Android 401 Artık ileri seviye Android geliştirme sürecine giriyor, uygulamalarımızı hayata geçiriyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Android 401'e Giriş

Bu bölümde, geliştiridiğiniz Android uygulamalarınıza daha gelişmiş özellikler ekleyebileceğiniz yeni yöntemler ve servisleri anlatacağız. Android 401 eğitimi, geliştiricilerin uygulamalarını bir kaç adım öteye taşıyabilecekleri eğitimleri ve kod örneklerini içermektedir.

BroadcastReceiver Kullanımı

BroadCastReceiver işletim sistemi tarafından uygulamalara gönderilen sinyalleri dinlemek ve takip etmekle görevlidir. Bu sinyaller işletim sistemiyle birlikte gelen sistem uygulamaları tarafından oluşturulabileceği gibi market üzerinden indirilen uygulamalar tarafından da gönderilebilir. Bu şekilde uygulamamız telefona gelen çağrılardan, kısa mesajlardan ve diğer olaylardan haberdar olacak.

Medya İşlemleri

 

Bu bölümde Android cihazımızla fotoğraf ve video çekmeyi göstereceğiz. Fotoğraf ve video çekimi için Android ile birlikte gelen kamera uygulamasından faydalanacağız. Bunu kullanabilmek için bir Intent’le uygulamayı gerekli parametreleri göndererek çağırmamız gerekiyor. Öncelikle uygulamamıza basit bir layout dosyası ile bir tasarım giydirelim:

 

Veritabanı Kullanımı

 

Android platformu da diğer mobil platformlar gibi veritabanı olarak SQLite kullanımını tercih etmektedir. Hem SQL komutlarını çalıştırabilmesi hem de mobil cihazlar gibi düşük kapasiteli ortamlarda kolayca çalışabilmesi SQLite’ı Android ve iOS platformlarında ilk seçenek haline getirmiştir.

Android Servisler

 

Android uygulamalarında arka planda çalışan ve kullanıcının uygulamayla olan ilişkisini etkilemeyen işlemler için Service adında bir sınıf bulunur. Veritabanı güncellemeleri, günlük hata raporlarının bildirilmesi gibi rutin arka plan işlemleri için bir servis yaratma ihtiyacı duyduğumuzda Service sınıfından bir alt sınıf yaratarak gerekli işlemleri kullanıcıyı rahatsız etmeden gerçekleştirebiliriz.

Pili Harcamadan Veri Transfer Etmek

Bu eğitimde ağ bağlantılarının ve indirmelerin mobil cihaz pillerine olan etkisini (özellikle kablosuz ağ yayınlarıyla ilgili olarak) azaltmanın yollarını öğreneceğiz.

Sıradaki eğitim içeriklerinde, zamanlamalı işlerde ve indirmelerde önbellekleme, sürekli yoklama (polling) ve önden indirme (prefetching) gibi "en iyisi" olduğunu düşündüğümüz yöntemlerin nasıl yapıldığını anlatacağız. Pil ömrünü uzatmak için verileri ne zaman, ne şekilde ve nasıl aktarmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Bu konulardaki eğitim içeriklerimiz şunlar:

Sync Adapter Kullanarak Veri Taşımak

Cihaz ile web sunucusu arasında veri eşlemesi yapmak, uygulamanız açısından kullanışlı bir özelliktir. Bunun yanında kullanıcılarınız açısından saygı uyandırıcı bir özelliktir. Örneğin, uygulamanızdaki verileri bir web sunucusuna yedeklemek, yedek alma açısından işlevseldir. Aynı şekilde verileri sunucudan almak da kullanıcının cihazı çevrim dışı olduğunda verilere erişimi açısından kullanışlı bir senaryodur. Bazı durumlarda kullanıcılar, verilerini bir web arayüzünden girmeyi ve düzenlemeyi kullanışlı bulurlar.

Android'de Sensör Kullanımı

C2DM servisinden GCM'ye geçiş

Android Cloud to Device Messaging (C2DM) servisi 20/10/2015 tarihinden itibaren hizmet dışı. Dolayısıyla artık C2DM yeni kullanıcı kaydına izin vermiyor. C2DM geliştiricileri, yeni nesil C2DM olarak adlandırılan Google Cloud Messaging'e (GCM) yönlendiriliyor.

C2DM'den GCM hizmetine geçiş yapacak geliştiriciler için iki hizmet arasındaki farkı ve mevcut uygulamaların C2DM'den GCM'ye nasıl geçirileceğini bu yazıda öğrenebilirsiniz.

 

Android için Harici Kütüphaneler

UYARI: Bu bölümde anlatılan projeler Google tarafından resmen desteklenmemektedir ve Android SDK ile birlikte sunulmazlar. Söz konusu projeler çeşitli geliştiricilerin kendi ihtiyaçları için yazdığı ve açık kaynak haline getirip herkesin kullanımına sunduğu kodlar içerir. Bu kodları kendi projelerinizde kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır. Oluşabilecek bellek hataları ya da uygulamanın çökmesi gibi durumları Google Play'e göndermeden test etmenizi tavsiye ederiz.

 

Güvenli Mobil Uygulama Geliştirme

Konum tabanlı servisler, mobil sosyal ağlar, mobil bilgi arama, mobil ödeme (NFC), obje tanıma, mobil mesajlaşma ve e-posta, mobil video gibi trendler mobil uygulamaların artarak geliştirilmesini sağlayacaklar. Bu noktada, her geliştirme platformunda olması gerektiği gibi mobil uygulama platformlarında da güvenli uygulama geliştirme tekniklerine ihtiyaç var.

Guidex Uygulaması

Bu uygulamada sizlere uzaktaki bir JSON kaynaktan çekilen POI (Point of Interest - ilgi çekici nokta) listesini öncelikle bir tabloda daha sonra da bir harita üzerinde nasıl göstereceğinizi anlatacağız. Yazıyı okumaya başlamadan önce aşağıdaki konuları okumanızı tavsiye ederiz;

Reader Uygulaması

Bu bölümde sizlere bir RSS kaynağından gelen haberleri okuyarak listeleyen ve listedeki bir habere tıkladığınızda orjinal kaynağa giden bir uygulama hazırlayacağız. Yazıyı okumaya başlamadan önce aşağıdaki konuları okumanızı tavsiye ederiz;

Android Gelir Modelleri

Geliştirdiğiniz Android uygulamaları sayesinde gelir elde edebilirsiniz. Bunun için Google'ın sunduğu servis ve API'leri kullanmanız gerekli. Bu servisler arasında reklam üzerinden gelir elde etmenizi sağlayan modeller olduğu gibi, uygulama içi satın alma şeklinde farklı modeller de bulunuyor. Android ile kullanabileceğiniz temel gelir modellerinini alt başlıklar altında bulabilirsiniz.