Turkcell | Geleceği Yazanlar

Mobil Programlama

Android

DERS PROGRAMI
Android 201 Ders Programı

Uygulamanın Paketlenmesi ve İmzalanması

Lisans: Creative Commos (by-nc-sa)12.09.2019 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler:Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Yazdığınız Android uygulamasının cihaz üzerinde ya da sanal makinadaki testlerinden sonra, Google Play'de yayınlanmaya hazır olduğunu düşünüyorsanız sonraki iki adımda, önce uygulamanızın çalıştırılabilir paketinin oluşturulması ve sonrasında imzalanması gerekecektir.

 

Android Uygulama Paketi (.apk)

.apk dosyaları Android Application Package File olarak adlandırılır ve uygulama kodlarının paketlenerek çalıştırılabilir hale gelmesini sağlar. Uygulama paketleri aslında her işletim sistemi için farklı yapılarda ve isimlerde de mevcuttur: Windows ortamında .msi, Mac OS ortamında .dmg, Linux ortamında ise .rpm, .deb vb.


Android'de biten projemizi imzalamak için Android Studio'yu kullanabiliriz. En yukarıdaki Build menüsünden, Generate Signed APK düğmesine tıklıyoruz.

Burada uygulamamızın anahtarının tutulacağı klasörü belirlememiz gerekiyor. Eğer ilk kez bu klasörü oluşturacaksak, Create New, mevcut uygulamamızı güncelliyorsak Use Existing Keystore seçeneğini kullanmalısınız. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, yeni belirleyeceğimiz parolamızdır. İleride işimize yarayacak olan bu parolayı kaybetmemiz durumunda geri dönüş mümkün olmayabilir.

 

Açılan sayfadan gerekli yerleri doldurduktan sonra, girdiklerimizi onaylıyoruz ve anahtarı oluşturuyoruz. 

 

 

Belirttiğiniz klasörde imzanız, uygulamanızın olduğu klasörde ise .apk'nız bulunur.