Mobil Programlama

Android

Etkili Veri Transfer Yöntemleri

Lisans: Creative Commons 26.11.2020 tarihinde güncellendi
Bakabileceğiniz Etiketler: Eğitmen: Geleceği Yazanlar Ekibi

Bu eğitimde ağ bağlantılarının ve indirmelerin mobil cihaz pillerine olan etkisini (özellikle kablosuz ağ yayınlarıyla ilgili olarak) azaltmanın yollarını öğreneceğiz.

Sıradaki eğitim içeriklerinde, zamanlamalı işlerde ve indirmelerde önbellekleme, sürekli yoklama (polling) ve önden indirme (prefetching) gibi "en iyisi" olduğunu düşündüğümüz yöntemlerin nasıl yapıldığını anlatacağız. Pil ömrünü uzatmak için verileri ne zaman, ne şekilde ve nasıl aktarmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Bu konulardaki eğitim içeriklerimiz şunlar:

  • Verimli Ağ Erişimi için İndirmeleri Yönetmek: Bu eğitimde kablosuz yayın durum makinelerini (state machine) tanıyabilirsiniz. Uygulamanızın bağlantı modelinin onlarla nasıl etkileşimine geçtiğini öğrenebilir ve veri bağlantılarınızı nasıl en aza indirebileceğinizi görebilirsiniz. Veri transferlerinizle ilgili pil tüketimini azaltmak için önden indirme (prefetching) ve biriktirme (bundling) yöntemlerini de burada bulabilirsiniz.
  • Düzenli Güncellemelerin Etkilerini Azaltmak: Bu eğitim içeriğinde veri yenileme sıklığınızı nasıl değiştireceğinizi görebilirsiniz. Bunu yaparken kablosuz yayın durum makinelerinin temelinde olan arka plan güncellemelerinin etkisini en iyi şekilde nasıl azaltabileceğinizi göreceksiniz.
  • Gereksiz Veri İndirmekten Kaçınmak: Veri indirmelerini azaltmanın en iyi yolu sadece ihtiyacınız olan veriyi indirmektir. Bu ders bunu uygulamanın en iyi yöntemlerini anlatır.
  • İndirme Kalıplarının Bağlantı Tipine Göre Düzenlenmesi: Pil ömrüne etkileri açısından baktığınızda, bütün bağlantı tipleri eşit değildir. Örneğin, Wi-Fi yayını muadili kablosuz yayınlara (3G vs) göre daha az pil harcar. Farklı kablosuz yayın teknolojilerinin piller üzerinde birbirinden farklı etkileri bulunmaktadır.

Bu sayfadaki metinler Android Open Source Project kapsamında oluşturulmuş ve paylaşılmış içeriğin küçük değişiklikler yapılmış hâlidir ve Creative Commons 2.5 Attribution License'ta belirlenen koşullara göre kullanılmıştır.

Bu eğitim içeriğinin orijinal hâline buradan ulaşabilirsiniz: Transferring Data Without Draining the Battery