Turkcell | Geleceği Yazanlar

Arduino 101 Başlangıç seviyesi derslerde Arduino'ya giriş yapıyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Yazılıma Giriş

Temel elektronik bilgilerimizi tazeledikten sonra, sıra temel yazılım bilgilerimizi de gözden geçirmeye geldi. Bu bölümde diğer programlama dillerinde de benzerlik gösteren, projelerimizde kullanacağımız temel yazılım bilgilerini göreceğiz.

 

Daha fazla...

Arduino'ya Giriş

Arduino, üzerinde bulundurduğu özel giriş ve çıkış portları yardımıyla, programcının yazdığı özel kodları fiziksel etkiye çeviren elektronik devre kartıdır. Yazılımsal ve donanımsal olarak tamamen açık kaynaklı ve özgür olmasından dolayı, isteyen herkes Arduino'nun gelişmesine katkı sağlayabilmektedir.

Daha fazla...

Arduino'nun Besleme Kaynakları

Arduino'nun çalışması için gerekli olan enerji, Arduino'nun farklı besleme girişlerinden sağlanabilmektedir. Arduino'nun farklı besleme girişleri kullanılırken, bu girişe uygulanacak maksimum gerilimin bilinmesi gerekir. Eğer girişe uygulanması gereken gerilimden fazla bir gerilim uygulanırsa, Arduino zarar görebilir.

Daha fazla...

Temel Arduino Fonksiyonları

Temel Arduino Uygulamaları

Yeni bir programlama dili öğrendiğimizde ilk başta nasıl "Merhaba Dünya" yazıyorsak, Arduino programlamanın da giriş uygulaması LED (lamba) yakıp söndürmektir. Daha önce LED'in ne olduğundan bahsetmiştik. Şimdi de LED'in nasıl kullanıldığından bahsedelim. LED bilindiği gibi bir çeşit diyottur, akım sadece bir yönde akmaktadır. Bu yüzden LED'in devreye bağlanma yönü önemlidir.
 

Daha fazla...

Düğme Kullanımı