Android 201Başlangıç seviyesi derslerde Android uygulama geliştirme ortamını detaylı olarak inceliyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Android'in Özellikleri

Kategori : Mobil | Lisans : Creative Commons (by-nc-sa) | En son 05.05.2016 tarihinde güncellendi
Yazar : gy
Etiketler : Android nedir Android yapısı

Android platformu OpenGL ES 2.0 özelliklerine dayalı olarak VGA, 2D ve 3D grafik kütüphaneleri ile uyumludur.

Veri depolama aracı olarak SQLite veritabanı kullanılabilir.

Android GSM/EDGE, IDEN, CDMA, EV-DO, UMTS, Bluetooth, Wi-Fi, LTE, NFC ve WiMAX teknolojilerini desteklemektedir. Mesaj servisleri ile ilişkili olarak SMS ve MMS, C2DM (Android Cloud To Device Messaging), GCM (Google Cloud Messaging) ve Android Push Messaging teknolojileri desteklenmektedir.

Android web tarayıcı olarak açık kaynak kodlu WebKit Application Framework'u kullanmaktadır. Bu framework Chrome V8 JavaScript Engine ile de bağlantılıdır.

Android uygulamaları Java dili ile yazılmasına karşın, Android platformu içinde Java Virtual Machine mevcut değildir; Java sınıfları Dalvik çalıştırılabilir dosyaları haline getirilerek Android’e özgü özel bir sanal makine (virtual machine) olan Dalvik üzerinde çalıştırılır. J2ME desteği ise ancak 3. parti uygulamalar sayesinde elde edilebilir.

Android, özgür bir işletim sistemidir ve Google kaynak kodunun büyük bir kısmını Apache License 2.0 ile yayınlamaktadır. Linux çekirdeğine ait değişikliklerse GNU General Public License 2.0 altında yayımlanmaktadır.