Turkcell | Geleceği Yazanlar

Mobil Programlama

Android

Mobil Uygulama Analizi - Flurry

Lisans: Creative Commos (by-nc-sa)12.09.2019 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler:Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Uygulamanızın kullanıcılar tarafından nasıl ve ne sıklıkta kullanıldığını takip etmek için kullanabileceğiniz çeşitli online servisler mevcuttur. Bu servislerden en çok kullanılanı olan Flurry servisi sayesinde kullanıcıların demografik yapılarını, uygulamanızı kullanma sürelerini, uygulamada hangi fonksiyonları kullandıklarını öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler, uygulamanızda hangi özelliklere ağırlık vermeniz gerektiğini ve kullanıcılarınızın tepkilerini ölçmenizi size söyleyecektir.

İlk olarak Flurry’nin web sitesine gidip kendinize bir hesap yaratmanız gerekmektedir. Ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan Sign Up seçeneğiyle yeni bir hesap oluşturabilirsiniz:

Flurry’de hesap oluşturmak

 

Hesabınızı oluşturduktan sonra sisteme giriş yaptığınızda karşınıza bir yönetim paneli gelecektir.  Henüz bir uygulamanız yoksa sizdeki ekran boş görünebilir:

 

Flurry birden fazla mobil platformu desteklediğinden uygulama isminin yanında uygulamanın platformuna dair bir simge görünecektir. iPhone uygulamaları için bir elma, Android uygulamaları içinse Android’in yeşil simgesi görüntülenir. Ana ekranda bu bilginin dışında yeni eklenen kullanıcılar, aktif kullanıcılar (uygulamanızın yüklenmiş olması kullandığını göstermez) ve toplam kullanım sayıları yer almaktadır. Ayrıntılı bir rapor istediğiniz takdirde uygulama adına tıklayarak ayrıntılı rapor ekranına geçebilirsiniz:

 

Buradaki menüleri açıklarsak;

  1. Dashboard: Burada uygulamayla ilgili en çok ihtiyaç duyacağınız bilgiler özet halinde sunulmaktadır. Ekranlarda uygulamaya hangi coğrafyalardan girildiğini, kullanıcıların uygulamanın içinde ne kadar vakit geçirdiklerini ve uygulamanın günlük ortalama kullanım sürelerini görebilirsiniz.
  2. Usage: Bu menü altında uygulamanın kullanımıyla ilgili daha ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Yeni kullanıcı sayısı değişimini konum ve güne göre görebilir, aktif kullanıcıların versiyonlara göre nasıl değiştiğini takip edebilirsiniz. Page View özelliğiyle uygulamanızda birden fazla ekran varsa hangilerinin daha çok kullanıldığını anlayabilir, buna göre uygulamanızda nelere ağırlık vermeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.
  3. Audience: Burada uygulamanızın hitap ettiği kitleyle ilgili ayrıntılı bilgiye erişebilirsiniz. Uygulamanızı yükleyen kişilerin başka hangi uygulamalarınızı da yüklediğini görebilir; kullanıcıları yaş, konum, dil ve cinsiyete göre raporlayabilirsiniz.
  4. Events: SDK içinden tanımladığınız kullanıcı hareketlerine dair ayrıntılı raporları buradan takip edebilirsiniz.
  5. Technical: Burada kullanıcılarınızla ilgili teknik verilere ulaşabilirsiniz. Kullanıcıların telefon marka / model bilgileri, operatör bilgileri ve işletim sistemi versiyonlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler burada yer almaktadır.
  6. Manage : Bu menüde uygulamanızın özelliklerini değiştirebilir ya da güncelleyebilirsiniz.

 

Şimdi yeni bir uygulama eklemek için Applications sekmesinden Add New Application seçeneğini seçelim. Karşımıza platform seçmemizi isteyen bir ekran gelecektir. Gördüğümüz gibi Flurry bütün mobil platformlara destek vermektedir. Biz burada Android seçeneğini seçelim:

 

Bir sonraki ekranda uygulamaya bir isim ve kategori belirtmemiz istenir. Uygulamamızın yaptığı işe göre bir kategori seçmemiz uygun olur.

Create App düğmesine basıldıktan sonra uygulamamıza dair analiz ekranı oluşturulacaktır. Burada kaydetmemiz gereken en önemli bilgi uygulamaya ait tek (unique) uygulama anahtarıdır. Büyük harf ve rakamlardan oluşan bu anahtar sayesinde uygulamamızın içine koyacağımız SDK, Flurry sunucusuyla haberleşerek uygulamaya ait verileri gönderecektir.

 

Bu aşamadan sonra Download düğmesine tıklayarak uygulamamızın içine eklememiz gereken dosyaları indirebiliriz. Dosyaları indirdikten ve proje klasörünün içine kopyaladıktan sonra dosyaları assets klasörünün içine atalım.

Flurry SDK’nın projeye eklenmesi

 

Şimdi uygulamada ilk açılan Activity içinde onStart metodu içerisine aşağıdaki kodu ekleyelim.

 

@Override
protected void onStart() {
    super.onStart();
    FlurryAgent.onStartSession(this, "UYGULAMA_KODU");
}

 

 

Bu şekilde uygulama açıldığında uygulamaya dair analiz verileri kaydilmeye başlanacaktır. Analizin bittiğini ise onStop metodu içine aşağıdaki kodu ekleyerek belirtebiliriz. Burada uygulama kapandığında analiz bitecektir.

 

@Override
protected void onStop() {
    super.onStop();
    FlurryAgent.onEndSession(this);
}

 

 

Flurry aynı zamanda sizin yarattığınız anahtar kelimeleri de kaydedebilmektedir. Event adı verilen anahtar kelimelere bağlı kullanıcı hareketleri ile, kullanıcının özel bir düğmeye basma ya da bir ekrana gelme hareketlerini takip edebiliriz. Bunun için ilgili eylemde aşağıdaki kodu çalıştırmamız gerekir:

 

FlurryAgent.logEvent("Inbox");

 

 

Eğer uygulamamızla ve kullanıcılarla ilgili daha ayrıntılı bilgi kaydetmek istersek aşağıdaki metotları kullanabiliriz.

 

FlurryAgent.setAge(25);
FlurryAgent.setGender(Constants.MALE);
FlurryAgent.setVersionName("1.0");

 

 

setAge metodu kullanıcının yaşını belirlemenize yardımcı olur. setGender cinsiyeti belirtmek için kullanılır. setVersionName ise uygulamamızın sürümünü tanımlamamız için gereklidir.