Web Programlama

Web Programlama

CSS'e Giriş

Lisans: Creative Commons 11.12.2020 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler: Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

CSS öğrenmeye başlarken ön koşul, temel düzeyde HTML ve XHTML bilgisidir. CSS, Cascading Style Sheets (Basamaklı Biçim Sayfaları) ifadesinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Biçimler (styles), HTML elemanlarının nasıl görüntüleneceğini tanımlar.

 

HTML ve stil sorunu

HTML'de, bir belgeyi biçimlendirmek için kullanılabilecek etiketler mevcut değildir. HTML etiketleri, bir belgenin içeriğini tanımlamak için kullanılır.

<h1>TÜRKİYE CUMHURİYETİ</h1>
<p>Albert Einstein – Görecelik Teorisi</p>

HTML 3.2'den itibaren, <font> etiketinin kullanılması, yazıtipi ve renk ayarlarının her sayfaya eklenmesi için kullanılınca, uzun ve pahalı geliştirme süreçleri oluştu. Bu problemi çözmek için, World Wide Web Konsorsiyumu (W3C), CSS'i oluşturdu. HTML 4.0 sürümünde, tüm biçimlendirme işlemleri HTML belgesinden uzaklaştırılarak ayrı bir CSS dosyasında saklandı. Bugün, tüm modern web tarayıcıları CSS dosyalarını desteklemektedir.

 

CSS dosyalarında neler saklanır?

CSS, HTML elemanlarının nasıl görüntüleneceğini tanımlar. Stiller normal olarak .css dosyalarında saklanır. Dış biçim sayfaları (external style sheets), web sayfasındaki bütün sayfaların genel çerçevesini ve görünümünü değiştirme olanağı sağlar; üstelik bu sadece tek bir dosya üzerinde yapılacak değişikliklerle mümkündür.