Turkcell | Geleceği Yazanlar

Mobil Programlama

Android

Cihazın Uyanık Kalma Durumunu Yönetmek

Lisans: Creative Commos (by-nc-sa)12.09.2019 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler:Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Bir Android cihaz, boşta kaldığında öncelikle ekranını karartır ve ardından da kapatır. En sonunda da işlemcisini kapatır. Bu özellik bataryanın hızlıca bitmesinin önüne geçer. Buna rağmen bazen uygulamalarınızın farklı davranması gerekebilir:

  • Oyunlar veya video uygulamaları ekranın açık kalmasını isteyebilir.
  • Ekranın açık kalmasını gerektirmeyen fakat kritik işlemlerinin yarıda kesilmeden bitmesini isteyen uygulamalar CPU'nun çalışmaya devam etmesini isteyebilir.

Takip eden eğitim içeriklerinde, gerektiğinde nasıl bataryayı tüketmeden cihazı uyanık halde bırakacağınızı göreceksiniz.

Sıradaki konular:

  1. Cihazı Uyanık Tutmak: Gerektiğinde ekranı veya CPU'yu (batarya ömrüne en az etki ederek) nasıl açık bırakacağınızı öğrenebilirsiniz.
  2. Tekrarlayan Uyarılar Zamanlamak: Uygulamalarınızın yaşam döngüsü dışında (uygulamanız çalışmıyorken ve/veya cihaz uyuyorken bile) gerçekleşecek işlemleri zamanlamak için tekrarlayan uyarıları nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

Bu sayfadaki parçalar Android Open Source Project kapsamında oluşturulmuş ve paylaşılmış içeriğin küçük değişiklikler yapılmış hâlidir ve Creative Commons 2.5 Attribution License'ta belirlenen koşullara göre kullanılmıştır.

Bu eğitim içeriğinin orijinal hâline buradan ulaşabilirsiniz: Managing Device Awake State