Web Programlama

Web Programlama

DERS PROGRAMI
Web Programlama 301 Ders Programı

Nitelik (Property)

Lisans: Creative Commons 26.11.2020 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler: Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Bir nitelik (property) dediğimiz zaman gerçekte söz konusu olan şey nesneye ait bir değerdir. Bir sınıftan üretilmiş her nesne o sınıfın niteliklerini taşır, ancak bu nitelikler o nesnenin kendisine ait özgün değerlere sahiptirler.

Programlama dilleri açısından daha somut olarak konuşacak olursak, nitelik gerçekte bir değişkendir (variable) ve dolayısıyla nesnenin oluşturulduğu dilde bir değişken hangi veri tiplerinde olabiliyorsa nitelikler de aynı veri tiplerinde olabilir.

Niteliklerden bazıları sonradan değiştirilebilir niteliktedir bazıları ise sadece okunabilir nitelikte (read-only) olur. Bunun sonucunda bu tür nitelikler üzerinde bir değişiklik yapılamaz. Nesne adı ile özelliği arasında bir nokta (.) sembolü bulunur. Bir nesne başka bir nesne içinde ise bu durumda nesne adları arasına da nokta (.) sembolü konulmalıdır.

 

Örnekler

t = document.lastModified;
document.form1.txtOut.value = "MİMAR SİNAN"

Burada lastModified, document nesnesinin sadece okunabilir türde bir niteliğidir. txtOut nesnesinin value niteliği ise değiştirilebilir özelliktedir ve buna değer olarak "MİMAR SİNAN" string'i atanmaktadır.