Turkcell | Geleceği Yazanlar

Mobil Programlama

Android

DERS PROGRAMI
Android 201 Ders Programı

Projeye Kütüphane Eklemek

Lisans: Creative Commos (by-nc-sa)12.09.2019 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler:Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Android Studio'da bir projeye kütüphane eklemenin iki yolu var: Gradle inşa sisteminin kullandığı build.gradle dosyasına doğrudan kütüphanenin eşsiz bir kimliğini (artifactID) yazmak veya projenin "Dependency" yani bağımlılık ekleme sihirbazını kullanarak bu yazma işlemini IDE'nin bizim yerimize yapmasını sağlamak. İkinci işlem biraz daha uzun olanı.

İlk olarak uzun yoldan aratma ile eklemeyi görelim.

Uygulamamızda Facebook Android SDK’yı kullanacağımızı varsayalım.

Öncelikle File > Project Structure yolunu takip ediyoruz:

Açılan pencereden projemizdeki modül ismine (örneğimizde "GelecegiYazanlar") ve ardından da "Dependencies" sekmesine tıklıyoruz.

Hemen sağ üstte görülen + düğmesine basıp Library Dependency öğesini seçiyoruz:

Çıkan pencerede varsayılan olarak en çok kullanılan kütüphanelerin listesini görüyorsunuz. Facebook Android SDK'yı eklemek için üstteki kutucuğa "facebook" yazıp arama düğmesine basın:

Gördüğünüz gibi içinde facebook geçen ve Maven merkezi depoya kayıtlı yazılımlar listeleniyor. İhtiyacımıza uygun facebook-android-sdk'yı seçiyoruz:

OK düğmesine bastıktan sonra Facebook Android SDK'sı projemizin build.gradle dosyasına eklenecektir. Bir diğer deyişle, projemiz Gradle sayesinde Facebook Android SDK'sını indirecek ve kullanıma hazır bulacak.

Şimdi diğer yolu anlatalım:

Build.gradle dosyasına dependencies kısmına

compile 'com.facebook.android:facebook-android-sdk:3.22.0'

eklemeniz yeterli.

Konu hakkında daha fazla örnek ve tavsiye için bu yazıda da bizlere yardımcı olan mezunlarımızdan Kurtuluş Ahmet Temel'in blog yazısını okumanızı tavsiye ederiz.