Turkcell | Geleceği Yazanlar

Mobil Programlama

Android

DERS PROGRAMI
Android 301 Ders Programı

Intent'ler - Diğer Uygulamalarla Etkileşime Geçmek

Lisans: Creative Commos (by-nc-sa)12.09.2019 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler:Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Bir Android uygulaması birçok farklı Activity içerir. Her Activity yeni arayüzler gösterirken belirli bir görevi (haritanın gösterilmesi, fotoğraf çekilmesi gibi) yerine getirir. Kullanıcıyı bir Activity'den diğerine geçirmek için uygulamanızda Intent sınıfını kullanmalısınız. Uygulamanızın yapacağı herhangi bir işte "amacı" belirtmek için Intent sınıfını kullanmalısınız. Uygulamanızda startActivity() gibi bir metotla sisteme Intent geçirdiğinizde, sistem doğru uygulamayı ve eylemi belirlemek için bu Intent'i kullanır. Intent sınıfı, farklı uygulamalar tarafından kullanılan bir activity'yi çalıştırmaya da şans verir.

Bir Intent belli bir bileşeni başlatmak (örneğin: belirli bir Activity'yi) için açık (explicit) olabilir. Bununla birlikte hedeflenen amacı gerçekleştirebilecek (örn: fotoğraf çekilmesi) herhangi bir bileşeni başlatmak için örtülü (implicit) de olabilir.

Bu eğitimin devamında Intent kullanarak diğer uygulamalarla nasıl basitçe bağlantı kuracağınızı öğrenebilirsiniz. Eğitimin sonunda bir uygulamayı çağırmayı, o uygulamadan çeşitli sonuçlar almayı ve uygulamanızı başka uygulamalara tepki verebilir hale getirmeyi öğrenmiş olacaksınız.

 

Bu sayfadaki parçalar Android Open Source Project kapsamında oluşturulmuş ve paylaşılmış içeriğin küçük değişiklikler yapılmış hâlidir ve Creative Commons 2.5 Attribution License'ta belirlenen koşullara göre kullanılmıştır.

Bu eğitim içeriğinin orijinal hâline buradan ulaşabilirsiniz: Interacting with Other Apps