Hakkımızda

Turkcell, yeni sosyal sorumluluk projesi "Geleceği Yazanlar" ile Türkiye'nin mobil yazılım seferberliğini başlattı. Projeyle ülkemizin bilişim sektöründeki potansiyelinin harekete geçirilmesi amaçlanıyor. Bunun için eğitim ve gelişim fırsatları sunmanın yanı sıra yazılım geliştiricilere Turkcell ekosistemine dâhil olma olasılığı sunularak yeni iş fırsatları yaratılacak. Hedef, Türkiye'nin mobil yazılım geliştirme konusunda öncü ülke haline gelmesi.

Geleceği Yazanlar, mobil yazılım ekosisteminde yer edinmek isteyen herkese açık. Henüz başlangıç seviyesinde olan yazılımcıların bile projeye dâhil olması mümkün. Bunun için tek yapılması gereken, Geleceği Yazanlar'a üye olmak. Ardından hemen Turkcell Akademi liderliğinde hazırlanan eğitimlere başlanabiliyor. Eğitim, gelişim ve koçluk olanaklarının sunulduğu projede ayrıca ortaya çıkacak başarılı mobil yazılımların çeşitli iş modelleri ile hayata geçirilmesi olanağı ve Turkcell iş ortaklığı fırsatları da sunuluyor.

 

Portalda neler var?

"Geleceği Yazanlar"; Ocak 2016 tarihi itibariyle 6.000 A4 sayfası eğitim belgesi, 45.000 satır kod, örnek uygulamalar ve eğitim videoları ile Türkiye'de mobil yazılım geliştirmeye ilgi duyanların buluşma noktası. Bir yıl kadar süren hazırlık aşaması sırasında platformun tüm içeriği, akademisyenler ve tecrübeli mobil yazılım geliştiricilerin gözetiminde oluşturuldu. Platform üzerinden eğitim alan gençler, Android, iOS ve C# gibi milyonlara hitap eden platformlara yönelik mobil yazılımlar ve mobil oyunlar geliştirebilecekler.

"Geleceği Yazanlar" kapsamında eğitime başlayan yazılımcılar bu süreçte ilerleyebilmek için, karşılarına çıkacak sınavı başarıyla tamamlamak zorunda. Bu kriter doğrultusunda 10 farklı başarı belgesinden en az 4'ünü tamamlayan adaylar, belirlenecek merkezlerde yapılan mobil yazılım geliştirme sınavına katılmaya hak kazanacak.

 

Geleceği Yazanlar size nasıl katkı sağlayacak?

Eğitim süreci boyunca yazılımcılara, mobil yazılım geliştirme alanında öne çıkan profesyoneller tarafından danışmanlık desteği verecek. "Geleceği Yazanlar"dan "Başarı Belgesi" alan, kendi mobil yazılımlarını geliştirebilen kişilere, hem Turkcell Grup hem de iş ortaklarının oluşturduğu dev ekosistem dâhilinde kariyer fırsatlarında öncelik sunulacak. Yenilikçi bireysel ve kurumsal mobil uygulama yazılımları geliştiren girişimciler Turkcell’in iş ortaklığı ekosisteminde yer alma fırsatı yakalayabilecek. 

"Geleceği Yazanlar" ile bireysel, kurumsal ve toplumsal fayda konularında çözüm üretecek tüm mobil yazılımların hayata geçirilebilmesi için geliştiricilere bilgi, ürün ve teknoloji desteği sunacak. Sağlık, eğitim, çevre, enerji gibi alanlarda ve toplumsal konularda hayatı iyileştiren mobil yazılımların da destekleneceği bu proje, Türkiye'nin sosyal ve ekonomik dönüşümüne pozitif katkıda bulunacak.