Turkcell | Geleceği Yazanlar

Mobil Programlama

Android

DERS PROGRAMI
Android 101 Ders Programı

Java Projesinin Temelleri

Lisans: Creative Commos (by-nc-sa)12.09.2019 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler:Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Bu bölümde sizlere Java'da programlamaya başlamadan önce bilmeniz gereken bazı bilgileri vereceğiz.

 

Yeni bir proje oluşturmak

Bundan sonraki bölümlerde Java ve Android uygulamaları geliştirmek için Eclipse adlı IDE'yi tercih edeceğiz. Eclipse’de yeni bir Java projesi oluşturmak için File -> New -> Java Project seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

Daha sonra karşımıza çıkan sihirbaz bize projemizle ilgili birtakım özellikleri belirtmemizi ister. Burada projenizin adını ve hangi Java sürümünde çalışacağı bilgisini girdikten sonra projeyi başlatabilirsiniz:

Yeni bir proje oluşturduktan sonra Eclipse'in sol tarafında proje dosyalarımızı görebiliriz (kırmızı kutu). Orta bölgede ise seçilen dosyayla ilgili bir editör penceresi açılacaktır (mavi kutu). Alt bölümde proje ile ilgili çeşitli bilgileri görebileceğimiz bir pencere yer alır. Bu bölümde hazırlayacağımız uygulamaların konsol çıktılarını Console adlı pencereden takip edebiliriz (yeşil kutu).

NOT: Bu bölümde yapacağımız Java uygulamalarında kullanıcıya gösterilecek çıktılar veya kullanıcıdan alınacak girdiler bu pencere aracılığıyla iletilir.

 

Projenin anatomisi

Bir Java projesinde kaynak kodlarımız src adlı klasörde tutulur. Oluşturacağımız her türlü Java uzantılı dosya (Java sınıfları) bu klasörde saklanır ve uygulamayı çalıştırdığımızda bu klasör içinden derlenir. lib klasör ise harici Java kütüphanelerini projemize eklemek için kullanılan jar dosyalarının saklandığı klasördür.

NOT: Herhangi bir jar dosyasını projeye ekleyerek içerisindeki sınıfları kullanmak için bir jar dosyasını sağ tuşla tıklayarak Build Path -> Add to Build Path demeniz yeterlidir.