Web Programlama

Web Programlama

DERS PROGRAMI
Web Programlama 401 Ders Programı

Node.js'te Tampon Alan (Buffer) Kullanımı

Lisans: Creative Commons 26.11.2020 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler: Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

JavaScript, unicode ile barışık olmasına rağmen, ikili (binary) veriyi işlemekte çok iyi özellikler göstermez. Oysa TCP akımları (streams) söz konusu olduğunda ya da dosyalardan bilgi okuma ya da dosyalara bilgi yazma yapılacaksa, saf ikili verilerle işlem yapmak zorunludur.

Node.js, sekizli akımlarını (octet streams) kullanma, oluşturma ve işleme konusunda çeşitli stratejilere sahiptir. Bir sekizli, 0-255 arasında onluk sistemdeki sayıları temsil etmek için kullanılabilir. Ham veri, Buffer sınıfının örnekleri içinde saklanır. Böylece ham ve saf ikili veriyi işleme olanağı oluşur.

Sekizli, hesaplama ve telekomünikasyon alanlarında kullanılan bir sayısal (dijital) bilgi birimidir; bir sekizli, 8 bitten oluşur. 8 bitlik bilgi de genellikle 1 byte olarak isimlendirilir. Tampon alan ya da buffer, bilgisayar belleğinde fiziksel bir bölgedir. Veri, belleğin bir yerinden diğerine aktarılırken, geçici olarak burada saklanır.

Node.js'te buffer bir tamsayı dizisi gibi çalışır; ancak yeniden boyut verilemez. Buffer sınıfı, globaldir; ikili (binary) veriyi doğrudan işleme olanağı sağlar.