Web Programlama

Web Programlama

DERS PROGRAMI
Web Programlama 401 Ders Programı

Node.js'in Linux Üzerinde Kurulumu

Lisans: Creative Commons 26.11.2020 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler: Eğitmen: Volkan Kılıç

Bu eğitim içeriğimizde Ubuntu'nun 15.04 sürümünün üzerine Node.js'in v4.0.0 sürümünün kaynak kodlarını indirip derlenerek nasıl kuracağımızı anlatacağız.

Öncelikle Node.js'in kaynak kodlarını bu bağlantıdan indirmelisiniz. Kullandığınız Linux dağıtımının kaç bitlik bir mimaride olduğunu bilmiyorsanız, Terminal'e

getconf LONG_BIT

komutunu yazarak bunu öğrenebilirsiniz.

İlgili bağlantıya tıklayıp indirme sayfasına gittikten sonra "Source Code" karşılığındaki "node-v4.0.0.tar.gz" bağlantısına tıklayıp indirme işlemini gerçekleştirin.

Kuruluma başlamadan önce sistemde g++ ve git-core'un kurulu olması gerekiyor. Linux'u yeni kurmadıysanız bu uygulamalar büyük ihtimalle kuruludur. Fakat Linux'u yeni kurduysanız bu uygulamalar eksik olabilir. Bunun kontrolu için hemen Terminal'i açıp

g++

yazalım.

Eğer yukarıdaki gibi bir çıktı ile karşılaşıyorsanız uygulamalar kurulu demektir. Kurulu olmasaydı sizden uygulamayı kurmanız için bir istekte bulunulacaktı. Eğer kurulu değilse aşağıdaki komutları girerek eksik uygulamaları kurabilirsiniz.

sudo apt-get install g++ curl libssl-dev apache2-utils
sudo apt-get install git-core

 

İndirdiğiniz ''*.tar.gz'' uzantılı dosya hangi dizinde ise o dizine girip tar -xvzf node-v4.0.0.tar.gz komutunu çalıştırarak sıkıştırılmış dosyayı bir dizine çıkartmalısınız.

Dosyayı çıkardığınız dizine gidip

./configure

komutuyla derleme sırasında gerekli olan dosyayı hazırlıyoruz.

make

komutunu yazarak derleme işlemini başlatalım. Bu işlem yaklaşık olarak 5-10 dakika kadar sürebilir. İşlem bittiğinde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız:

Derlenen kodu

sudo make install

komutunu yazarak sistemimize kuralım. İşlem bittiğinde aşağıdaki gibi bir çıktıyla karşılaşacaksınız:

Kurulum tamamlanmış oldu. Son olarak kurulumun düzgün gerçekleşip gerçekleşmediğini test etmek için 

node -v

komutunu yazalım. Aşağıdaki gibi Node.js'in sürümünü gösteren bir çıktıyla karşılaşıyorsanız, kurulum sorunsuz bir şekilde yapılmış demektir.