Arduino 101 Başlangıç seviyesi derslerde Arduino'ya giriş yapıyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Elektroniğe Giriş

Arduino, yazılım ve elektroniğin bir araya getirildiği ortamdır. Bu yüzden Arduino kullanmaya başlamadan önce temel elektronik bilgilerimizi tazelemeliyiz. Bu bölümde temel elektronik devre elemanlarını tanıyacağız ve bu elemanların nasıl kullanıldığını öğreneceğiz. Bu konuda daha önce çalışma yapmış olanlar bir sonraki konuya geçebilirler.

 

Daha fazla...

Yazılıma Giriş

Temel elektronik bilgilerimizi tazeledikten sonra, sıra temel yazılım bilgilerimizi de gözden geçirmeye geldi. Bu bölümde diğer programlama dillerinde de benzerlik gösteren, projelerimizde kullanacağımız temel yazılım bilgilerini göreceğiz.

 

Değişkenler

Bir değeri veya karakteri daha sonra tekrardan kullanmak/değiştirmek için hafızada tutabilirsiniz. Bu değerler değişkenlerde tutulur. Hafızada tutacağınız değerin türüne göre değişken tanımlanması gerekir.

Daha fazla...

Arduino'ya Giriş

Arduino, üzerinde bulundurduğu özel giriş ve çıkış portları yardımıyla, programcının yazdığı özel kodları fiziksel etkiye çeviren elektronik devre kartıdır. Yazılımsal ve donanımsal olarak tamamen açık kaynaklı ve özgür olmasından dolayı, isteyen herkes Arduino'nun gelişmesine katkı sağlayabilmektedir.

Daha fazla...

Arduino'nun Besleme Kaynakları

Arduino'nun çalışması için gerekli olan enerji, Arduino'nun farklı besleme girişlerinden sağlanabilmektedir. Arduino'nun farklı besleme girişleri kullanılırken, bu girişe uygulanacak maksimum gerilimin bilinmesi gerekir. Eğer girişe uygulanması gereken gerilimden fazla bir gerilim uygulanırsa, Arduino zarar görebilir.

 

Daha fazla...

Temel Arduino Fonksiyonları

Fonksiyonların ne olduğunu daha önce öğrenmiştik. Arduino geliştiricileri tarafından yazılmış bazı hazır fonksiyonlar vardır. Bu fonksiyonların yardımıyla yapmak istediğimiz işlemleri daha kolay yapabiliriz. Bazı genel fonksiyonlar için herhangi bir kütüphaneye ihtiyaç yoktur. Daha özel görevler için yazılmış fonksiyonları kullanmak için, o fonksiyonun kütüphanesini dosyanıza eklemeniz gerekir.

 

Daha fazla...

Temel Arduino Uygulamaları

Yeni bir programlama dili öğrendiğimizde ilk başta nasıl "Merhaba Dünya" yazıyorsak, Arduino programlamanın da giriş uygulaması LED (lamba) yakıp söndürmektir. Daha önce LED'in ne olduğundan bahsetmiştik. Şimdi de LED'in nasıl kullanıldığından bahsedelim. LED bilindiği gibi bir çeşit diyottur, akım sadece bir yönde akmaktadır. Bu yüzden LED'in devreye bağlanma yönü önemlidir.
 

Daha fazla...

Düğme Kullanımı

Kullanıcıyla etkileşim halinde olan birçok projede düğme kullanılmaktadır. Düğme, arasında az bir boşluk bulunan iki tel gibi düşünülebilir. Kullanıcı düğmeye bastığında bu boşluk kapanır ve düğme iletken duruma geçer, üzerinden akım akar. Kullanıcı düğmedan elini çektiğinde devrenin eski konumuna dönmesi için, pull up ve pull down denilen direnç bağlantıları kullanılır. Pull up ve pull down direnç ismi değil, dirençlerin bağlanma şeklidir. Genellikle 10K ohm direnç kullanılır.

Daha fazla...