Arduino 301 Arduino bilgimizi örnek uygulamalarla pekiştiriyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

Arduino'da Analog Sinyal Üretme

Arduino pinlerinin çıkış olarak ayarlandığında 0 veya 5 volt verebildiğini daha önce öğrenmiştik. Arduino üzerinden 0 ile 5 volt arasında çıkış gerilimi verebilmek için analog sinyal üretmeliyiz. Bu sinyali Arduino'nun tüm pinleri üretememektedir. Bu sinyalin üretimi için seçilecek pinlerin PWM çıkışa sahip olması gerekir. Üretilen analog sinyalin genliğiyle motor hız kontrolü, LED parlaklığının ayarlanması gibi uygulamalar yapılmaktadır.

Daha fazla...

Arduino ile DC Motor Sürme

Arduino projeleri denildiğinde akla ilk gelen DC motorla kontrol edilen otonom araçlardır. Bu bölümde DC motorun Arduino ile nasıl kontrol edileceğini öğreneceğiz. DC motorun ileri veya geri dönmesinin yanında, dönme hızını da Arduino üzerinden kontrol edeceğiz. Arduino pinlerinden verilebilen akım motorları çalıştırmak için yeterli olmamaktadır. Bu yüzden DC motorlar, motor sürücülerle kullanılmalıdır. Motor sürücüsü kullanmadan doğrudan motoru Arduino'ya bağlamak, Arduino'nun pinlerine zarar verebilir.

Daha fazla...

Servo Motor

Servo motor 0 ila 180 derece arasında 1 derece hassasiyetle dönebilen motor çeşididir. Tam tur atamaz. Genellikle robot kol gibi tam tur dönmesine gerek olmayan, hassas açılı yerlerde kullanılır. Servo motor içerisinde bir adet DC motor bulunur. DC motorun ucuna bağlı dişli sisteminin yardımıyla servo mili daha fazla yük kaldırabilmektedir. Bu işlem sırasında servonun dönüş hızı da yavaşlamış olur. Kullanılan dişli sistemine göre servo motorların kaldırabileceği yük değişir.

Daha fazla...

Dâhili EEPROM Nedir ve Nasıl Kullanılır?

EEPROM, ihtiyacımız olan değişken verilerini tutabilen, elektriksel olarak bu verileri yazıp silebilen küçük depolama birimidir. Arduino'nun mikroişlemcisinde dâhili olarak bulunan EEPROM'a verilerimizi kaydedebilir, istediğimiz zaman bu verileri tekrar kullanabiliriz.

Daha fazla...

Arduino ile Uzaklık Ölçümü

Uygulamalarda uzaklık ölçümü için HC-SR04 ultrasonik uzaklık sensörü kullanılacaktır. Bu sensör elektronik/robotik malzeme satan mağazalarda kolaylıkla bulunabilir.  Sensör üzerinde giriş ve çıkış olmak üzere iki yüzey bulunmaktadır. Çıkış yüzeyinden ortama belirli bir frekansta ultrasonik ses dalgası salınır. Giriş yüzeyi de çıkış yüzeyinin ortama saldığı belirli frekanslardaki ses dalgalarını toplar. Uzaklık ölçümü için öncelikle çıkış yüzeyinden ortama ses dalgası salınır. Salınan ses dalgası 15 derece açıyla ortamda yayılır.

Daha fazla...

Genel Arduino Uygulamaları

Arduino ile en çok kullanılan fonksiyon ve özellikleri önceki yazılarımızda öğrendik. Artık öğrendiklerimizle uygulamalar yapmaya başlayabiliriz. Bu bölümde yapacağımız uygulamalar kolaydan zora doğru gitmektedir. Bölümde gösterilen uygulamaların, ilk etapta incelenmesi ve denenmesi, daha sonra da üzerinde değişiklikler yapılarak yeni projelerin üretilmesi, Arduino kullanımını pekiştirecektir.

 

Daha fazla...