Android 201 Bu bölümde basit projelerle Android uygulamaları geliştirmenin temellerini veriyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Android Cihazlar ve Android İşletim Sistemi Üzerine Genel Bilgiler

Android için Geliştirme Ortamının Kurulması

Bir önceki bölümde öğrendiğimiz Java bilgisiyle, Android 201 eğitim içeriklerine devam ediyoruz. Bu bölümde Android uygulama geliştirmenin temellerini öğreneceğiz.

Daha fazla...

Android Studio'yu Tanıyalım

Android Studio, Android uygulamalarının geliştirildiği, üst seviye özelliklere sahip ve Google tarafından da önerilen resmi programlama aracıdır.

Android Studio'nun kod geliştiricilere sunduğu temel özellikler şunlardır:

Daha fazla...

Android Projesi Oluşturmak

Android Studio'yu yükledikten sonra artık yeni bir Android projesi oluşturabiliriz. Bunun için File > New > New Project seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

Daha fazla...

Activity Sınıfı

Activity sınıfı tarafından oluşturulan nesneler uygulama içinde kullanılan ekranları temsil ederler. Uygulamanızdaki her Activity'yi AndroidManifest.xml'de tanımlamalısınız. Eğer yeni Activity, AndroidManifest dosyasında tanımlı değilse uygulamamız çökecektir.

Daha fazla...

Layout

Android uygulamalarında ekran tasarımları res klasörü altında bulunan layout dosyaları ile belirlenir. Bu dosyalar xml formatında hazırlanan dosyalardır ve Android uygulamalarına özel etiketler kullanarak görsel öğelerin yerleşimlerini ve özelliklerini bildirirler.

Daha fazla...

AndroidManifest.xml

Uygulamanın Cihaz Üzerinde Çalıştırılması

Görsel Komponentler

Uygulamalarımızı tasarlarken gereksinim duyabileceğimiz görsel öğeler bize Google tarafından sağlanmıştır. Android SDK ile gelen ve layout dosyalarında kullanacağımız temel öğeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

TextView

Metin değerlerini ekranda göstermek için kullanılır.

Daha fazla...

Farklı Android Cihazları Desteklemek

Android cihazlar dünya üzerinde farklı sürüm ve boyutlarda bulunmaktadır. Uygulamanızın daha geniş kitlelere ulaşmasını istiyorsanız bu geniş Android dünyasını olabildiğince fazla desteklemelisiniz. Farklı boyut, sürüm ve dil destekleri uygulamanızın kullanıcı sayısını arttıracaktır. 

Daha fazla...

WebView Kullanımı

Android'de Video Oynatmak

​Bir Android uygulamasında video dosyası oynatmak için VideoView adlı View sınıfından yararlanabilirsiniz. Bu amaçla öncelikle video oynatmaya yarayan bir Activity oluşturalım ve bununla ilgili activity_video.xml layout dosyasını aşağıdaki gibi oluşturalım:

Daha fazla...

Ses Kayıt İşlemleri

Zaman zaman uygulamalarımızda herhangi bir ortam sesini kayıt etmemiz gerekebilir. Bu yazımızda Android cihazın ses kayıt kaynaklarından birini kullanarak ortamdaki sesleri nasıl bir ses dosyasına aktaracağımızı göstereceğiz.

Öncelikle yeni bir uygulama oluşturduktan sonra AndroidManifest dosyasına aşağıdaki izinleri veriyoruz.

 

Daha fazla...

ListView Kullanımı

Mobil cihazlarda kullanıcılara birbiriyle ilişkili verileri listeyle vermek çok tercih edilen bir yöntemdir. Kullanıcı listedeki veriler içinde tek parmağıyla yukarı-aşağı sürükleme yaparak dolaşabilir.

Daha fazla...

Destekleme Kütüphanesi'nin (Support Library) Kurulumu

Uygulamanın Paketlenmesi ve İmzalanması

Yazdığınız Android uygulamasının cihaz üzerinde ya da sanal makinadaki testlerinden sonra, Google Play'de yayınlanmaya hazır olduğunu düşünüyorsanız sonraki iki adımda, önce uygulamanızın çalıştırılabilir paketinin oluşturulması ve sonrasında imzalanması gerekecektir.

 

Daha fazla...

Google Play'e Uygulama Yükleme ve Güncelleme

Android uygulamamızı yazdık, imzaladık ve paketledik. Artık kullanıcılarla buluşturma vakti. Her Android cihazında mevcut gelen Google Play uygulama mağazasına, yazdığımız uygulamayı göndermek için yine Google tarafından sunulan Google Play Developer Console kullanmamız gerekiyor.

Daha fazla...

Android Cihazlar ve Android İşletim Sistemi Üzerine Genel Bilgiler

Android için Sık Sorulan Sorular

 

Android Studio'da yeni bir plugin nasıl yüklerim?

Android Studio içerisinde yeni bir eklenti yüklemek için Android Studio menüsü altında Preferences seçeneğini seçtikten sonra Plugins sekmesine gelmeniz gerekir. Daha sonra aşağıdaki ekrandan dilediğiniz eklentiyi IDE'nize kurabilirsiniz.

Daha fazla...