Turkcell | Geleceği Yazanlar

Arduino 401 Arduino bilgimizi örnek uygulamalarla pekiştiriyoruz.

Tüm Eğitimleri Aldın mı? Kendini sınamanın tam zamanı

Haydi Sınava Gir

SPI Protokolü

SPI (Serial Peripheral Interface), Arduino'nun desteklediği senkron seri haberleşme türlerinden biridir. Özellik ve kullanım olarak I2C'ye benzer. Bir Arduino'nun diğer Arduino veya sensörlerle kısa mesafede haberleşmesini sağlar. SPI protokolünde de I2C'de olduğu gibi bir adet Master cihaz bulunur. Bu cihaz hatta bağlı çevresel cihazları kontrol eder.

Daha fazla...

Arduino ile Kablosuz Haberleşme

Arduino projelerinin çoğunda kablosuz olarak bir yerden, başka bir yere veri aktarmak isteriz. Bu veriler kimi zaman diğer Arduino'ya bağlı parçaları kontrol etmek için, kimi zaman da karşı taraftaki Arduino'dan sensör verilerini almak için kullanılır. Arduino, tek başına kablosuz veri aktarımı için yeterli değildir. Arduino, kablosuz veri aktarımı için kablosuz haberleşme modüllerine ihtiyaç duymaktadır.

Daha fazla...

Arduino ile Ethernet Kullanımı

Ethernet modülü, Arduino'yu kablolu internet ağına bağlamak için kullanılan bir karttır. Ethernet modülüyle Arduino, web tarayıcısı gibi web sitelerine girebilir, web sitelerine veri kaydedebilir hatta sizin için tweet atabilir.

Kart üzerinde Wiznet W5100 entegresi bulunmaktadır. Ethernet modülü hem TCP hem de UDP ile uyumludur. Yeni üretilen ethernet modüllerinde, internete bağlanma özelliğinin yanında SD kart kullanabilme özelliği de bulunur.

Daha fazla...