilir.
  İstanbul Finalinde dereceye giren projeler kitlesel fonlama, kuluçka merkezlerinde yer alma vb. şekillerde desteklenecek mi? Dereceye girmeyen projeler de sunulan imkanlardan yararlanabilir mi?
  İstanbul Finalinde dereceye giren projeler teknokent ve kuluçka merkezlerinden faydalanabilecekler. Arı Kovanı’na da tüm projeler fonlanmak için başvurabilir.Kriterleri sağlayan projeler Arı Kovanı'nda fonlanabilir.
  Bir katılımcı birden fazla proje ile katılabilir mi?
  Geleceği Yazan Kadınlar Projesi kapsamında bir katılımcının bireysel veya ekip olarak sadece 1 proje ile katılım sağlama hakkı bulunmaktadır.
  Proje geliştirme sürecine katılım zorunlu mu?
  Proje geliştirme sürecine katılım zorunlu değildir. Fakat bu süreçte yer almayan katılımcılar danışmanlık, online eğitimler ve proje sunumları sonrasında alabilecekleri katılım belgesini alamayacaklardır.
  Proje geliştirme sürecine katılmayan katılımcılar için devam edilecek farklı bir yol olacak mı?
  Geleceği Yazan Kadınlar projesine başvuran tüm katılımcılarla iletişim devam ettirilecektir.
  Başka sorularım var, nasıl iletişime geçebilirim?
  Diğer tüm sorularınız için bizimle destek@gelecegiyazanlar.org adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

  İletişim

  Programla ilgili sorularınızı
  destek@gelecegiyazanlar.org
  adresi üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

  © 2013-2017 Turkcell
  © 2013-2017 Turkcell
  Geleceği Yazan Kadınlar