Turkcell | Geleceği Yazanlar

Mobil Programlama

Android

DERS PROGRAMI
Android 201 Ders Programı

Android Cihazlar ve Android İşletim Sistemi Üzerine Genel Bilgiler

Lisans: Creative Commos (by-nc-sa)12.09.2019 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler:Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Android, Linux çekirdeğini kullanan bir işletim sistemidir. Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım toplulukları tarafından geliştirilmektedir. Temel olarak dokunmatik ekranlar için tasarlanan Android, düşük maliyetli ve kişiselleştirilebilen işletim sistemi arayan yüksek teknoloji cihazlar arasında da popülerdir. Başlarda bu sadece tablet ve akıllı telefonları kapsasa da, günümüzde televizyonlar, arabalar, oyun konsolları, dijital kameralar ve saatler gibi cihazlarda da kullanılmaya başlamıştır.

2013 yılı Kasım ayı verilerine göre en popüler mobil işletim sistemi haline gelen Android uygulama marketi olarak Google Play Store'u kullanmaktadır. 2014 yılı Ekim ayı itibariyle markette 1 milyondan fazla uygulama, yıllık 50 milyarı aşkın indirme sayısı bulunmaktadır. Google'ın 2014'ün Haziran ayında verdiği rakamlara göre 1 milyardan fazla aktif Android kullanıcısı bulunmaktadır. 2013'ün Nisan ayında yapılan bir ankete göre de yazılım geliştiricilerin %71'inden fazlası Android için uygulama geliştirmektedir. Google Play Store ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

2007 yılında pek çok yazılım, donanım, telekomünikasyon firmasının katkıda bulunduğu Open Handset Alliance adı verilen şirketler birliği sayesinde ortaya çıkan Android'in kaynak kodları iki farklı lisans kullanır. Kullandığı Linux çekirdeği GPL, diğer dış bileşenler ise Apache Lisansı ile lisanslanmıştır. Bu değiştirilebilir yapı yazılımcıları Android'e katkıda bulunmaları için cesaretlendirdiğinden sürekli gelişmesini ve yeni özelliklerin eklenmesini sağlar.

 

Pazar payı

Dünyaca ünlü araştırma şirketi IDC'nin verilerine göre dünya üzerindeki akıllı telefon satış rakamı, 2014'ün ikinci çeyreğinde yüzde 5.2 büyüyerek 301.3 milyona ulaştı ve rekor kırdı. Bu denli büyük bir pazarda 2011'den beri yarışan dört önemli işletim sistemi var: Android, iOS, Windows Phone ve BlackBerry OS.

Android'in bu pazardaki gelişimini incelediğimizde yine IDC'nin araştırmasına göre 2011'den bu yana düzenli olarak büyüyen tek işletim sistemi olduğunu görüyoruz. 2011'in ikinci çeyreğindeki pazar payı yalnızca yüzde 36.1 iken bu rakam 2014'ün ikinci çeyreğinde yüzde 84.7'ye ulaştı.

IDC'nin Android içeren cihazlar için yaptığı araştırmaya bakacak olursak, Samsung yüzde 24.9 ile pazarda liderliği almış durumda. Hemen arkasından Huawei, Lenovo ve LG geliyor.

 

Teknik bilgiler

Bu platformda uygulamalar Android Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) kullanarak Java dilinde yazılır. Bu SDK yazılımcıya hata ayıklayıcı, yazılım kütüphaneleri ve emülatör gibi yardımcı araçlar sunar.

Android güç kullanımını en aza indirmek ve hafızayı yeterli kullanabilmek için çeşitli yöntemler kullanır. Kullanılmayan uygulamaların bekleme moduna alınması; yetersiz hafıza durumunda uzun süredir aktif olmayan uygulamaların kapatılması bu yöntemlerden bazılarıdır.

İşletim sisteminin donanım olarak içerdiği jiroskop, yakınlık algılayıcı, ivme ölçer gibi fonksiyonlar da uygulama geliştiriciler için fayda sağlar. Örneğin, telefon yan çevrildiği zaman görüntünün de dönmesi bu araçlar yardımıyla uygulanabilir.

Android öncelikli olarak 32-bit ARMv7 işlemcilerine yönelik geliştirilmektedir. Bunun yanında Android x-86 projesi x86 işlemcler için de destek sağlar. Google her altı ila dokuz ay arasında yeni bir sürüm yayınlamaya özen gösterir. En yeni sürüm olan Android 4.4 (KitKat)'ün gereksinimleri ise şu şekildedir:

  • 512 MB RAM,
  • 32-bit ARMv7, MIPS ya da x86 mimarisinde işlemci,
  • OpenGL ES 2.0 uyumlu bir GPU.

Her üretici kendine özel Android türevini içeren bir ROM çıkartabildiği için için güncellemeler her model Android işletim sistemli cihaza aynı anda gelmeyebilir. Eylül 2014 itibariyle kullanıcıların yüzde 24.5'i KitKat'ı kullanırken, yüzde 53.8'i Jelly Bean, geri kalanı ise daha eski sürümleri kullanıyordu.

En çok kullanılan Android sürümleri aşağıdaki gibidir:

Android güvenlik açısından da güçlü olmak adına uygulamaların sistemin tüm alanlarına müdahele etmesini engeller. Her uygulamanın kullanmak istediği alanlar için kullanıcıdan izin alması gerekir.

 

Mimari

Android mimarisi,

  1. Linux çekirdeği
  2. Kütüphaneler
  3. Android çalışma zamanı (runtime),
  4. Uygulama geliştirme çatısı
  5. Uygulamalar

katmanlarından oluşur.

Mimari ve sistem özellikleri hakkındaki eğitime buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kullanım alanı

Daha önce de belirttiğimiz gibi Android kullanımı artık sadece akıllı telefonlar ve tabletlerle sınırlı değil. Akıllı kitaplar, televizyonlar, kameralar, saatler, kulaklıklar ve daha pek çok teknolojik alet artık Android platformunu kullanabiliyor. 2011 yılında Google Android@Home adını verdiği ev otomasyon teknolojisini tanıttı. Bu teknoloji sayesinde ev ortamında bulunan her türlü aydınlatma, priz ve termostat tarzı cihazlar Android telefonlar ya da tabletlerden yönetilebiliyor. Yine 2011 yılında Parrot şirketi araba içi sistemi için kullanabilen Asteroid sistemini tanıttı. Önümüzdeki yıllarda Android'in ve diğer mobil işletim sistemlerinin kullanım alanının genişlediğini görmeye devam edeceğiz gibi görünüyor.

Android üzerinde uygulama geliştirmek için gerekli her şeyi eğitim içeriklerimizde bulabilirsiniz.