Turkcell | Geleceği Yazanlar

Android 301 Bu bölümden itibaren Android için mobil uygulama geliştirmenin ilk adımlarını atıyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Android 301'e Giriş

Android 301 eğitiminde, uygulamanızı bir adım öteye götürecek konulara yer veriyoruz. Diğer uygulamalarla etkileşime geçmeyi, konum ve çoklu ortam servislerini kullanmayı, farklı kaynaklardan veri elde etmeyi, bu verileri kaydetmeyi bu bölümde öğrenebilirsiniz. 

Daha fazla...

Medya İşlemleri

Android'de Konum Servisleri

 

Günümüzde mobil uygulamalarda en çok kullanılan servislerden biri konum servisleridir. Mobil/seyyar olmanın getirileri konum servisleriyla alınabilir. Android işletim sistemi de uygulamalar için kullanıcının konumunu paylaşan detaylı bir kütüphane sunar. Android'de mobil cihazın konumu aşağıdaki yöntemlerle bulunur:

Daha fazla...

Android'de Haritalar Servisi

Günümüzde konum servisleri birçok mobil uygulamanın önemli ve ayırt edici özelliklerinden biridir. Google, konum servisleri ile birlikte Android için uygulama geliştirenlere, kullanıcıya bulunduğu yeri göstermek ya da aradığı bir mekânı harita üzerinde göstermek gibi işlemler için Google Play Services adında bir servisin içinde Google Maps Android API'yi sunar.

Daha fazla...

Android Servisler

 

Android uygulamalarında arka planda çalışan ve kullanıcının uygulamayla olan ilişkisini etkilemeyen işlemler için Service adında bir sınıf bulunur. Veritabanı güncellemeleri, günlük hata raporlarının bildirilmesi gibi rutin arka plan işlemleri için bir servis yaratma ihtiyacı duyduğumuzda Service sınıfından bir alt sınıf yaratarak gerekli işlemleri kullanıcıyı rahatsız etmeden gerçekleştirebiliriz.

Daha fazla...

BroadcastReceiver Kullanımı

Arka Plan İşleri

Eğitim içeriklerinin bu bölümünde konumuz Arka Plan İşleri. Burada uygulamanızın performansını artırmak ve batarya tüketimini azaltmak için "arka plan işlerini" nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Arka plan işlerini konu edinen içeriklerimiz üç ana başlıktan oluşuyor. Eğer bu konuyu ilk defa öğrenmeye başlıyorsanız sayfanın aşağısındaki "sonraki sayfa" düğmesiyle, sırasıyla ilerlemenizi tavsiye ederiz.

 

Daha fazla...

AsyncTask

Android’de Thread yapıları

Daha fazla...

Bağlantı ve Bulut İçeren Uygulamalar Yaratmak

Bu dersler size uygulamanızı dünyaya nasıl bağlayacağınızı anlatacak. Çevredeki cihazlara, internete nasıl bağlanacağınızı ve uygulamanızın verilerini nasıl eşzamanlayacağınızı öğreneceksiniz.

Ağ işlemleri yapmak

Aşağıdaki eğitimlerde bir ağ bağlantısı nasıl oluşturulur, ağ değişiklikleri nasıl takip edilir ve XML verisiyle denetleme nasıl yapılır, hep beraber öğreneceğiz:

Daha fazla...

Ağ İşlemleri Gerçekleştirme

Bu eğitim sizlere temel ağ işlemlerinin nasıl yapılacağını, bağlantı kontrolünü (bağlantıdaki değişiklikler de dâhil) ve uygulamanın ağ (network) tüketiminin nasıl kontrol edileceğini gösterecektir. Aynı eğitim içinde, XML dosyaların nasıl kullanıldığını ve nasıl ayrıştırılıp bölümlendirileceğini (parse) de göreceksiniz.

Bu eğitimde bu işlemlerin nasıl yapıldığını daha iyi anlamanız için örnek bir uygulamayı da sizinle paylaşacağız.

Daha fazla...

Volley Kütüphanesinin Kullanımı

Volley kütüphanesi, Android uygulamaları için ağ işlemlerini kolaylaştırmayı ve en önemlisi hızlandırmayı amaçlayan bir HTTP kütüphanesidir.

Volley'in sağladığı faydalar:

Daha fazla...

Mobil Uygulama Analizi - Flurry