Geleceği Yazan Kadınlar İklim Fikir Maratonu

Proje Hakkında

Geleceği Yazan Kadınlar: İklim Fikir Maratonu

Teknolojide çeşitliliği ve sektörde fırsat eşitliğini artırmak üzere hayata geçirdiğimiz Geleceği Yazan Kadınlar projemiz 2021 yılında “İklim Fikir Maratonu” teması ile gerçekleştirildi. Hem kadınların teknoloji alanındaki çalışmalarını desteklemek hem de bu desteğin sosyal faydaya dönüşmesini sağlamak için kurgulanan yarışmada teknoloji bilen, teknolojiye ilgi duyan kadınlar İklim Değişikliği için geliştirdikleri teknolojik çözümleriyle fark yarattılar.

Temalar

Atık Yönetimi

Atık Yönetimi, atığın kaynağında azaltılması, özelliğine göre ayrılması, toplanması, geçici olarak depolanması, geri kazanılması, taşınması, yok edilmesi ve sonrası kontrolleri içeren bir yönetim biçimidir. Elektronik, tıbbi, evsel ve tehlikeli veya tehlikesiz atıkların azaltılması, ayrı toplama, gerektiğinde depolama, oluşturulan atıkların atık merkezlerine aktarılması, atık işleme, geri dönüşüm, ileri dönüşüm gibi bütün yöntemlerin kombinasyonları ile etkin bir atık yönetimi oluşturulabilir. Sıfır atık hedefine ulaşmanın en önemli aşamalarından biri de ürünlerin atığa dönüşmeden önceki ömrünü uzatabilmektir.

Enerjinin Verimli ve Yenilenebilir Kullanımı

Enerji verimliliği, ürün ve hizmetlerin sağlanması için gereken enerji miktarını azaltma hedefidir. Enerji verimliliğindeki iyileşmeler genellikle daha verimli bir teknoloji veya üretim süreci benimsenerek elde edilir. Güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir doğal enerjilerin teknolojik ve verimli kullanımı ile dünyamızın şu anki enerji ihtiyacını üçte bire indirgemek mümkün olabilir.

Karbon Ayak İzi Yönetimi

Karbon ayak izi; bir kişi, olay, kurum, hizmet veya ürünün neden olduğu toplam sera gazı emisyonlarını ifade eder. Sera gazları, yalnızca fosil yakıt kullanımı sonucu ortaya çıkan karbondioksitten oluşmaz. Metan, azot oksit, su buharı gibi gazlar da bu sınıflandırmaya dahildir. Karbon ayak izi; direkt ve dolaylı yollardan oluşabilir. Örneğin bir oyuncağın karbon ayak izi yalnızca üretimi ve taşınması sırasında oluşan CO2 emisyonlarını değil, kullanılan plastiği oluşturan kaynakların yer altından çıkarılması, işlenmesi gibi süreçlerin karbon ayak izini de kapsar.

Sürdürülebilir Tarım

Sürdürülebilir tarım, gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılama yeteneğinden ödün vermeden toplumun mevcut gıda ve tekstil ihtiyaçlarını karşılayacak sürdürülebilir yollarla yapılan tarım anlamına gelir. Tarım çok büyük bir çevresel ayak izine sahiptir; çevresel değişikliklere neden olurken aynı zamanda bu değişikliklerden etkilenir.

Takvim

Başvuru Süreci

23 Ağustos - 25 Ekim 2021

İklim Değişikliği Eğitimi

14 Eylül 2021

Ön Değerlendirme Süreci

25 Ekim - 4 Kasım 2021

Ön Değerlendirme Sonuçlarının Açıklanması

5 Kasım 2021

Proje Geliştirme Süreci

5 Kasım - 12 Aralık 2021

Yarı Final

13-14-15 Aralık 2021

Yarı Final Sonuçlarının Açıklanması

16 Aralık 2021

Final ve Ödül Töreni

23 Aralık 2021

Başvuru Koşulları

Programa başvurabilmek için gerekli koşullar aşağıda belirtilmiştir:

  • 18 yaşından büyük olmak.
  • İklim Fikir Maratonu’na bireysel olarak katılabileceğin gibi, en fazla 3 kişiden oluşan takımını kurarak da başvurabilirsin.
  • Ön değerlendirme süreci içerisinde (23 Ağustos - 25 Ekim 2021), Geleceği Yazanlar eğitimlerinden en az birini tamamlamış olmak. Takım olarak katılınıyorsa tüm ekip üyelerinin seçtikleri bir Geleceği Yazanlar eğitimini tamamlaması gerekiyor.


Son başvuru tarihi: 25 Ekim 2021

Ödüller

    Turkcell tarafından TOBB iş birliğiyle düzenlenen Geleceği Yazan Kadınlar İklim Fikir Maratonu’nda para ödüllerinin yanı sıra,

  • TOBB ETÜ GARAJ Kuluçka Merkezi’nde 6 ay boyunca ücretsiz ofis ve altyapı hizmetleri, ücretsiz eğitim ve yatay-dikey mentorluk desteği,
  • Uygun projeler için KOSGEB ve TÜBİTAK hibe programlarına yönlendirmeler,
  • Yatırım desteği sağlayabilecek Melek Yatırımcı, Yatırım firmaları veya yeni girişimlere yatırım konusunda çalışan paydaşlarla buluşmalar gibi projeni hayata geçirebileceğin, fikrini bir işe dönüştürmeni sağlayacak birbirinden değerli destekler de alabileceksin.

Sıkça Sorulan Sorular

18 yaşını doldurmuş, iklim değişikliği ile ilgili teknolojik çözümü olan tüm kadınlar.

18 yaşını doldurmuş olmak,

İklim Fikir Maratonu’na bireysel olarak katılabileceğin gibi, en fazla 3 kişiden oluşan takımını kurarak da başvurabilirsin.

25 Ekim’e kadar başvuru formunu doldurmuş olmak.

Geleceği Yazanlar eğitimlerinden, projenle ile ilgili en az bir teknik eğitimi 25 Ekim’e kadar tamamlamış olmak. Eğer bir takım kurduysan, tüm ekip üyelerinin seçtikleri bir Geleceği Yazanlar eğitimini tamamlaması gerekiyor.

Yarışmaya 23 Ağustos - 25 Ekim 2021 tarihleri arasında Geleceği Yazan Kadınlar İklim Fikir Maratonu sayfasındaki başvuru formunu doldurarak başvurabilirsin.

Ön değerlendirme sürecinde 14 Eylül’de verilecek İklim Değişikliği Eğitimi’ni canlı izleyebilir, sorularını eğitimcimize yöneltebilirsin. 14 Eylül’deki eğitimi kaçırırsan üzülme; İklim Değişikliği Eğitimi Turkcell Geleceği Yazanlar Youtube kanalından daha sonra da izlenebilecek.

Ayrıca Geleceği Yazanlar platformunda bulunan teknoloji eğitimlerinden projene uygun olanları seçip tamamlaman mümkün. Geleceği Yazanlar portalında Linux’tan Unity’ye, Android programlamadan makine öğrenmesine kadar pek çok alanda başlangıçtan ileri seviyeye kadar eğitimler bulunuyor. Tüm bu kaynaklar, projeni oluştururken sana kendini geliştirme fırsatı sunacak.

Elbette, hatta Geleceği Yazanlar eğitimini daha önce aldıysan yeniden almana gerek yok; İklim Fikir Maratonu’na hemen başvurabilirsin.

Geleceği Yazanlar eğitimlerimiz sertifikalı. Eğitimini tamamladıktan sonra o eğitime ait online sınava girerek sertifikaya hak kazanabileceksin.
İklim değişikliği eğitimimiz sertifikalı değil. Proje fikrini oluştururken destek olacağını düşündüğümüz bu eğitime katılımın, dünyamızın ihtiyaçları ve başarılı iş fikirleri hakkında sana ilham verecektir.

Tüm eğitimlerimiz ücretsizdir.

Kasım ayında gerçekleşecek ödül töreni hariç tüm yarışma programı online olacaktır.

Geleceği Yazanlar ve Turkcell - YouTube sayfalarına girerek online eğitimleri ücretsiz takip edebilirsin.

Geleceği Yazanlar eğitimlerinden en az birini tamamlayarak, online sınava girip sertifikanı alman bir sonraki aşamaya geçebilmen için şart.

Problemin iyi tanımlanmış olması (%30)
Projenin iyi anlatılabilmesi ve probleme çözüm olma potansiyeli (%20)
Projenin iş fikrinin geliştirilmiş olması; (%50)
Piyasa ve pazar analizi
Maddi ölçeklendirme
Ürüne dönüştürme için ihtiyaçların iyi belirlenmiş olması

Yarı finale dek takımından ayrılan kişinin yerine yeni bir takım arkadaşı davet edebilirsin. Yarı final ve sonrasında ekipte değişiklik kabul edilmeyecektir.

5 Kasım - 12 Aralık arasında mentorlarının desteği ile geliştireceğin fikirlerini değerlendirecek olan jüri üyeleri 16 Aralık 2021’de yarı finale kalan projeleri açıklayacak.

16 Aralık - 20 Aralık arasında dilersen mentor desteği alarak proje sunumunu hazırlayıp 23 Aralık’ta final sunumuna çıkacaksın.

Başvuru sırasında belirtilen fikirler süreç boyunca geliştirilerek finalde değerlendirilecektir.

Evet, her bir fikrin için ayrı bir başvuru formu doldurmalısın.

Evet yer alabilir.

İklim Fikir Maratonu’na diğer yarışmalara katılmış veya yayınlanmış projelerle başvurmak mümkün değil.

Elbette, yarışmaya fikri mülkiyet hakları alınmış veya başvuruda bulunulmuş iş fikirlerinle de katılabilirsin.

Gizlilik sözleşmesinde belirtilen ve yarışma sürecinin ilerlemesi için gereken paylaşımların dışına çıkılmaz.