Arduino 201 Arduino ile yapabileceklerimizi öğreniyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Seri Port Üzerinden Haberleşme

Projelerimizde Arduino'ya komut yollamak veya sensörlerdeki değerleri görüntülemek için seri haberleşmeyi kullanırız. Seri haberleşmeyle bu protokolü destekleyen cihazlarla haberleşebiliriz. Eğitimlerimizde Bluetooth ve USB üzerinden bilgisayara veri aktarmak için seri haberleşme protokolünü kullanacağız.

Daha fazla...

Bluetooth ile İletişim

Bluetooth kısa mesafeli haberleşmeler için geliştirilmiş, 2,4 – 2,48 GHz ISM bandını kullanan bir haberleşme protokolüdür. Bluetooth modülleri arasındaki iletişim mesafesi eğer arada bir engel yoksa yaklaşık 20 metredir. Geliştirilen yeni teknolojiler ile bu mesafe yaklaşık 100 metreye kadar arttırılmıştır. Bu yeni geliştirilen Bluetooth modülleri henüz Arduino projelerinde kullanılmamaktadır. Arduino projelerinde genellikle HC-05 veya HC-06 Bluetooth modülleri kullanılır. Biz de projelerimizde bu Bluetooth modüllerini kullanacağız.

Daha fazla...

Analog Sinyal Okuma

Yaşadığımız ortamda her etki analog bir sinyale karşılık gelir. Bu etkileri ölçen sensörler de genellikle analog çıkış verir fakat Arduino analog sinyalleri işleyememektedir. Bu yüzden analog sinyallere karşılık gelen dijital değerlerin bulunması gerekir. Bu işleme ADC (Analog Digital Converter) denir. Çok fazla detaya girmeden analog sinyalin dijitale çevrilmesini şu şekilde özetlenebilir:

Daha fazla...

Arduino ile Renk Okuma

Fiziksel dünyada bulunan renkleri okumak için geliştirilmiş ve Arduino ile çalışabilen sensörler bulunmaktadır. Bu sensörlerden birisi CNY70'tir. Bu sensör 2-3 cm uzaktaki siyah ve beyaz renkleri ayırt etmek için kullanılır. Bu sensör genellikle çizgi takibi yapan robotlarda kullanılır. Siyah ve beyaz dışındaki renklerin algılanması için geliştirilmiş sensörler bulunmaktadır. TCS3200 bu sensörlere örnek olarak verilebilir.

Daha fazla...

Millis Fonksiyonu Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Millis fonksiyonu Arduino'ya enerji verildiği zaman otomatik olarak çalışmaya başlar. Fonksiyon içerisinde Arduino'nun çalışma zamanı milisaniye cinsinden tutulur. Bu fonksiyon çağrıldığında Arduino'nun kaç milisaniye süresince çalıştığı döndürülür. Değerler milisaniye cinsinden tutulduğu için geri döndürülen değer int veya float'ın tutabileceği kapasitenin çok üstünde olabilir. Bu yüzden bu fonksiyonla birlikte unsigned long türündeki değişkenler kullanılır.

Daha fazla...

Arduino ile Gösterge Kullanımı

Bu bölümde Arduino ile çalışabilen elektronik göstergeleri tanıyacağız ve bu göstergeler ile uygulamalar yapacağız. Eğitim kapsamında 7 segmentli göstergelerden ve 2x16 LCD ekranlardan yararlanacağız.

 

Daha fazla...