Turkcell | Geleceği Yazanlar

Mobil Programlama

Android

Verileri Arka Planda Yüklemek

Lisans: Creative Commos (by-nc-sa)12.09.2019 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler:Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Göstermek istediğiniz veriler için ContentProvider'a sorgulama yapmak zaman alan bir işlemdir. Hele bir de bu sorguyu uygulamanızda doğrudan Activity üzerinden yapıyorsanız, Activity'nin "donmasına" ve büyük ihtimalle "Application Not Responding (Uygulama Yanıt Vermiyor)" sistem hatasına sebep olursunuz. Böyle hatalar olmasa bile mutlaka kullanıcı arayüzünde rahatsız edici yavaşlıklar yaşanacaktır. Kullanıcılar için "yağ gibi akan" uygulamalar yapmalısınız. Bu yüzden bu tür problemleri yaşamamak için sorgularınızı ayrı bir iş parçacığında (thread) başlatmalı, bitmesini beklemeli ve ondan sonra sonucu kullanıcı arayüzünde (UI) göstermelisiniz.

Veri sorgulama sırasında bile arayüzü yağ gibi akan uygulamaları çok basit bir nesneyle yapabilirsiniz. Bu nesne, sorguları eşzamansız (asenkron) bir şekilde arka planda çalıştıran ve bittiğinde sonuçları tekrar Activity'ye bağlayan CursorLoader nesnesidir. CursorLoader tüm bu "sorguları arka planda halletme" yeteneklerinin yanında, sorguyla ilişkili veri değiştiğinde sorguyu otomatik olarak yeniden başlatabilme yeteneğine sahiptir.

Takip eden eğitim içeriklerinde CursorLoader'ı arka planda nasıl kullanacağınız açıklanacaktır. Örneklerde Android Destekleme Kütüphanesi v4'ü kullanıyoruz ki uygulamalarınız Android 1.6'dan en yeni Android sürümüne kadar aynı sınıflarla yoluna devam edebilsin.

Sıradaki konular:

  1. Bir Sorguyu CursorLoader ile Çalıştırma: CursorLoader kullanarak arka planda sorgular çalıştırmayı öğrenebilirsiniz.
  2. Sonuçları Kullanmak: Sorgularınızdan dönen Cursor'leri nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

Bu sayfadaki parçalar Android Open Source Project kapsamında oluşturulmuş ve paylaşılmış içeriğin küçük değişiklikler yapılmış hâlidir ve Creative Commons 2.5 Attribution License'ta belirlenen koşullara göre kullanılmıştır.

Bu eğitim içeriğinin orijinal hâline buradan ulaşabilirsiniz: Loading Data in the Background