Turkcell | Geleceği Yazanlar

Android 101Başlangıç seviyesi derslerde Android uygulama geliştirme ortamını detaylı olarak inceliyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Java Projesinin Temelleri

Kategori : Mobil | Lisans : Creative Commons (by-nc-sa) | En son 12.09.2019 tarihinde güncellendi
Eğitmen : Geleceği Yazanlar Ekibi
Etiketler : java-temelleri eclipse android

Bu bölümde sizlere Java'da programlamaya başlamadan önce bilmeniz gereken bazı bilgileri vereceğiz.

 

Yeni bir proje oluşturmak

Bundan sonraki bölümlerde Java ve Android uygulamaları geliştirmek için Eclipse adlı IDE'yi tercih edeceğiz. Eclipse’de yeni bir Java projesi oluşturmak için File -> New -> Java Project seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

Daha sonra karşımıza çıkan sihirbaz bize projemizle ilgili birtakım özellikleri belirtmemizi ister. Burada projenizin adını ve hangi Java sürümünde çalışacağı bilgisini girdikten sonra projeyi başlatabilirsiniz:

Yeni bir proje oluşturduktan sonra Eclipse'in sol tarafında proje dosyalarımızı görebiliriz (kırmızı kutu). Orta bölgede ise seçilen dosyayla ilgili bir editör penceresi açılacaktır (mavi kutu). Alt bölümde proje ile ilgili çeşitli bilgileri görebileceğimiz bir pencere yer alır. Bu bölümde hazırlayacağımız uygulamaların konsol çıktılarını Console adlı pencereden takip edebiliriz (yeşil kutu).

NOT: Bu bölümde yapacağımız Java uygulamalarında kullanıcıya gösterilecek çıktılar veya kullanıcıdan alınacak girdiler bu pencere aracılığıyla iletilir.

 

Projenin anatomisi

Bir Java projesinde kaynak kodlarımız src adlı klasörde tutulur. Oluşturacağımız her türlü Java uzantılı dosya (Java sınıfları) bu klasörde saklanır ve uygulamayı çalıştırdığımızda bu klasör içinden derlenir. lib klasör ise harici Java kütüphanelerini projemize eklemek için kullanılan jar dosyalarının saklandığı klasördür.

NOT: Herhangi bir jar dosyasını projeye ekleyerek içerisindeki sınıfları kullanmak için bir jar dosyasını sağ tuşla tıklayarak Build Path -> Add to Build Path demeniz yeterlidir.