Turkcell | Geleceği Yazanlar

Android 101Başlangıç seviyesi derslerde Android uygulama geliştirme ortamını detaylı olarak inceliyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Eclipse IDE'sinin Linux Ortamında Kurulumu

Kategori : Mobil | Lisans : Creative Commons (by-nc-sa) | En son 12.09.2019 tarihinde güncellendi
Eğitmen : Volkan Kılıç
Etiketler : eclipse-linux-kurulumu android

Bu eğitim içeriğimizde Ubuntu'nun 15.04 sürümünün üzerine Eclipse Bütünleşik Geliştirme Ortamı'nı (IDE) nasıl kuracağımızı anlatacağız. Bu eğitim yazıldığı sırada (Eylül 2015) Ubuntu'nun Yazılım Merkezi'nde Eclipse IDE'sinin 3.8 sürümü mevcuttu ancak biz sitesinden daha güncel sürümü olan 4.5'i kuracağız.

Öncelikle Eclipse'in doğrudan çalıştırılabilir Eclipse IDE for Java Developers sürümünü bu bağlantıdan indirmelisiniz. Kullandığınız Linux dağıtımının kaç bitlik bir mimaride olduğunu bilmiyorsanız, Terminal'e

getconf LONG_BIT

komutunu yazarak bunu öğrenebilirsiniz.

 

Son 5 yıl içinde alınmış bir bilgisayara sahipseniz, çok yüksek bir ihtimalle 64 bitlik bir işletim sistemi kullanıyorsunuzdur. Biz de bu nedenle 64 bit yazan bağlantıda yer alan kurulum dosyasını bilgisayarımızdaki İndirilenler dizinine (İngilizce kurulumlarda Downloads) indireceğiz.

Eclipse.org'tan siz kendinize uygun Eclipse sürümünü indiriniz. İndirdiğiniz "*.tar.gz" uzantılı dosya hangi dizinde ise o dizine girip

tar -xvzf eclipse*.tar.gz 

komutunu çalıştırarak sıkıştırılmış dosyayı bir dizine çıkartmalısınız. Böylelikle güncel sürümünü indirdiğiniz Eclipse artık çalıştırılmaya hazır.

 

Sırasıyla

cd eclipse/ 

ve

./eclipse 

komutlarını çalıştırdığınızda Eclipse IDE'sinin çalıştığını göreceksiniz.